Nowość od Claas Polska – Kombajn TRION 660. Czym się wyróżnia?

Innowacyjne rozwiązania w kombajnie zbożowym Claas TRION 660

Najnowsza seria kombajnów od firmy Claas Polska to maszyny wyposażone w wiele innowacyjnych funkcji mających sprawić, że praca nimi będzie przyjemnością. Kombajny wchodzące w serię to TRION 500, TRION 600 i TRION 700. Dwa pierwsze modele pracują przy użyciu systemu APS WALKER, natomiast TRION 700 został wyposażony w APS HYBRID.

Innowacyjne rozwiązania zastosowane w nowej serii kombajnów TRION, to:

 • bęben przyspieszający APS, synchronizacja prędkości obrotowej wszystkich bębnów w układzie omłotowym, zabezpieczenie przeciążeniowe klepiska,
 • układ czyszczący JET STREAM,
 • hydraulicznie regulowana z kabiny końcówka rury rozładunkowej,
 • rozrzutnik słomy z rozdzielaczem promieniowym,
 • system zarządzanie mocą silnika DYNAMIC POWER,
 • dostępny napęd gąsienicowy TERRA TRAC oraz wersja z poziomowaniem maszyny MONTANA,
 • systemy wspierające operatora: CRUISE PILOT,CEMOS AUTOMATIC, AUTO CROP FLOW,
 • systemy prowadzenia: FIELD SCANEER lub GPS PILOT,
 • 6 wytrząsaczy i szerokość układu 1700 mm – najszerszy układ omłotowy w kombajnie klawiszowym na rynku.

Układ omłotowy w kombajnie Claas TRION 660 – 3 bębny

Układ omłotowy Claas TRION 660 składa się z trzech bębnów, z których każdy ma do spełnienia dedykowane funkcje:

 • bęben przyspieszający odpowiada za szybkie zebranie materiału i wstępne oddzielenie go od plew,
 • bęben młócący o średnicy 600,
 • bęben odrzutnika.

Praca trzech bębnów jest możliwa dzięki ich właściwej synchronizacji. Taka budowa układu omłotowego umożliwia jego łatwe przebudowanie w zależności od potrzeb rolnika. Ponadto klepisko zostało wyposażone w zabezpieczenia przeciążeniowe, a wmontowany APS WALKER jest gwarancją stabilnej i wysokiej przepustowości maszyny. Poza trzema podstawowymi bębnami nad wytrząsaczami znajduje się jeszcze jeden MSS, czyli MULTI SEPARATOR SYSTEM, wspomagający pracę wytrząsaczy o długości 4,4 m.

Claas TRION 660

FOTO: Claas Polska

Jak działa układ czyszczenia w kombajnie Claas TRION 660?

Układ czyszczenia w kombajnie Claas TRION 660 ma wmontowany system JET STREAM, który wcześniej został wprowadzony do większych kombajnów LEXION.  JET STREAM odpowiada za intensywne czyszczenie ziarna.

Claas TRION 660 posiada również:

 • demontowany podsiewacz,
 • dmuchawę turbinową,
 • hydrauliczny wariator dmuchawy.

Dalsza część artykułu pod materiałem video:

Claas TRION 660 – zbiornik na ziarno

Zbiornik na ziarno w Claas TRION 660 ma 10 500 litrów pojemności. Maksymalna prędkość rozładunku, którą może osiągnąć, wynosi 130 I/s. Operator może skorzystać również z regulowanej końcówki rury rozładunkowej, ograniczając stratę ziarna przy przeładunku na przyczepy transportowe. Ponadto w ofercie są dostępne także różne siekacze słomy i rozdzielacz promieniowy.

Claas TRION 660

FOTO: Claas Polska

Claas TRION 660 – jaki ma silnik?

W Claas TRION 660 został zamontowany silnik CUMMINS o mocy wynoszącej 354 KM i pojemności 8,9 l. Poza tym do każdego z modeli tego kombajnu zamontowany został system zarządzania mocą DYNAMIC POWER podnoszący oszczędność paliwa podczas pracy nawet o 10%. Silnik jest przystosowany do pracy na niższych obrotach do 1900 obr/min.

Claas TRION 660 – komfortowa kabina i jazda na kołach lub gąsienicach

Claas TRION można zamówić w dwóch wersjach:

 • na kołach,
 • na gąsienicach.

Nowoczesna kabina kombajnu poprawia widoczność i zapewnia więcej miejsca operatorowi. Istnieje możliwość doposażenia w innowacyjne systemy wspomagania operatora, dodatkowo poprawiające komfort pracy. Każdy z klientów może zatem skorzystać z zamówienia takich systemów jak:

 • CRUISE PILOT,
 • CEMOS AUTOMATIC (dotychczas montowany wyłącznie w modelach LEXION),
 • AUTO CROP FLOW,
 • FIELD SCANEER (system prowadzenia),
 • GPS PILOT i inne.

Claas TRION 660

FOTO: Claas Polska

Claas TRION 660 to jedyny kombajn klawiszowy oferujący system automatycznie zmieniający ustawienia maszyny w zależności od panujących warunków zbioru.

Plebiscyt Izydory

Jakie produkty są najbardziej pomocne w pracy rolnika? Zobacz zwycięzców konkursu Izydory 2023

oprac. Justyna Czupryniak

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *