Król Karol III to też… rolnik. Ile ma hektarów i jaką żywność produkuje?

Karol III od dziesięcioleci propaguje zrównoważone i ekologiczne rolnictwo

Majątek obecnego monarchy Wielkiej Brytanii szacowany jest w dużym przybliżeniu na 2 miliardy funtów, w skład którego wchodzą liczne nieruchomości, dzieła sztuki, w tym obrazy chociażby Salvadora Dali czy Claude‘a Moneta, kosztowna biżuteria, luksusowe samochody, konie wyścigowe czy też kolekcja unikatowych znaczków. Znaczna większość to spadek po zmarłej Elżbiecie II, jednak nowy król Zjednoczonego Królestwa przez wiele lat rozwijał swoją własną markę produktów ekologicznych, która obecnie jest jedną z topowych marek organicznej żywności oraz napojów w UK. Mowa o The Duchy Originals, marce założonej w 1990 roku.

Nazywany w mediach „Zielonym Królem”, Karol III od lat znany jest z promowania rolnictwa ekologicznego i propagowania poglądów proekologicznych. Nic więc dziwnego, że część posiadanych gruntów rolnych przekształcił w całkowicie ekologiczne fermy, które dały początek produktom The Duchy Originals.

Od początku lat 80., kiedy po raz pierwszy sam zarządzałem gruntami w Highgrove, chciałem skupić się na podejściu do produkcji żywności, które pozwala uniknąć wpływu konwencjonalnego systemu rolnictwa uprzemysłowionego, który jak coraz wyraźniej widać, ma katastrofalny wpływ na żyzność gleby, różnorodność biologiczną oraz zdrowie zwierząt i ludzi – wyznał Karol III magazynowi Country Life w 2021 roku.

Ponad 52 tys. hektarów królewskiej ziemi 

Rozpoczęcie projektu było możliwe dzięki posiadanym ogromnym połaciom ziem. Ekologiczna żywność pochodzi między innymi z 360 hektarowej fermy „Duchy Home Farm” będąca częścią wiejskiej rezydencji króla Karola III. Płody rolne pochodzące z królewskiego gospodarstwa służą jako najwyższej jakości składniki produktów Duchy Originals. To nie jedynie ziemie, którymi władał dawny Książę Karol. Przed śmiercią Królowej, będąc jeszcze zwierzchnikiem Księstwa Kornwalii, pokażnym źródłem jego dochodu były rozległe posiadłości obejmujące ponad 52 tysiące hektarów ziemi oraz 2360 hektarów lasów, które częściowo dzierżawił firmom oraz rolnikom.

Królewska żywność topową ekologiczną marką w Wielkiej Brytanii

Pierwszym produktem The Duchy Originals były owsiane herbatniki, które weszły po raz pierwszy do sprzedaży w 1992 roku. Początkowo artykuły sygnowane królewską marką można było znaleźć jedynie w ekskluzywnych sklepach, takich jak Harrods i Fortnum & Mason. Z biegiem czasu i rozwojem projektu, dystrybucja rozszerzyła się o kolejne sklepy takie jak Waitrose.

Obecnie Waitrose ma wyłączne prawo do sprzedaży produktów Duchy, a w portfolio marki znajduje się około 300 różnych produktów takich jak jak ekologiczne mleko, mięsa, warzywa, owoce czy piwo. Produkty dostępne są w ponad 30 krajach na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii czy Australii.

Trzymanie pieczy nad produkjcą królewskiej eko-żywności najprawdopodobniej przejdzie na najstarszego syna – księcia Williama, który również odziedziczył oddzielną posiadłość Księstwa Kornwalii – wartą około 1 miliarda funtów.

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *