Ciągniki New Holland z napędem elektrycznym i na biometan. Jaką mają moc?

New Holland wykorzystał większy zasięg biometanu

Nowy T7.270 Mamine Power LNG to ciągnik, dzięki któremu zasięg wykorzystania biometanu został zwiększony dwukrotnie. Było to możliwe, ponieważ gaz ziemny LNG ma czterokrotnie większą pojemność magazynowania paliwa niż sprężony gaz CNG.

System kontroli paliwa w nowym T7 Mamine Power

Nowy ciągnik od New Holland został wyposażony w system aktywnej kontroli temperatury paliwa, który opiera się zbiorniku kriogenicznym ze stali nierdzewnej w kształcie zbiornika na olej napędowy. Takie rozwiązanie zapewnia maksymalną pojemność skroplonego metanu na pokładzie traktora. System aktywnej kontroli temperatury, dzięki samonośnej komorze próżniowej izolującej znajdujące się w środku paliwo, zmniejsza grubość ścianek zbiornika. Zadaniem aktywnej kontroli temperatury zbiornika jest zapewnienie płynnej pracy silnika.

Dla nowego modelu ciągnika New Holland T7.270 Mamine Power LNG charakterystyczny jest duży zbiornik na paliwo o pojemności 1265 litrów, który w porównaniu do modelu T6.180 jest o 810 l większy.

Koncepcja Bennamanna i współpraca z New Holland Agriculture

System kontroli paliwa wprowadzony przez firmę New Holladn doskonale wpisuje się w koncepcję Bennamanna. To brytyjski start-up, który nawiązał współpracę z New Holland Agriculture. Głównym założeniem Bennamanna jest praca nad innowacjami w zakresie wydobycia, przetwarzania i przechowywania lotnego metanu w celu umożliwienia klientom czerpania korzyści z gospodarki o obiegu zamkniętym.

Firma New Holland wychodzi z założenia, że dzięki wdrożeniu koncepcji Bennamanna będzie możliwe zmniejszenie śladu CO2 w przeciętnych gospodarstwach mlecznych.

T7.270 Mamine Power LNG na biometan

Koncepcja Bennamanna zakłada, że obornik i gnojowica są transportowane do zadaszonego dołu lub zbiornika na gnojowicę, w którym wyemitowany, lotny metan jest wychwytywany, a następnie oczyszczany i przekształcany w skroplony metan w oczyszczalni. W hodowlach, w których byłby wydobywany lotny metan z obornika, oczyszczano by go i przekształcano w metan ciekły, którym jest napędzany T7.270 Mamine Power LNG.

New Holland T7.270 Mamine Power CNG

FOTO: New Holland

Monetyzacja i innowacyjne wykorzystanie odchodów zwierzęcych

Dzięki monetyzacji i innowacyjnemu wykorzystaniu odchodów zwierzęcych koncepcja Bennamanna może okazać się dochodowym biznesem ze względu na to, że otwiera ona nowe możliwości i źródła przychodów, takie jak:

  • produkcja paliw po stabilnych kosztach,
  • sprzedaż nadwyżek biometanu na otwartym rynku,
  • produkcja 100% naturalnych nawozów,
  • przetwarzanie nadwyżek metanu w energię elektryczną do użytku lokalnego lub na eksport, która może zostać wykorzystana do zasilania pojazdów elektrycznych np. ciągnika New Holland T4 Electric Power lub minikoparki New Holland E15X Electric Power.

New Holland T4 Electric na Targach Agritechnica 2023

Ciągnik New Holland T4 Electric również zostanie zaprezentowany podczas Targów Agritechnica 2023, choć nie będzie to jego debiut. W roku 2022 publiczność mogła podziwiać ciągnik z napędem elektrycznym podczas Dnia Technologii CNH Industrial w USA.

Jak zaznacza producent, New Holland T4 Electric może być wykorzystywany do prac niewymagających dużego zapotrzebowania na moc. Będzie idealny do pracy w gospodarstwie, gdzie utrzymywane są zwierzęta, ale również do pracy w sadzie, wykonywania czynności komunalnych czy specjalnych. Jego maksymalna moc wynosi 120 KM, moment obrotowy jest równy 440 Nm, a maksymalna prędkość, którą osiąga to 40 km/h.

New Holland T4 Electric Power

FOTO: TPR/PrzemysławStaniszewski/zrzutekranu

Ciągniki na biometan i prąd od New Holland

Jak podaje niemiecki portal TopAgrar.com, firma New Holland dostrzega potencjał dla napędów elektrycznych w ciągnikach o niskim zakresie mocy, podczas gdy biometan w postaci CNG lub LNG jest dostępny dla średnich i dużych mocy.

– Wierzymy, że inwestycje w metan, a w szczególności w biometan, są niezbędne, aby oferować klientom najlepszą alternatywną technologię napędu przyszłości – mówi Carlo Lambro, prezes marki New Holland Agriculture.

Pierwsze jednostki T7.270 Mamine Power CNG będą testowane od lata 2023 r., a rozpoczęcie produkcji seryjnej zaplanowano na drugą połowę 2024 r.

Materiał promocyjny New Holland

Ciągniki New Holland T5 w nowej odsłonie: T5S i T5 Utility Powershuttle

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: TopAgrar.com

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *