Belgijscy rolnicy wyjechali na drogi. Zablokowali m.in. obwodnicę Brukseli

Belgia. Rolniczy protest na brukselskich drogach

Protesty rolników zablokowały obwodnicę Brukseli w miejscowości Huizingen (Brabancja Flamandzka) i Ittre (Brabancja Walońska). Protest na obwodnicy stolicy wpłynął również na korki na mniejszych drogach, gdyż kierowcy szukali alternatywnych tras dojazdu do pracy w Brukseli.

W Walonii autostrady E411 i E42 w kierunku Luksemburga również zostały zamknięte przez blokujących drogę rolników. Z kolei autostrada E19 była zablokowana w Nivelles, ale tylko dla kierowców zmierzających w kierunku Francji.

Protesty pierwotnie miały zakończyć się po porannym szczycie komunikacyjnym, ale nie wszędzie tak się stało. Rolnicy z blokady nie zeszli w Daussoulx.

Dlaczego belgijscy rolnicy protestują?

Protesty są inicjatywą rolników z Walonii, którzy w niedzielę rano z setkami traktorów i jasnym celem: przekazanie walijskim, federalnym i europejskim decydentom, że nie można tak dalej.

STRAJK ROLNIKÓW

Potężne protesty rolników we Francji i Włoszech. Ciągniki zablokowały tunele i autostrady

Podobnie jak we Francji i Niemczech, belgijscy rolnicy protestują przeciwko surowym europejskim przepisom dotyczącym ochrony środowiska. Wymagają one wielu inwestycji na rzecz klimatu i środowiska. Rolnicy są niezadowoleni z dodatkowych kosztów wynikających z nowych przepisów. Koszty produkcji rosną, podczas gdy ceny, jakie otrzymują za swoje produkty, nie idą w tę samą stronę, twierdzą. W rezultacie wielu rolników uważa, że ich praca przestaje być opłacalna.

Plan azotowy rządu Flandrii

Flandryjscy rolnicy zorganizowali protesty w Sint-Truiden (Limburgia) i Turnhout (Antwerpia) już w niedzielę. W Turnhout 80 traktorów udało się na plac targowy, aby symbolicznie podpalić szubienicę. Ten protest skierowany jest przeciwko planowi azotowemu rządu Flandrii, który nakłada nowe ograniczenia na rolników, ale protestujący twierdzą, że chcą także wyrazić ogólne niezadowolenie.

Michał Czubak

fot. FJA

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *