Susza dobija rolników. „Daję krowom siano, bo nie ma trawy”

Susza wypala uprawy. IMGW: notujemy bardzo niskie sumy opadów

W rolników uderza kolejny kataklizm – susza, która już wypala ich uprawy. Wierzchnia warstwa gleby jest bardzo mocno przesuszona w zasadzie w całej Polsce. Wilgotność spadła do 20-15%, a rośliny, osłabione niedawnymi przymrozkami, zwijają się i usychają.

– Od początku maja w niektórych miejscach w kraju, szczególnie na Mazowszu notujemy bardzo niskie sumy opadów. W Ostrołęce tylko 0,5 mm od początku maja – wynika z najnowszych danych IMGW.

Wskaźnik wilgotności gleby
FOTO: IMGW

Rolnik: straty suszowe wynoszą już 50 proc.

Niestety, prognozy pogody są mało optymistyczne. Synoptycy nie przewidują większych i długotrwałych opadów, które znacząco poprawiłyby wilgotność gleby.

– W naszym regionie jest dramat. Śmiało można stwierdzić, że na niektórych polach straty suszowe sięgają już 50 proc.  W najgorszym stanie są zboża jare. Ale dostało się też kukurydzy. Deszczu wypatrują również producenci soi, bo rośliny stoją w miejscu, nie kiełkują – mówi w rozmowie z nami Szymon Sargalski, rolnik z okolic Nowego Miasta Lubawskiego, działacz ZZR „Samoobrony”.

Susza w połowie maja 2024, pow. nowomiejski
FOTO: Szymon Sargalski

Brakuje paszy dla bydła

Poważne problemy mają także hodowcy. Przez suszę zaczyna brakować im paszy dla zwierząt.

– U nas w okolicy jest spora produkcja bydła na wypasie. Rolnicy muszą tym zwierzętom dokładać sianokiszonek, bo przez suszę nie rośnie trawa. To jest tragedia, a mamy dopiero maj – zaznacza Sargalski.

Susza w lucernie, gm. Rybno, woj. warmińsko-mazurskie
FOTO: Marcin Konicz

„Nie pamiętam, żebym w maju dawał siana, bo nie ma trawy”

Także na Dolnym Śląsku sytuacja jest bardzo zła. Roślinom brakuje wody, a zwierzętom pożywienia. Rolnicy mówią, że nigdy nie zdarzyło się, by w maju trzeba było dawać siano z braku trawy.

– Trawy jest jak na lekarstwo. Muszę krowom dokładać siana, bo nie ma trawy. Nie pamiętam, żebym kiedykolwiek robił to w maju. Zapowiada się tragedia – mówi nam pan Arkadiusz, hodowca z Dolnego Śląska.

Susza dotknęła pastwiska, gm. Rybno, woj. warmińsko-mazurskie
FOTO: Marcin Konicz

Rolnicy domagają się uruchomienia aplikacji suszowej

Żeby zniwelować jakoś skutki suszy, rolnicy domagają się pilnego uruchomienia aplikacji suszowej. Apelują do ministerstwa rolnictwa o sprawiedliwie wyliczanie tych strat.

– Pilnie należy uruchomić aplikację i ją naprawić, żeby wyliczała straty zgodnie ze stanem faktycznym. Nie może być tak, jak w zeszłym roku, że rolnik miał 40 proc. strat na TUZ-ie, a jego sąsiadowi 2 metry dalej policzyło 1 proc. To niedorzeczne – mówi Sargalski, który już wysłał pismo do ministerstwa rolnictwa w tej sprawie.

Susza w oziminach. Ostaszewo, gm. Grodziczno, pow. nowomiejski
FOTO: Marcin Konicz

My także zwróciliśmy się do resortu rolnictwa z pytaniem, kiedy uruchomi aplikację i czy w tym roku suszę będą szacować komisje gminne, jak w 2023 roku. Czekamy na odpowiedź.

POGODA

Eksperci ostrzegają: Czeka nas upalne lato. Rolnicy stracą na plonach

Kamila Szałaj

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *