Szkolenia pozwalające na wykonywanie oprysków — dlaczego znowu są konieczne?
Okres pandemii Covid-19 przyczynił się do uchylenia przepisów dotyczących obowiązku przechodzenia szkoleń potrzebnych do wykonywania oprysków. Wraz z przyjęciem Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki na lata 2023-2027 wymóg ten został ponownie wprowadzony. Przepisy zostały zaakceptowane i wdrożone 15 marca 2023 r.
Od kiedy wrócił obowiązek posiadania szkoleń na wykonywanie oprysków?
Obowiązek posiadania odbytego szkolenia wszedł w życie 4 maja 2023 r. W zakres szkolenia wchodzą:
- nabywanie środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych;
- zbycie środków ochrony roślin profesjonalnemu użytkownikowi;
- zbycie środków ochrony roślin nabywcy innemu niż użytkownik profesjonalny, bez możliwości bieżącej konsultacji z osobą posiadającą kwalifikacje;
- wykonywanie zabiegów z zastosowaniem środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych;
- świadczenie usług doradczych dotyczących metod ochrony roślin w zakresie realizacji wymagań integrowanej ochrony roślin oraz stosowania środków ochrony roślin.
Kiedy należy zrobić pierwsze badanie opryskiwacza?
Jak czytamy na stronie PIORIN-u, pierwsze badanie nowego sprzętu należy przeprowadzić nie później niż po upływie 5 lat od dnia jego nabycia, a kolejne badania – w przypadku opryskiwaczy polowych i sadowniczych, powinny być wykonane nie później niż co 3 lata. Kalibracji sprzętu dokonuje samodzielnie jego użytkownik.
Co ile należy odnawiać szkolenie ze stosowania środków ochrony roślin?
Natomiast zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin ważne jest przez 5 lat, dlatego rolnicy, których uprawnienia straciły ważność, powinni je zaktualizować przed rozpoczęciem sezonu na stosowanie oprysków.
Uzupełnienia kwalifikacji oraz przeprowadzenia badania sprzętu należy dokonać w jednostkach do tego uprawnionych.
oprac. Justyna Czupryniak
źródło: PIORIN