Tuczniki nadal tanieją. Jakie są aktualne ceny świń w Polsce?

Ceny świń w Polsce nadal spadają

Ceny tuczników w Polsce lekko spadają już drugi tydzień z rzędu. Część monitorowanych przez nas zakładów mięsnych obniżyła w minionym tygodniu cenniki o 10-20 gr. Niestety, sezonowy wzrost konsumpcji mięsa wieprzowego nie był na tyle mocny, by dać impuls do wzrostu cen. Nie pomogły też Mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2024.

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 6,50 zł/kg do 7,60 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9,40 zł/kg, ale niektóre zakłady oferują więcej.

Natomiast z danych MRiRW i KOWR wynika, że na rynku krajowym w dniach 3–9.06.2024 r. zakłady mięsne objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, tak jak w poprzednim tygodniu, kupowały świnie rzeźne przeciętnie po 7,62 zł/kg. Był to poziom cen o blisko 3 proc. wyższy niż przed miesiącem, ale o 15 proc. niższy niż przed rokiem.

Analitycy prognozują spadek cen świń w Polsce

Czy ceny świń wzrosną? Niestety, zadaniem analityków banku Credit Agricole, kolejne kwartały przyniosą dalszy spadek cen skupu w Polsce wspierany przez stopniową odbudowę pogłowia świń w UE ze względu na wysoką opłacalność produkcji. 

– Dołek cenowy na rynku trzody chlewnej zostanie osiągnięty w I kw. 2025 r., a następnie ceny zaczną stopniowo rosnąć, czemu sprzyjać będzie oczekiwane ożywienie popytu wspierane przez zwiększenie siły nabywczej gospodarstw domowych – czytamy w najnowszej „Agro Mapie” Credit Agricole.

Ceny świń w Niemczech nadal bez zmian

Z kolei w Niemczech notowania tuczników na dużej giełdzie VEZG pozostają bez zmian już od 3,5 miesiąca. Stawka za tuczniki ustalona 19 czerwca wynosi 2,20 euro/kg. Będzie obowiązywała do 26 czerwca. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 9,53 zł/kg. 

– Na niemieckim rynku trzody podaż nadal szybko znajduje nabywców. W efekcie ceny pozostają stabilne – informuje Stowarzyszenie VEZG.

Polskie świnie droższe niż unijne

Natomiast w dniach 3-9 czerwca w Unii Europejskiej średnia cena zakupu świń rzeźnych klasy E wyniosła 221,17 EUR/100 kg masy poubojowej schłodzonej i była zbliżona do notowanej w poprzednim tygodniu, o 1 proc. wyższa niż przed miesiącem, ale o 9 proc. niższa niż przed rokiem. W Polsce cena żywca wieprzowego tej klasy wyrażona w euro ukształtowała się na poziomie 231,84 EUR/100 kg, o 5 proc. wyższym niż średnio w UE i m.in. o 23,5 proc. wyższym niż w Niderlandach, o 5,5 proc. wyższym niż w Hiszpanii i nieco (o 0,3 proc.) wyższym niż w Niemczech.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 14 czerwca 2024 roku (w porównaniu do cen z 7 czerwca)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

 • Kwiecińscy, Żnin – 6,85 zł/kg (bez zmian);

Lubelskie:

 • ZM Wierzejki – 6,50-7,40 zł/kg (spadek o 10 gr);

Łódzkie:

 • Złotex, Złoczew – 6,80 zł/kg (bez zmian);
 • Marciniak, Sędzimirowice – 6,80 zł/kg (bez zmian);
 • Ubojnia Maciejek – 7,00-7,60 zł/kg (bez zmian);

Małopolskie:

 • PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

 • ZM Mościbrody – 9,50 zł/kg wbc kl. E (bez zmian);

Podlaskie:

 • ZM Bost, Turośń Kościelna – 6,80-7,20 zł/kg (spadek o 10 gr);

Podkarpackie:

 • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,10 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

 • Jóźwiakowski – 6,90-7,40- zł/kg (spadek minimalnej ceny o 20 gr, wzrost maksymalnej ceny o 10 gr);
 • Mróz – 9,30 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian);
Ceny świń

Fatalne prognozy z rynku trzody: ceny świń spadną o ponad 20%

Kamila Szałaj

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *