Claas wyprodukował 500 tys. kombajn zbożowy. Jak się zmieniał przez 90 lat?

Claas wyprodukował 500 tys. kombajnów

Nie każda marka może pochwalić się takim osiągnięciem jak Claas. W 2024 r. z taśmy produkcyjnej zjechał 500 tys. kombajn tej marki. Jak informuje niemiecki Top Agrar, produkcja maszyn rolniczych w fabryce Claas trwa nieprzerwanie od 88 lat. Od pierwszych, prostych w konstrukcji modeli kombajnów do obecnie jeżdżącego po polach Lexiona droga była długa i kręta.

Na światowy sukces marki Claas przełożyła się produkcja modeli Super, których wyjechało z fabryki 65 tys. szt. Nie bez echa zakończyła się produkcja modeli Europa i Columbus, bo wyprodukowano ich łącznie ok. 60 tys. szt.

Claas produkuje nowe kombajny, ale starsze nadal są porządane

Producenta kombajnów marki Claas zadziwiają analizy rynkowe wskazujące na nieustannie wzrastającą wydajność produkcji przy jednocześnie wysokiej liczbie starszych modeli. Największy udział kombajnów Claas na rynku osiągany jest z 75 tys. szt. Lexionów i ok. 100 tys. Dominatorów. Nie mija również zainteresowanie modelem Tucano, którego na rynku nadal istnieje 35 tys. egzemplarzy.

60 lat temu wyprodukowano 100 tys. model kombajnu Claas

W roku 1962 z taśm produkcyjnych w fabryce Claas zjechał 100 tys. kombajn zbożowy Matador, a już niespełna 6 lat później na rynek trafiła 200 tys. Młocarnia. W roku 1979 wyprodukowano 300 tys. maszynę, Dominatora.

Już w XXI w., bo w roku 2003 z linii montażowej zjechał 400 tys. kombajn zbożowy. Wówczas Claas zdecydował się na zastosowanie specjalnego wykończenia lakieru w swoich kombajnach. Producent zdecydował, że Lexion 480 zostanie w całości pomalowany na srebrno i jednocześnie kolorem tym zostały pomalowane wszystkie młocarnie Claas od 1946 do 1961 roku.

Claas wyprodukował 500 tys. kombajn zbożowy. Jak się zmieniał przez 90 lat?
FOTO: TopAgrar.com/zrzutekranu/Canva

Początek lat 60. był przełomowy dla marki Claas, która stała się liderem rynku europejskiego. Po ponad 20 latach Claas wyprodukował kolejny model specjalny.

Modele Claas ze specjalnym lakierem

Aktualnie Claas produkuje własne kombajny zbożowe również w USA i Chinach oraz żniwiarki i zbieracze kukurydzy na Węgrzech. Najwięcej kombajnów zbożowych wyprodukowano jednak w Niemczech, bo 485 tys. Szt.

W maszynach Claas pewne elementy standardowo występują w białym kolorze, jednak w modelach specjalnych zostały pomalowane na srebrno. Na boku powstał duży napis 500 000. Z bliska widać, że napis składa się z supłaczy prasowych będących pierwszym patentem w historii firmy i jej dawnym logo.

Maszyny specjalne są rezerwowane firmom handlowym. Klienci nie mogą ich zamówić, ale możliwe jest zarezerwowanie modelu z wybranymi funkcjami, które można rozpoznać z zewnątrz po naklejce „Więcej niż maszyna”.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: topagrar.com

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *