Rolnicy dostają GIGANTYCZNE rachunki za prąd. „Na raz muszę zapłacić 24 tys. zł”

Rolnicy dostają horrendalne rachunki za prąd. „Miałam 700 zł, a teraz 1700 zł”

Rolnicy łapią się za głowę na widok rachunków za prąd, jakie dostają w ostatnim czasie. Są one dwa, a nawet trzy razy wyższe niż w ubiegłym roku. Do tego dochodzą faktury wyrównujące lub korekty i finalnie rolnik do zapłaty ma krocie. Dla wielu z nich koszty te są zbyt wysokie, zwłaszcza że ceny skupu zbóż, żywca, mleka i innych płodów rolnych spadają z tygodnia na tydzień – są nawet dwukrotnie niższe niż rok temu. 

Nic więc dziwnego, że na forach internetowych aż huczy od głosów oburzonych rolników, którzy właśnie dostają rachunki za prąd. To tylko niektóre opinie:

– Było koło 5 tysięcy zł, teraz jest 11 tysięcy zł – pisze pan Karol na jednej z popularnych grup rolniczych na Facebooku. 

– Za pierwszą połowę 2022 roku 4800 zł, za analogiczny okres tego roku 13900 zł – żali się pan Kamil.

– Miałam 700 zł, a teraz 1700 zł. To już poprzedni rachunek taki był, teraz będzie kolejny na dniach. Aż się boję – podkreśla kolejna internautka.

Hodowcy zwierząt zużywają znaczne ilości prądu

W szczególnie trudnej sytuacji są hodowcy zwierząt, bo oni zużywają znaczne ilości energii elektrycznej.  

– Z danych GUS wynika, że średnie roczne zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych prowadzących działalność rolniczą to 3720 kWh. Jednak profil prowadzonego gospodarstwa znacznie wpływa na zapotrzebowanie na prąd. Gospodarstwa rolne z produkcją zwierzęcą zużywają znaczne ilości prądu – zaznacza prezes LIR Gustaw Jędrejek.

Producenci mleka w szoku. „Musiałbym z milion litrów mleka wydoić, żeby starczyło na rachunki”

Największe zużycie energii elektrycznej mają gospodarstwa zajmujące się intensywną produkcją mleka. Potwierdza to producent mleka z Mazowsza, pan Janusz. Rachunki w jego gospodarstwie wzrosły trzykrotnie.

– W poprzednim roku miałem ok. 1800 zł na dwa miesiące. Teraz mi przyszło 5800 zł. To jest jakiś szok. Z czego ja mam to zapłacić, jak mleko tanieje z miesiąca na miesiąc? Nie rozumiem, dlaczego tak wysokie rachunki nam przychodzą. Przecież miała być tarcza ochronna dla rolników. Rząd jak zwykle dużo obiecuje, a potem nic nie robi. Jak tak dalej pójdzie moje krowy pojadą do rzeźni, bo nie stać mnie, żeby dokładać do produkcji. Musiałbym z milion litrów tego mleka wydoić, żeby starczyło na wszystkie rachunki i coś do chleba – mówi nam pan Janusz, który posiada stado 20 krów mlecznych. Poza tym na 50 hektarach uprawia zboże, ziemniaki i kukurydzę.

Hodowca świń: na raz miałem do zapłaty 24 tysiące złotych za prąd

Bardzo duże zapotrzebowanie na energię występuje też w gospodarstwach zajmujących się chowem trzody chlewnej. Tomasz Sołtyszewski, producent prosiąt i tuczników w cyklu zamkniętym z gminy Bedlno k. Kutna na widok ostatniego rachunku za prąd aż usiadł. A że elektrownia miała jakieś opóźnienia, dostał dwie faktury prawie jednocześnie. Do zapłacenia ma więc gigantyczną kwotę.

– Przez cały zeszły rok płaciłem średnio ok. 6000 zł. Podobnie przyszło mi za okres styczeń – luty tego roku. Ale przez kolejne miesiące elektrownia nie wysłała żadnego rachunku. Dopiero w czerwcu otrzymałem fakturę korygującą za styczeń-luty za jakieś błędy przy naliczaniu na ponad 3000 zł. Czyli za ten okres prąd kosztował mnie około 9600 zł. I za chwile przyszły kolejne rachunki: za marzec-kwiecień 10000 zł i za maj-czerwiec ponad 11000 zł. Zdębiałem. Nie dość, że wyższe rachunki, to jeszcze potężna kumulacja. Na raz miałem do zapłaty 24 tysiące złotych – mówi nam pan Tomasz, który utrzymuje stado 100 loch. Połowę prosiąt przeznacza na tucz. 

Rolnik już wcześniej obawiał się drogiego prądu. Przymierzał się więc do założenia fotowoltaiki. Ale nie dość, że w jego przypadku to ogromny koszt (ok. 200 tys. zł bez magazynu), to jeszcze instalacja nie do końca spełniłaby swoją rolę.

– Mam produkcję prosiąt, więc najwięcej prądu potrzebuję zimą. A firmy, które oferowały mi fotowoltaikę, nie są w stanie zapewnić odpowiedniej produkcji energii w zimniejszych miesiącach, dlatego zrezygnowałem z tej inwestycji – wyjaśnia rolnik.

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *