NOWY przetrząsacz siana Krone Vendro C 1340. Aż 13,4 metra szerokości roboczej

Seria Vendro od Krone

Vendro C 1340 to obecnie topowy model przetrząsacza karuzelowego z serii Vendro, oferowany w dwóch wariantach i wyposażony w koncepcję rotacyjną OptiTurn.

Vendro jest o 24 cm szerszy w porównaniu do swojego poprzednika KWT 1300. Zdaniem producenta, maszyna ta zapewnia większą moc i jakość pracy. W standardowym wyposażeniu przetrząsacza znajduje się odwracalny dyszel i ucho holownicze (44 mm) z możliwością zaczepienia od góry i od dołu, opcjonalnie w zaprzęg kulowy lub dyszel K80 oraz dwupunktowy układ zawieszenia ze sprężyną naciągową.

Jakie zalety ma Vendro C 1340?

Jedną z głównych zalet Vendro C 1340 jest to, że sprężyna równoważy obciążenie podczas zbliżania się do pozycji na uwrociu, dzięki czemu można bezpiecznie podróżować bez względu na to, do jakiego ciągnika jest podpięty przetrząsacz.

Koncepcja OptiTurn w przetrząsaczu od Krone

Koncepcja rotacyjna OptiTurn umożliwia wzorowe dopasowanie przetrząsacza karuzelowego do podłoża, szczególnie w terenie mocno pofałdowanym, ponieważ miernik obrotowy koła porusza się bardzo blisko trójwymiarowo zakrzywionych zębów OptiTurn zbierających czysty plon, bez strat podczas zgrabiania, które następnie rozprowadzają go równomiernie i luźno.

Regulacja kąta rozrzutu przetrząsacza

Kąt rozrzutu jest regulowany płynnie w zakresie od 13 do 19° bez względu na to, z jaką maszyną pracuje przetrząsacz.

– Duży kąt rozrzutu stosuje się przy intensywnym przygotowaniu lub przetrząsaniu pokosu, a płaski przy delikatnym obracaniu. Stanowi to podstawę do szybkiego suszenia przy jednoczesnym uniknięciu strat spowodowanych kruszeniem, szczególnie w przypadku upraw zawierających koniczynę. Oznacza to, że paszę wysokiej jakości można produkować nawet przy wąskich oknach żniwnych – czytamy na stronie producenta.

Ręczna korba regulowania wysokości roboczej

Kierowca może łatwo i szybko reagować na zmieniające się warunki poprzez ustawienie żądanej wysokości roboczej przetrząsacza, co jest możliwe bezpośrednio na maszynie przy użyciu ręcznej korby, ale istnieje możliwość skorzystania z regulacji hydraulicznej z kabiny ciągnika.

Na życzenie klienta maszyna może być wyposażana w płótno do wyrównywania krawędzi, które jest montowane po prawej stronie w kierunku jazdy i składane hydraulicznie za pomocą skrzynki sterującej, co zapobiega rozsypywaniu się plonu poza krawędź pola i stratom przy rozsiewie granicznym.

Lepszy komfort obsługi Vendro C 1340

Komfort obsługi Vendro C 1340 również jest lepszy w stosunku do jego poprzedników. Wysięgniki obrotowe można złożyć i rozłożyć z pozycji transportowej do pozycji roboczej w ciągu kilku sekund. Najpierw wysięgniki obrotowe są ustawiane w pozycji na uwrociu za pomocą urządzenia sterującego, które działa dwustronnie. Proces składania hydraulicznego odbywa się za pośrednictwem obwodu sekwencyjnego, co pozwala uniknąć nieprawidłowej obsługi i wynikającego z tego uszkodzenia maszyny. Po wykonaniu tych czynności można opuścić wirniki do pozycji roboczej za pomocą urządzenia sterującego działającego jednostronnie.

Podwójne zastosowanie osi transportowej Vendro C 1340

W Vendro C 1340, podobnie jak w Vendro C 1120 i KWT 1300 zastosowano opcjonalne hydrauliczne odciążenie osi transportowej, które jest dostępne w standardzie wersji Plus.

Odciążenie hydrauliczne osi transportowej działa w następujący sposób: podczas pracy element transportowy porusza się po podłożu bardzo blisko efektywnej powierzchni zębów i w ten sposób optymalnie prowadzi je po każdym konturze terenu. W celu uniknięcia uszkodzeń murawy podczas ciasnych skrętów można odciążyć oś transportową. Zmniejszenie ciężaru osi jest możliwe dzięki specjalnemu układowi hydraulicznemu.

Jaki napęd jest w Vendro C 1340?

Vendro C 1340 został wyposażony w całkowicie mechaniczny układ napędowy dla wszystkich tokarek. Składa się z przekładni głównej ze zintegrowanym, wolnym kołem, która w połączeniu z wałami napędowymi, bezobsługowymi sprzęgłami palcowymi Octo-Link i hermetycznie uszczelnionymi przekładniami obrotowymi, zapewnia maksymalną wydajność przy niskim zużyciu paliwa i minimalnej konserwacji.

Przeczytaj również:

 Pöttinger

Nowe maszyny zielonkowe od Pöttingera, w tym przyczepa Jumbo 5000

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: topagrar.com

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *