Andrzej z „Rolnicy. Podlasie” u boku modelki. Klip disco polo nakręcony w Plutyczach [WIDEO]

„Rolnicy. Podlasie”: gdzie Gienek i Andrzej prowadzą gospodarstwo?

Gienek i Andrzej Onopiukowie z „Rolnicy. Podlasie” prowadzą swoje gospodarstwo we wsi Plutycze. Rolnicy zajmują się produkcją roślinną oraz zwierzęcą, ale tą bardziej hobbystycznie. Na farmie u rolników z Podlasia można spotkać krowy, kury, kaczki, gęsi, konie, psy, koty i byki. Onopiukowie stawiają na produkcję ekologiczną. Swoje zwierzęta karmią wyłącznie paszą i roślinami pochodzącymi z gospodarstwa. Pomimo ataków ze strony sąsiadów i związanych z tym wizyt weterynarzy, dotychczas nie stwierdzono, by zwierzętom działa się krzywda. Teraz wystąpią w teledysku.

„Rolnicy. Podlasie”: jaka piosenka została nagrana na farmie Gienka i Andrzeja?

Jak poinformowali rolnicy za pośrednictwem swojego kanału na You Tube, w ich gospodarstwie został nakręcony teledysk, w którym Gienek i Andrzej wcielają się w kowboi. Jak się okazuje, do Plutycz przyjechał zespół MIAMI i nakręcił video klip do piosenki pt. „Kowboje z Plutycz”.

„Gienek i Andrzej to nie kowboje, ale w Plutyczach mają ranczo swoje. Gienek i Andrzej to dwa rolniki, a Plutycze to nie zachód dziki” – to słowa, którymi w zapowiedzi teledysku wokalista rozpoczyna piosenkę.

Z jakich utworów jest znany zespół MIAMI?

Zespół MIAMI to nowe wcielenie działającego w latach 1994-2001 zespołu disco polo o nazwie Dragon. W obecnym składzie funkcjonuje od roku 2015, a na swoim koncie ma następujące utwory:

  • „Oczy Twoje”,
  • „Będę Cię kochał”,
  • „Sexy żona”.

Kiedy premiera teledysku z rancza Gienka i Andrzeja?

Jak wynika z zapowiedzi klipu, premiera utworu została zaplanowana na piątek 27 października 2023 r. To właśnie wtedy fani programu i obserwatorzy rolników zobaczą ich w zupełnie nowej, kowbojskiej odsłonie.

Metamorfoza gospodarstwa Gienka i Andrzeja

Gospodarstwo Andrzeja i Gienka z „Rolnicy. Podlasie” nie ma dobrej sławy wśród publiczności, choć zwolennicy sposobu na życie ojca i syna na pewno istnieją. Od kilku miesięcy rolnik pracuje jednak nad tym, by zmienić nie tylko siebie, ale również gospodarstwo. Pierwsze prace remontowe dotyczyły budowy łazienki, następnie przyszedł czas na pokój i przedpokój. Wiele wskazuje na to, że rolnicy podejmą się również renowacji elewacji budynku oraz budowy nowego.

„Rolnicy. Podlasie”: gdzie można obejrzeć program?

Program „Rolnicy. Podlasie” jest emitowany w każdą niedzielę o godz. 20.00 w stacji Fokus TV.

Oprac. Justyna Czupryniak

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *