Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2023 – rolnicy do końca października powinni otrzymać pieniądze
Do 31 października rolnicy powinni otrzymać zwrot akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego, o który wnioskowali w sierpniu.
Dotacje są wypłacane do wysokości dostępnego limitu, w kwotach nie wyższych niż iloczyn kupionego oleju napędowego wynikającego z faktur VAT i stawki zwrotu podatku na 1 litr ON obowiązującej w dniu złożenia wniosku o zwrot podatku. Dodatkowy limit z tytułu posiadania w 2022 r. świń, owiec, kóz i koni ustalany jest według stawki zwrotu podatku aktualnej na dzień wyliczenia.
Jakie warunki musi spełnić rolnik, aby otrzymać zwrot akcyzy za paliwo rolnicze?
Przypominamy rolnikom, że składający wniosek o zwrot akcyzy musi m.in. być posiadaczem gospodarstwa rolnego w momencie składania wniosku, a użytki rolne, które wykazał we wniosku, powinny być w ewidencji gruntów i budynków na dzień 1 lutego wykazane jako użytki rolne.
Wnioskodawca nie musi być więc właścicielem czy też posiadaczem, czyli np. dzierżawcą użytków rolnych w dniu 1 lutego. Mógł bowiem otrzymać gospodarstwo w darowiźnie od rodziców lub wydzierżawić ziemię później. Istotne, aby wnioskodawca w dniu składania wniosku był posiadaczem gospodarstwa rolnego i aby wykazane we wniosku użytki rolne w dniu 1 lutego tego samego roku były wykazane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne.
Kto może dowołać się od negatywnej decyzji urzędu w sprawie dopłat do paliwa rolniczego?
Rolnicy, którym urzędy gminy odmówiły ze wskazanego wyżej powodu przyznania zwrotu akcyzy, powinny się odwołać.
Aczkolwiek trzeba mieć na uwadze, że rolnik może rozliczyć tylko te faktury, które są wystawione na niego. Urzędy nie uwzględnią faktur wystawionych na poprzednich właścicieli czy użytkowników gruntów.
To także może Cię zainteresować:
Magdalena Szymańska