Ceny rzepaku w kontraktach na żniwa 2024 spadają

Z artykułu dowiesz się:

jakie są ceny rzepaku na paryskiej giełdzie Matif?

jakie są ceny rzepaku w kontraktach na żniwa 2024 w Polsce?

Rzepak na Matifie pnie się w górę

Notowania cen rzepaku na giełdzie Matif rozpoczęły ten tydzień od dużego spadku, ale potem się odbiły. W środę 19 czerwca unijne sierpniowe kontrakty zamknęły się wyceną 466,25 euro/t. Rzepak drożał w reakcji na umocnienie cen innych surowców oleistych. Notowania wspiera też prognoza obniżająca zbiory rzepaku w Niemczech o 8 proc. do zaledwie 3,89 mln ton.

Ceny rzepaku w umowach terminowych spadają 

Z kolei w Polsce ceny netto skupu rzepaku wahają się obecnie w przedziale 1700-1900 zł/t. Niewiele wyższe są proponowane kontrakty na żniwa 2024. Z danych Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych wynika, że 17 czerwca cennik netto rzepaku w kontraktach na tegoroczny zbiór przedstawia się następująco (w porównaniu do cen z 3 czerwca):

Umowy na warunkach niemieckich (ceny za standardowy rzepak: wilgotność 9%, zanieczyszczenia 2%​)

 • ADM Czernin – 1890 zł/t z terminem dostawy lipiec, sierpień (spadek o 30 zł) i 1910 zł/t z dostawą we wrześniu (spadek o 20 zł)
 • ADM Szamotuły – 1900 zł/t z terminem dostawy lipiec, sierpień (spadek o 25 zł) i 1920 zł/t z dostawą we wrześniu (spadek o 15 zł)
 • Bunge (Kruszwica, Brzeg) – 1905 zł/t z terminem dostawy lipiec, sierpień (spadek o 10 zł)
 • ZT Bodaczów – Vittera – 1900 zł z terminem dostawy lipiec, sierpień (spadek o 10 zł)
 • Agro As – 1900 zł z terminem dostawy lipiec (bez zmian)
 • Chemirol – 1900 zł z terminem dostawy lipiec (bez zmian)

Umowy na warunkach krajowych

 • ADM Czernin – 1925 zł/t z terminem dostawy lipiec, sierpień (spadek o 30 zł) i 1945 zł/t z dostawą we wrześniu (spadek o 20 zł)
 • ADM Szamotuły – 1935 zł/t z terminem dostawy lipiec, sierpień (spadek o 25 zł) i 1955 zł/t z dostawą we wrześniu (spadek o 15 zł)
 • Bielmar – 1940 zł/t z terminem dostawy lipiec, sierpień
 • Bunge (magazyn Brzeg, magazyn Kruszwica) – 1945 zł/t z terminem dostawy lipiec, sierpień (spadek o 10 zł)
 • Komagra (magazyn własny) – 1950 zł/t z terminem dostawy lipiec (wzrost o 40 zł)
 • Komagra Tychy – 1975 zł/t z terminem dostawy lipiec (wzrost o 45 zł)
 • ZT Bodaczów – Vittera – 1935 zł z terminem dostawy lipiec, sierpień (spadek o 10 zł)
 • Agro-Sieć – 1910 zł/t z terminem dostawy lipiec, sierpień (spadek o 20 zł)
 • Ampol-Merol – 1900 zł/t z terminem dostawy lipiec (wzrost o 40 zł)
 • Chemirol – 1940 zł/t z terminem dostawy lipiec, sierpień (spadek o 20 zł)
 • LechPol Szubin – 1865 zł/t z terminem dostawy lipiec
 • ​Osadkowski – 1930 zł/t z terminem dostawy lipiec (spadek o 20 zł)
 • Ziarn-Pol – 1875 zł/t z terminem dostawy lipiec (wzrost o 20 zł)

Dopłata/potrącenie za wilgotność i zanieczyszczenia; potrącenie za zaolejenia poniżej 40 proc.

Ceny zbóż

Pszenica droższa nawet o 130 zł. Jakie są ceny zbóż i rzepaku?

Kamila Szałaj

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *