Ładowarki teleskopowe Case IH Farmlift w nowej odsłonie. Co się zmieni?

Co zmieniło się w ładowarkach Case IH z linii Farmlift?

Unowocześniona linia ładowarek Farmlift obejmuje siedem modeli. We wszystkich zamontowano przekładnię typu Powershift PowerDrive z 6 biegami do jazdy do przodu i 3 biegami wstecznymi, która wcześniej obecna była tylko w niektórych modelach. Producent zadbał też o zwiększenie bezpieczeństwa pracy i łatwości manewrowania dzięki zmodyfikowanej masce.

Jeszcze większa wydajność pracy nowych ładowarek teleskopowych Farmlift

Chociaż modele Farmlift 633 (maks. udźwig 3,3 t/maks. wysokość podnoszenia 6 m), 737 (3,7 t/7 m) i 935 (3,5 t/9 m) zachowały sprawdzonym układ hydrauliczny o przepływie 140 l/min, ładowarki Farmlift 636 (3,6 t/6 m) i 742 (4,2 t/7 m) posiadają nową, wysoko wydajną pompę o wydatku 160 l/min. Jak zapewnia producent, zmiana ta pozwoliła na skrócenie czasu podnoszenia/opuszczania o 25%, co przekłada się na krótsze cykle robocze i znacznie zwiększa dzienną wydajność pracy.

FOTO: Case IH

Wydajność pracy zwiększa także nowy, elektrohydrauliczny system samopoziomowania wysięgnika teleskopowego. Zastąpił on tradycyjny siłownik kompensacyjny dwoma czujnikami kąta skrętu, które przesyłają w czasie rzeczywistym informację o położeniu do modułu ECU. Następnie oprogramowanie maszyny bezzwłocznie oblicza wymagane natężenie przepływu oleju w siłowniku pochylenia, optymalizując w ten sposób dokładność samopoziomowania. Takie rozwiązanie stanowi zarówno uproszczenie konstrukcji, jak i ograniczenie strat materiału.

Case IH stawia na komfort pracy. Jeszcze łatwiejsza obsługa ładowarek Farmlift

Udoskonalona linia ładowarek teleskopowych Farmlift charakteryzuje się ułatwioną obsługą i większym komfortem pracy. Pierwszym elementem, który może pozytwynie zaskoczyć operatora, jest kolorowy, 7-calowy wyświetlacz LCD umożliwiający wprowadzenie ustawień i regulację za pomocą pokrętła wyboru. Wszystkie ładowarki są gotowe do korzystania z usług telematycznych AFS Connect i posiadają subskrypcję, co umożliwia monitorowania danych i otrzymywanie ostrzeżeń.

W tych maszynach, które wyposażono dodatkowo w kamerę wsteczną, wyświetlacz LCD umożliwia podgląd obrazu z tyłu ładowarki automatycznie po włączeniu biegu wstecznego. Dodatkowo obok wyświetlacza umieszczony został diodowy wskaźnik momentu obciążenia, który sygnalizuje zbliżanie się do maksymalnego udźwigu i blokady układu hydraulicznego.

7-calowy wyświetlacz LCD w unowoczesnionych ładowarkach Farmlift

FOTO: Case IH

Fotel operatora wyposażono w podłokietnik posiadający klawiaturę z przyciskami funkcyjnymi oraz nowy dżojstik ze zintegrowanymi elementami sterowania układem hydraulicznym, przekładnią napędową i kierunkiem jazdy. Wśród nich znajduje się również przycisk do aktywnego opróżniania łyżki i powrotu do pozycji wyjściowej.

Zdecydowanie jednym z ciekawszych udoskonaleń jest ulepszona funkcja utrzymywania stałego przepływu, która umożliwia precyzyjną regulację obrotów silnika lub natężenia przepływu w zaworach hydrauliki zewnętrznej za pomocą przycisku na dżojstiku przy używaniu np. obrotowej szczotki. Przycisk sterowania prędkością obrotową silnika umożliwia zapisanie prędkości obrotowej do używania określonego osprzętu, z kolei przycisk ustawienia czułości zmiany kierunku jazdy daje możliwość wyboru operatorowi pomiędzy agresywną zmianą kierunku, a płynną. Inne przycisk służą do zarządzania układem kierowniczym, przekładnią napędową i trybami pracy z widłami, łyżką lub w trybie jazdy drogowej – zapewnia producent.

Co więcej, klawiatura w podłokietniku umożliwia rolnikowi łatwe włączanie kamery wstecznej, redukcję ciśnienia w obwodzie zaworów hydrauliki zewnętrznej, aktywację tłumienia drgań ramienia teleskopowego, czy wysprzęglanie przekładni. Ładowarki Farmlift samodzielnie wykrywają zwiększone zapotrzebowanie na moc i automatycznie zwiększają obroty silnika, aby przyśpieszyć załadunek.

Ładowarki teleskopowe Farmlift do zadań specjalnych. Co dają operatorowi różne tryby pracy?

W zależności od wykonywanego zadania, ładowarki Case‘a mogą pracować w różnych trybach pracy. Ustawiając tryb transportowy, układ hydrauliczny wysięgnika jest wyłączony, natomiast włączona jest płynna zmiana kierunku jazdy i kierowanie dwoma kołami. Z kolei pracując w trybie pracy łyżką, ładowarka jest w stanie szybko zmienić kierunek jazdy, szybszy jest też ruch wysięgnika.

FOTO: Case IH

Operując w trybie przeładunku, priorytetem jest zapewnienie płynnej zmiany kierunku jazdy i pracy wysięgnika, a synchronizacja automatycznego wysuwania/wsuwania wysięgnika z podnoszeniem dodatkowo skraca cykl pracy.

Modele Farmlift na rok modelowy 2024 można zamawiać już teraz. Dostawy rozpoczynają się w październiku 2023 r.

 

Oprac. na podstawie inf. prasowej CASE IH

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *