PILNE! Rolnicy okupują ministerstwo rolnictwa! „My się stąd nie ruszymy”

Dziś 2 kwietnia w ministerstwie rolnictwa odbyły się rozmowy ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego z rolnikami, którzy brali udział w negocjacjach w Jasionce. W spotkaniu uczestniczył także wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. Z informacji, które przekazali nam rolnicy wynika, że dyskusja przebiegła w burzliwej atmosferze.

– Minister Siekierski oraz wiceminister Kołodziejczak nie byli w stanie wytłumaczyć się z braku realizacji jakiegokolwiek zapisu z tych ustaleń – przekazał nam Roman Waszczyk, rzecznik rolników protestujących na trasie S3. Informacje te uzyskał od uczestniczącego w spotkaniu Władysława Serafina, prezesa Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Rolnicy rozpoczęli strajk okupacyjny w ministerstwie rolnictwa

W związku z tym rolnicy podjęli decyzję, że rozpoczynają okupację ministerstwa rolnictwa i nie wyjdą stamtąd, dopóki nie przyjedzie do nich premier Donald Tusk.

– Przyjechaliśmy do ministerstwa, by skontrolować realizację ustaleń z Jasionki. Niestety, znów nie ma żadnych konkretów. Dlatego postanowiliśmy, że zostajemy w gmachu ministerstwa do skutku – mówi w rozmowie z nami Roman Kondrów z Podkarpackiej Oszukanej Wsi, który jest w budynku resortu rolnictwa. Zaznacza, że w tej chwili oczekuje natychmiastowego wstrzymania tranzytu i konkretów ws. dopłat do zbóż.

Rolnicy: Kołodziejczak z Siekierskim pojechali do premiera

Kondrów poinformował, że po rozmowie z rolnikami Siekierski i Kołodziejczak udali się do premiera Tuska na konsultacje.

– Niezależnie od tego, czy przywiozą dobre czy złe wiadomości, my się stąd nie ruszymy, dopóki nie zaczną działać i nie spełnią postulatów z Jasionki – mówi lider protestów w Medyce.

Rolnicy przyjadą pod ministerstwo rolnictwa wesprzeć strajk okupacyjny

Rzecznik prasowy NSZZ Solidarność RI Adrian Wawrzyniak zapowiada, że prawdopodobnie jutro pod ministerstwem rolnictwa zgromadzą się rolnicy z całej Polski, by wspierać strajk okupacyjny.

– Jeśli przez 48 godzin nie będzie działań, wracamy do strajków w całej Polsce. Mamy siłę – mówi nam Wawrzyniak.

Mało brakowało, a rolnicy nie okupowaliby budynku resortu, bo gdy część z nich wyszła na chwilę z ministerstwa (prawdopodobnie na konferencję prasową), okazało się, że ochrona nie chce ich ponownie wpuścić do budynku. Finalnie jednak udało im się wejść. Widać to na poniższym filmie, który podesłali nam uczestnicy strajku.

Okupacja ministerstwa rolnictwa: kto bierze udział?

Wśród rolników okupujących ministerstwo rolnictwa są:

  • Roman Kondrów,
  • Wiesław Gryn,
  • Tomasz Obszański,
  • Władysław Serafin,
  • Andrzej Sobociński
  • Rafał Nieżurbida​
  • ​Gabriel Janowski
  • Artur Koncik
Porozumienie rolników z rządem

Część rolników podpisała porozumienie z rządem! Co uzgodniono? Kto na liście?

Kamila Szałaj

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *