Rolnicy walczą z absurdami. Gdzie podczepić heder do kombajnu? [FILM]

Jazda kombajnem z hederem zabroniona

W niektórych rejonach Polski rozpoczęły się żniwa. I po raz kolejny wraca ten sam problem: jazda kombajnem po drodze. Rolnicy od lat apelują, by umożliwić im jazdę z podpiętym hederem, ale ministerstwo infrastruktury za każdym razem odmawia. Tłumaczy, że drogi powiatowe i gminne, które zazwyczaj mają szerokość od 2,25 m do 3,5 m, są za wąskie na kombajn z hederem o szerokości 5 m. Ponadto zdaniem resortu poruszanie się takiego pojazdu jest niebezpieczne dla innych użytkowników dróg.

Rolników te wyjaśnienia nie przekonują. Ich zdaniem nie można przerzucać odpowiedzialności na kombajnistów, którzy poruszają się wolno i zachowują szczególną ostrożność na drogach za bezmyślną i szybką jazdę innych uczestników. Nie można ich też karać za zbyt wąskie drogi i krzaki, bo za to odpowiadają zarządcy dróg.

Rolnicy zwracają też uwagę, że podczas żniw często muszą przemieszczać się z jednego pola na drugie i każdorazowo odczepienie hedera opóźnia i utrudnia im pracę. Uważają, że ministerstwo powinno zezwolić na jazdę taką jednostką na przykład pod warunkiem, że kombajn będzie miał odpowiednie oświetlenie ostrzegawcze albo będzie pilotowany przez samochód wyposażony w takie oświetlenie.

Gdzie rolnik ma podczepić heder do kombajnu?

Tu powstaje kolejny problem, na który uwagę zwrócili rolnicy z woj. świętokrzyskiego. Skoro rolnik nie może jeździć z hederem z przodu, to gdzie może go podczepić? Na polu bardzo często nie ma takiej możliwości, bo pas między drogą a polem jest zazwyczaj wąski. Nie zmieści się tam kombajn z wózkiem, tym bardziej że trzeba nawrócić kombajnem, a wózek postawić w poprzek, żeby podpiąć heder.

– Ustawodawca zabronił nam jazdy kombajnem z hederem po drogach publicznych, ale nie wskazał, gdzie mamy wykonać manewr podpięcia. A potrzebujemy do tego plac około 30×40 m. Ciężko jest to zrobić na polu, bo zwyczajnie zniszczymy część plonu. Z kolei podczepianie na drodze jest ryzykowne i czasochłonne, bo potrzeba ludzi do zabezpieczenia tego manewru – tłumaczy nam Grzegorz, rolnik z woj. świętokrzyskiego. I dodaje, że ministerstwo mnoży ilość wymówek, by nie wprowadzić przepisów potrzebnych rolnikom.

Świętokrzyscy rolnicy skontaktowali się więc z policją w Sandomierzu z prośbą o informację, gdzie mogą przeprowadzić manewr spinania kombajnu z hederem i kto ma go zabezpieczyć. Wystąpili także do urzędu powiatowego, który odpowiada za wydawanie zezwoleń na poruszanie się po drogach kombajnami szerszymi niż 3,5 m. Czekają na odpowiedź. My o wyjaśnienia poprosiliśmy z kolei resort infrastruktury.

Jazda z hederem może słono kosztować

Przypomnijmy, że za przejazd kombajnem z hederem drogą publiczną policja może nałożyć na rolnika mandat w wysokości 5 tys. złotych! Rolnik może co prawda nie przyjąć mandatu, ale jeśli sprawa trafi do sądu, maksymalna kara może sięgnąć nawet 30 tys. złotych.

Straty po nawałnicy

Grad zniszczył rolnikowi 80 ha upraw. „Kukurydza ścięta równo z ziemią”

Kamila Szałaj

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *