Francuscy rolnicy niszczą pomidory z Hiszpanii. Tak się bronią przed importem

Rolniczy rozlew wina we Francji

W minionym tygodniu rolnicy we Francji podjęli działania mające na celu powstrzymanie hiszpańskich importerów wina przed wwiezieniem go do kraju. Farmerzy zaatakowali kierowców ciężarówek w rejonie francuskiej autostrady A-9 (przejście graniczne z Hiszpanią w Le Perthus), na której wznieśli ogniową kurtynę i skutecznie spowolnili, a nawet zatrzymali ruch drogowych.

Po zatrzymaniu aut rolnicy ruszyli do ataku i zaczęli plądrować zatrzymanie przez siebie pojazdy. Jak informuje hiszpański portal noticiasciudadanas.com, rolnicy w pierwszej kolejności trafili na ciężarówki przewożące przerobione owoce winogron, niemacerowane. Wtedy również wylali zawartość auta na ulicę.

Owoce na ulicach Francji

Francuscy rolnicy zdecydowali się również na zaatakowanie ciężarówek przewożących owoce sezonowe, które następnie wysypali na drogę.

Zupa pomidorowa na ulicach Francji

Francuscy rolnicy nie odpuścili również kierowcom transportującym pomidory. Ciężarówki załadowane po brzegi czerwonymi okazami, zostały zatrzymane, a farmerzy osobiście wyrzucili produkt na asfalt, co poskutkowało niemałym bałaganem.

Dlaczego francuscy rolnicy protestują?

Protesty rolników w Hiszpanii nie są bez podstawne, a ich źródło tkwi w ogromnej konkurencji, którą stwarza hiszpańskie rolnictwo francuskiemu. Rolnicy z Francji zdecydowali się na protest, ponieważ ich celem jest zmniejszenie, a najlepiej wyeliminowanie konkurencji ze strony Hiszpanii, ale również naruszenia swobodnego przepływu osób i towarów w Unii Europejskiej.

Francuscy rolnicy po raz kolejny w wojnie owocowo-warzywnej z Hiszpanią

Trwające we Francji protesty rolników polegające na zatrzymywaniu ciężarówek i wyrzucaniu ich zawartości nie są pierwszymi w historii. Wystarczy cofnąć się pamięcią do lipca 2017 roku, kiedy na ulice Francji rolnicy masowo wysypywali jabłka, morele i inne owoce, których nie mogli sprzedać po godziwych cenach. Dziś problem jest podobny, a porozumienia między farmerami i rządem nie ma.

Z kolei hiszpańskie media, takie jak efeagro.pl, podają, że to hiszpańscy rolnicy są poszkodowani w całej sytuacji. Zdaniem portalu to w Hiszpanii farmerzy cierpieli z powodu eskalacji cen surowców. W opinii Hiszpanów, prawo łańcucha żywnościowego wciąż nie jest przestrzegane, a rolnicy nadal otrzymują niższą cenę za swoje produkty niż koszty, które ponoszą. Ponadto rolnicy z Hiszpanii włożyli wiele pracy w produkcję tych produktów rolniczych niszczonych teraz przez Francuzów.

Jak sytuację we Francji ocenia francuski minister rolnictwa?

Jak podają zagraniczne media, francuski minister rolnictwa, Luis Planas, miał spotkać się z przedstawicielami rządu Francji i rozwiązać zaistniały konflikt. Francuski polityk wyraził również swoje niezadowolenie z zachowania rolników i zaznaczył, że nie ma na nie miejsca w Unii Europejskiej.

Brak reakcji francuskiej policji

W społeczeństwie hiszpańskim szczególny niesmak wzbudziło zachowanie francuskiej policji, która przyjęła pasywną postawę i nie ingerowała w trwające zamieszki, tylko pozwoliła działać swoim rolnikom.

Jak podkreśliła sekretarz generalny Coag, Miguel Padilla, największa wina leży po stronie francuskich supermarketów, które nadużywają swojej dominującej na rynku pozycji.

Coag wezwał również Unię Europejską do skutecznego i energicznego zagwarantowania importu owoców i warzyw na terytorium Francji.

Wiadomości rolnicze
Francja zablokuje porozumienie UE-Mercosur?

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: efeagro.com, noticiasciudadanas.com

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *