Rolnicy otoczyli komisarza Wojciechowskiego. „Nie chcę dyrdymałów, tylko normalnej ceny mleka”

Rolnicy zablokowali ciągnikami wjazd komisarzowi Wojciechowskiemu. „UE szkodzi szkodzi mojemu rolnictwu”

Dziś, 4 lutego w Krasiczynie, podczas trwającej Konferencji Europa Karpat, odbył się protest rolników m.in. z Podkarpackiej Oszukanej Wsi przeciwko polityce rolnej Unii Europejskiej. Działacze zablokowali ciągnikami wszystkie bramy wjazdowe do hotelu, w którym trwała konferencja. Zmusili w ten sposób komisarza Janusza Wojciechowskiego do rozmów. Tłumaczyli mu, że wymogi Zielonego Ładu rujnują ich gospodarstwa i ograniczają produkcję rolną.

– My rolnicy z Podkarpacia jesteśmy przeciwko Zielonemu Ładowi. Jesteśmy niezadowoleni z całej polityki UE, bo to są działania, które nam szkodzą. Jak nie chcecie nam pomagać, to nam nie przeszkadzajcie. A UE swoimi dyrektywami szkodzi mojemu rolnictwu i szkodzi rolnictwu moich dzieci. Nie może tak być, że czyimś kosztem szkodzisz Pan drugiemu. Polska mówi: dość – mówił do komisarza rolnik Zenon Sanocki.

„Rolnik wie jak uprawiać pole, a ma wytyczne z Brukseli, że tego i tego mu nie wolno”

Rolnicy oburzali się także na brak regionalizacji wytycznych. Wskazywali, że w wielu regionach Polski uwarunkowania do produkcji rolniczej mocno się różnią, czego UE nie wzięła pod uwagę tworząc nowe zasady Wspólnej Polityki Rolnej.

– Urzędnik siedzi w Brukseli i co? I widzi Podkarpacie? Jak u nas w jednej wiosce z jednej strony jest inna gleba, a z drugiej inna. A wytyczne takie same! Przecież to idiotyzm! Rolników szlag trafi na takie coś! Rolnik ma gospodarstwo, wie jak uprawiać pole, a ma wytyczne z Brukseli, że tego i tego mu nie wolno – denerwował się kolejny rolnik.

– Z wielkim szacunkiem podchodzę do tego protestu. Sam jestem przeciwny Zielonemu Ładowi – odpowiedział im komisarz.

„Nie chcę dyrdymałów, tylko normalnej ceny mleka”

Podczas protestu do komisarza podeszła rolniczka z okolic Dynowa. Jak możemy przeczytać na platformie X Tomasza Buczka z Konfederacji Rzeszów, który było obecny na proteście, odziedziczyła ona gospodarstwo po zmarłym tacie. Ma na utrzymaniu mamę i sama ciężko pracuje na 50 hektarowym gospodarstwie, specjalizującym się w hodowli bydła mlecznego.

– Panu jako człowiekowi powinno być wstyd, że my tu stoimy i żebrzemy. Ja nie chcę tych dyrdymałów słuchać. Ja chcę tylko otrzymać normalną cenę mleka – mówiła rozżalona rolniczka, która nie widzi perspektyw na poprawę.

– Doskonale Panią rozumiem – wyjaśnił komisarz.

Ograniczenia na cukier, drób i jaja to niewiele pomogą

Wiele gorzkich słów padło także na temat liberalizacji handlu z Ukrainą. Komisarz tłumaczył oczywiście, że KE zaproponowała ograniczenia na cukier, jaja i drób, ale zdaniem rolników jest to mydlenie oczu, bo kwoty taryfowe będą dużo wyższe niż przed wojną. Cukru będzie mogło wjechać 10-15 razy więcej niż przed 2022 rokiem. W tej kwestii komisarz się bronił, tłumacząc, że unijna organizacja rolnicza zgodziła się na taką wielkość importu.

– Organizacja ta oceniła, że jeśli import nie przekroczy 200 tys. ton w skali Europy, to da się to wytrzymać – mówił komisarz.

Rozmowy rolników z komisarzem

Ugorowanie zniesione, ale rolnik nie może stosować oprysku. „I tak zostaniemy z ugorem”

Kamila Szałaj, filmy i fot. Tomasz Buczek, Konfederacja Rzeszów

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *