Za mało pieniędzy na dopłaty do zbóż i rzepaku
Wnioski o dopłatę do kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku złożyło prawie 130 tysięcy rolników. Ale żaden z nich nie dostał jeszcze pieniędzy. Okazało się bowiem, że zabrakło środków na tę pomoc. Dlaczego? Bo kwota wynikająca ze złożonych wniosków wyraźnie przekroczyła budżet zaplanowany na te dopłaty, wynoszący 800 mln zł.
A te 800 mln zł wystarczy na dopłaty jedynie dla 73,5 tys. rolników. Aby pozostali rolnicy też otrzymali wsparcie, polski rząd wystąpił do Komisji Europejskiej o zgodę na uruchomienie dodatkowej puli środków pozwalającej na przekazanie wsparcia wszystkim, którzy spełniają warunki do jego przyznania. Trzeba więc trzymać kciuki, żeby Bruksela dała Polsce zielone światło.
ARiMR rozpoczyna wypłatę dopłat do zbóż i rzepaku. Kto otrzyma przelewy w pierwszej kolejności?
Resort rolnictwa postanowił jednak nie czekać z wypłatą środków z zatwierdzonej puli. Dlatego już w następnym tygodniu na konta rolników mają trafić obiecane dopłaty. Będą realizowane według kolejności złożenia wniosku, więc na przelewy mogą liczyć ci rolnicy, którzy złożyli wniosek na początku naboru.
– Uprzejmie informujemy, że wypłaty wsparcia dla producentów kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku, którzy ubiegali się o dofinansowanie w ramach zakończonego 31 lipca 2023 r. naboru, ARiMR planuje rozpocząć 25 września 2023 r. Zgodnie z przepisami płatności będą realizowane według kolejności złożenia wniosku – poinformowała nas ARiMR.
Rolnicy będą musieli złożyć oświadczenie i… zrzec się dopłat
Natomiast ci, którzy otrzymali pisma o przedłużeniu terminu (wg ARiMR jest to 51 tys. rolników) muszą uzbroić się w cierpliwość. Otrzymają dopłaty dopiero wtedy, gdy KE zgodzi się na zwiększenie budżetu pomocy.
Będą musieli też ponownie o nie wystąpić. Zgodnie z opublikowanym dziś po południu projektem rozporządzenia, aby otrzymać dopłaty, rolnik będzie musiał złożyć stosowny wniosek do dnia 31 października 2023 r. na formularzu opracowanym i udostępnionym przez ARiMR.
Wniosek będzie zawierał tylko niezbędne dane identyfikujące rolnika oraz OŚWIADCZENIE:
- o zagrożeniu utraty płynności finansowej w związku z wojną w Ukrainie
- o zrzeczeniu się prawa do dopłat do zbóż i rzepaku, o które wystąpił na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2023 r. dotyczącego wsparcia dla sektorów zbóż i nasion oleistych.
Wysokość wsparcia będzie taka sama, jak w naborze zakończonym 31 lipca.