Ceny tuczników spadły nawet o 60 gr! Ile zakłady mięsne płacą za świnie na początku września 2023?

Ceny tuczników w Polsce coraz niższe

Ceny świń w Polsce nadal spadają. Większość monitorowanych przez nas zakładów mięsnych po raz kolejny obniżyła stawki. Laskopol płaci już o 60 gr mniej za żywiec niż tydzień temu.

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 7 zł/kg do 8 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą już poniżej 10 zł/kg. 

– W notowaniach krajowych cena tuczników ustabilizowała się. W ubiegłym tygodniu niektóre ubojnie skupowały tuczniki po 9,80-10,00 zł/kg (wbc). Podaż żywca jest niska, ale również na niskim poziomie pozostaje sprzedaż mięsa wieprzowego – wyjaśnia Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.

Z danych KOWR i MRiRW wynika natomiast, że w dniach 21–27.08.2023 r. na rynku krajowym notowany był dalszy spadek cen żywca wieprzowego. Zakłady mięsne skupowały świnie rzeźne średnio po 7,81 zł/kg, o 3 proc. taniej niż w poprzednim tygodniu oraz o 11 proc. taniej niż przed miesiącem. Jednocześnie cena tego żywca była o 2,5 proc. wyższa niż przed rokiem.

Czy w najbliższym czasie ceny świń zaczną rosnąć?

Eksperci ING ​nie mają dobrych wiadomości dla producentów żywca wieprzowego. W ich ocenie nie ma sygnałów świadczących o tym, że ceny świń zaczną rosnąć.

– Niemal niezmiennie od połowy lipca żywiec wieprzowy na krajowym rynku tanieje, ale wraz z końcem sierpnia trend spadkowy zaczyna wyhamowywać. Podobnie wygląda sytuacja u innych większych producentów w Unii Europejskiej, takich jak Niemcy czy Dania. Stosunkowo nieduża podaż surowca na rynku odpowiada na ograniczone zapotrzebowanie konsumentów. Ubojnie i przetwórcy chcąc uniknąć tworzenia nadmiernych zapasów ograniczają skup. W związku z tymi czynnikami brak jest sygnałów mogących wpłynąć na odwrócenie trendu. O wiele bardziej prawdopodobna będzie stabilizacja lub powrót do spadków, które zgodnie z sezonowym trendem mają miejsce w ostatnim kwartale roku – oceniają analitycy ING w najnowszym raporcie rynkowym.

Również Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus ocenia, że trend spadkowy może się utrzymać.

– Stawki za pasze, zboża są na tyle relatywnie niskie, że pomimo tak drastycznych spadków za świnie (w ciągu miesiąca nawet o 2,50 zł na kg), nadal możemy mówić o opłacalności. A to tylko zachęca skupujących do dalszego obniżania ceny, bo po pierwsze będą mogli zaproponować lepsze ceny do handlu, a po drugie łatwiej im będzie stworzyć marże opłacalne dla nich samych. I nie jest to wyrzut w którąkolwiek stronę, ale niestety realia obecnego rynku – zaznacza Bartosz Czarniak.

W Niemczech ceny świń wciąż bez zmian 

Natomiast w Niemczech dużej giełdzie VEZG ceny świń po ostatnich dużych obniżkach kolejny tydzień z rzędu pozostały bez zmian. Stawka za tuczniki utrzymała się na poziomie 2,30 euro/kg. Będzie obowiązywała do 13 września. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 10,50 zł/kg.

–  Na niemieckim rynku tuczników istnieje zrównoważona relacja między podażą i popytem. Dlatego ceny pozostają stabilne – wyjaśnia Stowarzyszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 1 września 2023 roku (w porównaniu do cen z 25 sierpnia 2023)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

 • Kwiecińscy, Żnin – 7,05 – 7,15 zł/kg (spadek o 10 gr);

Lubelskie:

 • ZM Wierzejki – 7,00-7,60 zł/kg (bez zmian);

Łódzkie:

 • Złotex, Złoczew – 7,50 zł/kg (bez zmian);
 • Marciniak, Sędzimirowice – 7,90 zł/kg (wzrost o 20 gr);
 • Kawiks Patoki – 7,70 zł/kg (spadek o 30 gr);

Małopolskie:

 • PW Laskopol Limanowa – 7,30 zł/kg (spadek o 60 gr);

Mazowieckie:

 • ZM Mościbrody – 9,80 zł/kg wbc kl. E (spadek o 20 gr);

Podlaskie:

 • ZM Bost, Turośń Kościelna – 7,40-7,70 zł/kg (wzrost o 10-20 gr);

Podkarpackie:

 • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 8,00 zł/kg (spadek o 10 gr);

Wielkopolska:

 • Jóźwiakowski – 7,20-7,80 zł/kg  (bez zmian);
 • Mróz – 9,60 zł/kg (wbc kl. E) (wzrost o 1 zł);

Kamila Szałaj
fot. arch.

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *