Wóz strażacki potrącił strażaka OSP. 48-latek zmarł na skutek obrażeń

Rybno. Śmierć strażaka OSP Rumian podczas działań w gminie Rybno

To miał być zwykły wyjazd alarmowy, w jakim 48-letni Marek, strażak z jednostki OSP Rumian (woj. warmińsko-mazurskie) brał udział nie raz. Tym razem jednak z akcji nie powrócił. Zginął na służbie. Zginął dbając o to, aby nikt inny nie poniósł najwyższej ofiary. On poniósł. Zginął śmiercią tragiczną, przejechany przez samochód.

Ochotnik przejechany przez wóz bojowy. Policja wyjaśnia okoliczności wypadku

Po tym, jak 48-latek dostał się pod koła wozu bojowego natychmiast otrzymał fachową pomoc przedmedyczną. Wezwano do niego również karetkę pogotowia.

– Według wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia, kierujący pojazdem uprzywilejowanym straży pożarnej z OSP Rumian 30-latek, podczas manewru cofania pojazdem marki Star najechał na jednego ze strażaków, który wysiadł z pojazdu i stanął za nim. 48-latek z urazem miednicy został przetransportowany do szpitala w Działdowie na badania. Niestety, mężczyzna w wyniku poniesionych obrażeń zmarł. Na miejscu był obecny również 52-letni dowódca zastępu z OSP Rumian. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Szczegółowe przyczyny i okoliczności tego zdarzenia wyjaśniają policjanci z Komisariatu Policji w Lidzbarku – podaje policja w Działdowie.

Cała straż i gmina w żałobie

Kondolencje i wyrazy współczucia rodzinie i najbliższym zmarłego strażaka z OSP Rumian, złożył komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, generał brygadier Andrzej Bartkowiak. Wójt gminy Rybno, Tomasz Węgrzynowski po śmierci strażaka ogłosił żałobę na terenie gminy. Potrwa do czwartku.

Strażacy z Rumian w mediach społecznościowych zaapelowali do innych jednostek, by 7 września o godzinie 18.00 wyjechać wozami przed remizy i poprzez włącznie syren alarmowych oraz świateł błyskowych w wozach bojowych.

Do śmiertelnego wypadku doszło 4 września podczas neutralizacji substancji ropopochodnej na drodze.

Ruszyła zbiórka dla chorego syna i rodziny zmarłego strażaka

Zmarły strażak zostawił żonę i osierocił trójkę dzieci, dwóch synów i córkę. Najmłodszy syn ma wrodzoną wadę serca i wymaga jak najszybszego przeprowadzenia kosztownej operacji. Dlatego ruszyła zbiórka dla pogrążonej w żałobie rodziny,

– Rodzina w tej trudnej chwili potrzebuje wsparcia finansowego. Prosimy o wpłaty, aby rodzina pogrążona w żałobie mogła dzięki Naszej pomocy bezpiecznie patrzeć w przyszłość. Liczy się każda, nawet najmniejsza pomoc – czytamy na stronie zbiórki. 

KLIKNIJ I WESPRZYJ ZBIÓRKĘ DLA RODZINY STRAŻAKA 

Michał Czubak

fot. ilustrujące

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *