Weterynaria z kontrolą u Andrzeja z „Rolnicy. Podlasie”. Gorzkie słowa pod adresem rolnika

Andrzej i Gienek z „Rolnicy. Podlasie” przechodzą trudny okres. Nie dosyć, że w gospodarstwie dochodzi do przykrych sytuacji, to na dodatek mierzą się z agresją ze strony sąsiadów. Zaczęło się od martwej krowy, która leżała na pastwisku niedaleko Plutycz. Następnie Andrzej padł ofiarą agresji sąsiada, który spoliczkował rolnika. Kolejnym utrapieniem Andrzej i Gienka okazały się konie, które uciekły z zagrody i zniszczyły okoliczne uprawy sąsiadów. Ciąg nieszczęśliwych zdarzeń został przypieczętowany kontrolą weterynarii.

Czy zwierzęta Andrzeja z „Rolnicy. Podlasie” są utrzymywane w złych warunkach?

Pomimo przypuszczeń sąsiadów co do tego, że zwierzęta Andrzeja i Gienka są zaniedbywane, powiatowy lekarz weterynarii nie stwierdził uchybień. Jak poinformował w Radiu Białystok Powiatowy Inspektor Weterynarii, Henryk Grabowski, zwierzęta są zadbane.

– Kondycja zwierząt w gospodarstwie jest dobra. […] Nie mamy się do czego przyczepić. Dobrostan zwierząt nie jest zły – stwierdził weterynarz.

Wcześniej jednak w tym samym radiu wybrzmiały głosy oburzenia sąsiadów odnośnie do biegających po polach samopas koni, które notorycznie przerywają przestarzałe ogrodzenie.

Reakcja Andrzeja z „Rolnicy. Podlasie” na krytykę sąsiadów

Andrzej z „Rolnicy. Podlasie” nie pozostał obojętny na słowa poirytowanych sąsiadów. Rolnik zdecydował się na inwestycję i zaprosił do siebie przedstawicieli firmy Pomelac, która zbudowała dla niego nowoczesne ogrodzenie dla koni. Andrzej opowiedział o wszystkim w najnowszym nagraniu na swoim kanale na YouTube o nazwie „Gienek i Andrzej Plutycze”.

– Zatrudniłem firmę Pomelac do budowy ogrodzenia. Dzisiaj ogrodzimy pole o długości 1 500 metrów. Sprzęt jest profesjonalny. Kołki zostały zaimpregnowane, zamontowana zostanie również fotowoltaika, dzięki której doładowywany będzie akumulator, bo do tej pory musiałem to robić codziennie. Konie wreszcie przestaną przerywać ogrodzenie – przyznał rolnik.

Andrzej był zachwycony pracą firmy Pomelac. Automatyczny młot i wiertło do gleby zrobiły na rolniku ogromne wrażenie.

– Jednak co maszyna, to maszyna, a nie młotkiem stukać – skomentował uradowany Andrzej.

Andrzej z „Rolnicy. Podlasie” zbudował ogrodzenie dla koni

FOTO: Andrzej i Gienek Plutycze/YT/zrzut ekranu

Ostatnim etapem budowy nowoczesnego ogrodzenia było wkręcenie tzw. przelotek i rozciągnięcie taśmy.

– Teraz przechodzimy do kolejnego etapu, będziemy rozciągać taśmę SUPER S40 z drutem ocynkowanym – tłumaczył na bieżąco Andrzej.

Dzięki zespolonemu z ogrodzeniem elektryzatorowi prąd będzie przebiegał przez taśmę na bieżąco, co zapewni koniom bezpieczeństwo i zniechęci je do uciekania w „siną dal”.

– Dobrym rozwiązaniem jest elektryzator, ponieważ akumulator znajduje się w obudowie i nie jest narażony na działanie warunków atmosferycznych. Możemy również korzystać z regulatora napięcia, które oczywiście ustawiamy na maksa – zapewnił Andrzej.

Andrzej z „Rolnicy. Podlasie” zbudował ogrodzenie dla koni

FOTO: Andrzej i Gienek Plutycze/YT/zrzut ekranu

Rolnik nie ukrywał swojej radości z pracy firmy, która przebiegła sprawnie. Montaż ogrodzenia zajął zaledwie dwa dni, a jak przyznał Andrzej, w jego wykonaniu mogłoby to trwać nawet dwa miesiące.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: Gienek i Andrzej Plutycze/YT i Se.pl

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *