Przez ostatnie dwa lata mocno wzrosły koszty produkcji rolniczej. Zdrożało wszystko, m.in. pasze, paliwo, materiał siewny, środki ochrony roślin, nawozy czy maszyny. Jednocześnie w ostatnim czasie drastycznie spadły ceny skupu produktów rolnych. W efekcie znacznie obniżył się poziom opłacalności produkcji rolniczej.
Ile polscy rolnicy wydali na pasze i paliwo?
Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wyliczył, że polscy rolnicy na środki do produkcji użyte w 2022 roku wydali w sumie prawie 26 mld euro.
Na pierwszym miejscu znalazły się pasze. Według Zalewskiego, który powołuje się na badania Eurostatu, wartość pasz zużytych w polskim rolnictwie w 2022 roku wyniosła aż 9,6 mld euro, co stanowi ponad 37 proc. zużycia pośredniego.
Na drugim miejscu znalazły się paliwa i energia, na które rolnicy wydali 6,2 mld euro. Ich udział w zużyciu pośrednim wyniósł 24 proc.
Polscy rolnicy wydali 4,5 mld euro na nawozy. To o 90 proc. więcej niż rok wcześniej
Istotnym elementem struktury kosztów w polskim rolnictwie są także nawozy.
– Według danych Eurostatu szacunkowa wartość zużytych w polskim rolnictwie nawozów oraz środków poprawiających właściwości gleby wyniosła 4,5 mld euro, o niemal 90 proc. więcej niż rok wcześniej – tłumaczy Arkadiusz Zalewski, podając dane za 2022 rok. Wylicza, że stanowiło to ponad 17 proc. zużycia pośredniego, podczas gdy rok wcześniej było to 12,7 proc.
– Udział nawozów w zużyciu pośrednim w Polsce należał do jednych z najwyższych w UE. Dla porównania udział ten średnio w krajach UE w 2022 r. wyniósł 10,1 proc., w tym np. we Francji i w Niemczech – po 9,1 proc., a na Węgrzech – 16,8 proc. – wyjaśnia Zalewski.
Z wyliczeń eksperta IERiGŻ wynika też, że na środki ochrony roślin zastosowane w 2022 roku rolnicy wydali 1,55 mld euro, a na usługi mechanizacyjne 770 tys. euro.
Wartość pozostałych kosztów, czyli m.in. utrzymanie i zakup środków trwałych, ubezpieczenia, usługi weterynaryjne, nasiona i sadzonki wyniosła 3,7 mld euro.
Co to jest zużycie pośrednie?
Zużycie pośrednie obejmuje wartość zużytych na cele produkcyjne produktów rolnych pochodzących z własnej produkcji i z zakupu materiałów (łącznie z paliwami), energii, usług obcych (usług rolniczych, weterynaryjnych, inseminacyjnych i transportowych, napraw bieżących, usług telekomunikacyjnych, prowizji płaconych za usługi bankowe), kosztów podróży służbowych i innych kosztów (np. ubezpieczenia, dzierżawy i wynajmu).
oprac. Kamila Szałaj