Rolnicy wygrali ładowarkę Weidemann 1390 w konkursie TPR. Jak przez rok sprawdzała się ta maszyna?

Nowa ładowarka Weidemann przepracowała już w gospodarstwie Osiców 280 motogodzin

Przypomnijmy, że aby wygrać w konkursie oprócz wypełnienia zgłoszenia konkursowego trzeba było określić wagę ładowarki wraz z paletą gazet wydawanych przez PWR oraz ułożyć hasło reklamowe promujące „Tygodnik Poradnik Rolniczy”. Państwo Osicowie poradzili sobie z tym bez problemu.

Rafał Osica przepracował omawianą ładowarką około 280 motogodzin. Dodaje przy tym, że przez rok użytkowania maszyna pracowała bez zarzutów. Podkreśla, że jest bardzo zadowolony z wygranej. Jak mówi, nawet nie przypuszczał, że jest to tak bardzo pomocna maszyna w gospodarstwie mlecznym.

Uważałem, że ciągnik jest super rozwiązaniem do prac w gospodarstwie, ale okazało się, że maszyna mniejsza i zwrotniejsza, jaką jest nasza ładowarka, jest bezkonkurencyjna – mówi Rafał Osica. – Gabaryty ciągnika nie pozwalają na zrobienie tego, co możemy wykonać ładowarką. Ta maszyna ma podobny udźwig jak ciągnik, a jest przy tym mniejsza i bardziej zwrotna. Ładowarka służy nam głównie do zadawania pasz zwierzętom. Nie mamy jeszcze wozu paszowego i wszystkie pasze musimy podawać oddzielnie. Dowozimy do obory kiszonkę z kukurydzy, sianokiszonkę oraz słomę do ścielenia. Ponadto z pomieszczenia, gdzie utrzymywane są zwierzęta, wywozimy obornik. W obiekcie tym ciągnik mieści się z trudnością, a ładowarka wjeżdża do niego z powodzeniem. Używając ciągnika do tych prac, musieliśmy wyprowadzać cielęta. Ładowarką usuwamy obornik bez wypędzania zwierząt.

Ładowarka Weidemann 1390

FOTO: Józef Nuckowski

Ładowarka jest prosta w obsłudze. Rafał Osica wspólnie z synem Mateuszem bardzo szybko opanowali obsługę maszyny i jak mówią, nie wyobrażają sobie dzisiaj prowadzenia gospodarstwa mlecznego bez ładowarki.

Ładowarka bardzo przydała się także przy podgarnianiu zboża w garażu. Wcześniej ciągnikiem ciężko było manewrować w pomieszczeniu ze zbożem, a ładowarka radzi w nim sobie doskonale. Także ziarno kukurydzy w big-bagach ustawialiśmy w innym budynku w takiej wąskiej przestrzeni, do której wjazd ciągnikiem byłby niemożliwy – uzupełnia Ewa Osica.

Ładowarka Weidemann 1390, którą wygrali dostawcy OSM Garwolin, posiada czterocylindrowy silnik Perkins o mocy 35 KM. Jest wyposażona w kabinę, światła drogowe z lampami ledowymi, zaczep z tyłu, trzy zakresy jazdy, regulowaną kierownicę. Hodowca dodaje, że zamontowany na ładowarce zaczep jest wykorzystywany.

Dosyć często używamy ładowarki do ciągnięcia np. przyczepy z balotami ze słomą. Także w tej roli radzi sobie bardzo dobrze. Naszą nagrodą jeździmy także po drogach publicznych. Zamontowane w niej oświetlenie spełnia wymogi oświetlenia drogowego. Dodatkowo wykupiliśmy ubezpieczenie, więc bez problemu używamy jej poza granicami siedliska. Bardzo przydatne są też lampy zamontowane na dachu kabiny, dzięki którym w razie potrzeby z powodzeniem pracujemy ładowarką po zmroku. Szczególnie ważne jest to w okresie jesienno-zimowym, w którym dzień jest znacznie krótszy niż latem – mówi Rafał Osica.

Ładowarka służy głównie do prac związanych z obsługą bydła

FOTO: Józef Nuckowski

Gospodarze wraz w ładowarką otrzymali także bogaty osprzęt, w składzie którego były: krokodyl, łyżka, widły do palet, widły obrotowe do skrzyniopalet, szpikulce do słomy i guma zbierająca. Pan Rafał podkreśla, że najczęściej używanym osprzętem ładowarki jest krokodyl, a na drugim miejscu kwalifikują się widły do palet. Pan Rafał zwraca także uwagę na fakt, że ładowarka jest ekonomiczną maszyną.

Według moich obliczeń, spala średnio w ciągu motogodziny do 5 litrów oleju napędowego. Uważam, że jest to niezły wynik – dodaje Rafał Osica.

Ewa i Rafał Osicowie laureaci konkursu „Rolnik – zawód wielkiej wagi”

FOTO: Józef Nuckowski

Wizytówka gospodarstwa

Ewa i Rafał Osicowie prowadzą w miejscowości Ptaki, w gminie Siennica (pow. miński), gospodarstwo mleczne o powierzchni 100 ha. Mają dwójkę dzieci Alicję i Mateusza.

 

Na powierzchni 25 ha wysiewana jest kukurydza – 8 ha gospodarze zebrali na kiszonkę, a reszta przeznaczona została na ziarno. Na powierzchni 10 ha uprawiany jest rzepak ozimy, 25 ha stanowią użytki zielone, a pozostałą część gruntów zajmują zboża takie jak pszenżyto ozime, owies, jęczmień.

 

Stado bydła liczy ponad 80 sztuk i składa się z 30 krów mlecznych, około 20 opasanych buhajów i jałówek. Surowiec w ilości ponad 200 tys. litrów rocznie dostarczany jest do OSM Garwolin. Stado bydła objęte jest oceną użytkowości mlecznej, a średnia wydajność laktacyjna wynosi około 8 tys. kg. mleka.

Józef Nuckowski

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *