Andrzej z „Rolnicy. Podlasie” testuje sprzęt do uprawy bezorkowej [WIDEO]

Andrzej z „Rolnicy. Podlasie” modernizuje gospodarstwo

Andrzej z programu „Rolnicy. Podlasie” jest rolnikiem, któremu dobra sława sprzyja rzadko. Od kilku tygodni widać jednak, że rolnik zaczął brać sobie do serca uwagi krytykujących go widzów. Andrzej nie tylko zadbał o profesjonalne ogrodzenie dla stada swoich koni, którym zdarzało się uciekać, ale zdecydował się również wydzielić plac wokół domu w taki sposób, by zwierzęta nie miały do niego dojścia. Teraz Andrzej marzy o nowym sprzęcie rolniczym.

Andrzej z „Rolnicy. Podlasie” zainteresowany kupnem nowych maszyn rolniczych

Andrzej z „Rolnicy. Podlasie” prowadzi swój kanał na platformie YouTube, gdzie udostępnia filmiki z pracy w gospodarstwie. W jednym z ostatnio opublikowanych nagrań odwiedza Krzyśka Kubalę, jednego z bohaterów „Rolnicy. Podlasie”, który zainwestował w nowy ciągnik i sprzęt rolniczy marki Rolmako

– Przyjechałem dziś do Krzyśka Kubali na pole, żeby zobaczyć, jak pracują nowe maszyny do uprawy ziemi pod siew firmy Rolmako. Chciałem zobaczyć, jak będzie się pracowało, ponieważ zastanawiam się, czy nie kupić sobie takiego ciągnika i takich maszyn. Wcześniej nigdy nie widziałem takich maszyn, więc jestem ciekawy – powiedział Andrzej.

Krzysiek wytłumaczył rolnikowi, z jakimi maszynami pracuje.

– To jest wał nożowy tnący. On jedzie po powierzchni i kosi pozostałości, by wszystko lepiej się rozkładało. Jest to praktyczne rozwiązanie, bo możesz ten wał zaczepić też do tyłu. Są zamontowane również światła i obciążniki, dzięki którym nie skacze, kiedy pole jest nierówne – tłumaczył Krzysiek.

Ciągnik był wyposażony nie tylko z przodu, ale również z tyłu, dzięki czemu możliwe było natychmiastowe uprawianie gleby.

– Z tyłu pracuje brona talerzowa, której wysokość możesz regulować przy użyciu podnośnika. Jest też osłona, dzięki której nie wybijesz szyb, bo przy większej prędkości to rzuca ziemią. Brona ma również wymienne składaki – objaśnił młody rolnik.

Rolnicy. Podlasie

Andrzej z „Rolnicy. Podlasie” u boku modelki. Klip disco polo nakręcony w Plutyczach [WIDEO]

Andrzej z „Rolnicy. Podlasie” nie chciał jechać automatem

Po obejrzeniu sprzętu przyszedł czas na przejażdżkę. Krzysiek zaproponował Andrzejowi przejażdżkę nowym ciągnikiem. Rolnika jednak zniechęcił fakt, że traktor ma automatyczną skrzynię biegów, której nigdy nie miał okazji obsługiwać. Andrzej zapowiedział jednak, że w przyszłości kupi sobie taki ciągnik i wtedy będzie go prowadził.

oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: YouTube/Andrzej i Gienek z Plutycz

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *