Ceny zbóż w dół. Kukurydza i rzepak też dołują. Raport z rynków rolnych

Niskie ceny kukurydzy ciągnie w dół ceny zbóż

Żniwa kukurydziane pociągnęły w dół nie tylko ceny samej kukurydzy, ale także ceny pszenicy. Ziarno dobrej jakości jest chętnie kupowane, ale rolnicy niechętnie, zwłaszcza w przypadku pszenicy konsumpcyjnej, je sprzedają.

Jeśli chodzi o kukurydzę mokrą, to skupy podchodzą do jej zakupów bardzo niechętnie, obawiając się, że nie będą mieli co z nią zrobić. Biorą pod uwagę chociażby to, że mamy pod dostatkiem pszenicy o gorszych parametrach jakościowych. Póki co, to oblężenie przezywają jedynie punkty skupu należące do Elewarru, gdzie stworzono nawet listy kolejkowe na dostawy mokrej kukurydzy. Jej ceny wyjściowe na wschodzie Polski są niższe o około 20 zł niż na zachodzie kraju.

Ukraina i Rosja zapowiadają wyższe zbiory niż wcześniej prognozowano

Konkurencja ze strony Rosji oraz Ukrainy w kwestii eksportu zbóż nie spadnie. Zarówno Rosjanie, jak i Ukraińcy podnoszą prognozy zbiorów zbóż. Rosjanie podnieśli ja do 135 mln ton, w tym do 90 mln t samej pszenicy, a Ukraińcy do 57,5 mln ton. Ukraińcy zweryfikowali również do21,6 mln ton produkcję nasion oleistych, w tym zbiory słonecznika do 13 mln ton, rzepaku do 4 mln ton a soi do 4,6 mln ton.

Na początku października nastąpił wzrost przewozu ładunków zbożowych przez przejścia graniczne z Rumunią i Polską. Tym samym w ciągu czterech dni października przez polskie przejścia graniczne przewieziono około 114,3 wagonów zboża (o 8 więcej niż we wrześniu). Przeszła połowa całkowitego wolumenu przeniesionych wagonów (57,5 wagonów/dobę) przeszła przez węzeł Jagodin-Dorogusk.

Ceny rzepaku także w dół

Coraz więcej zbóż i oleistych trafia na unijne rynki, z którymi handluje Polska. Ostatnio wpływa to na spadek zainteresowania naszymi słonecznikiem i soją. Chociaż do Polski nie może być od 16 września importowana z Ukrainy także śruta rzepakowa, niepokojący jest import śruty rzepakowej z Białorusi jako białoruskiej i z Litwy, jako litewskiej i białoruskiej. PSPO podejrzewa, że znaczna część tego surowca ma pochodzenie rosyjskie. Według PSPO ta sytuacja przekłada się na ceny skupu rzepaku w Polsce, które ostatnio spadły również ze względu na spadki na giełdzie Matif w Paryżu.

Ceny świń spadają na dużej giełdzie w Niemczech

Na krajowym rynku żywca wieprzowego nieco taniej niż przed tygodniem. Na dużej niemieckiej giełdzie cena spadła o 5 eurocentów do 2,20 euro/kg wbc. Niemcy tłumaczą to jednodniowym przestojem w uboju ze względu na święto 3 października i mniejszym zapotrzebowaniem ze strony rzeźni. Ogólnie, na unijnym rynku, że nie ma nadal nadpodaży żywca, ale ceny weryfikuje konkurencja eksportowa.

Rosja może znów eksportować wieprzowinę do Chin!

Dość sensacyjną informacją jest ta o zniesieniu po 15 latach ze względu na ASF zakazu eksportu wieprzowiny z Rosji do Chin. Ze względu na wymogi regulacyjne pierwszego eksportu wieprzowiny z Rosji do Chin należy spodziewać się najwcześniej w drugim lub trzecim kwartale 2024 roku. Zapotrzebowanie importowe Chin na wieprzowinę w ostatnim czasie ponownie wzrosło. Obecnie korzystają na tym głównie Hiszpania i Brazylia oraz USA.

Otwarcie rynku poprzedziły dziesięcioletnie negocjacje w sprawie ponownego dopuszczenia rosyjskich produktów wieprzowych na rynek chiński. Zdaniem analityków Chiny podejmują ten krok, aby zdywersyfikować swój import i wzmocnić handel z Rosją jako partnerem strategicznym. Chiny będą uznawać regionalizację w handlu z Rosją. To by tłumaczyło, dlaczego wznowienie importu stało się równolegle z tym, jak produkty wieprzowe zakażone afrykańskim pomorem świń wykryto w lesie Kraju Krasdonarskiego na południu Rosji.

Ceny nawozów bez zmian

Na rynku nawozów ceny bez zmian, niektóre punkty, zwłaszcza na ścianie wschodniej, zgłaszają duży popyt na nawozy, co przekłada się na chwilowe braki niektórych asortymentów. Zapowiadają jednak, że zostaną one szybko uzupełnione a cena pozostanie bez zmian.

Jakie będą ceny paliwa w przyszłym tygodniu?

Jak donosi e-petrol.pl, początek października przynosi odwrócenie spadkowej tendencji na stacjach paliw. W mijającym tygodniu podrożał olej napędowy oraz autogaz i tylko 95-oktanowa benzyna obroniła ubiegłotygodniowe poziomy cen. Na świecie w ostatnich dniach ropa i paliwa wyraźnie tanieją, ale w Polsce po tej przecenie na razie nie ma śladu.

Według portalu w nadchodzącym tygodniu ceny paliw będzie kosztować się na następującym poziomie: 

  • PB: 5,94–6,06 zł/l,
  • ON: 5,95–6,09 zł/l,
  • LPG: 2,98–3,12 zł/l.

Przeczytaj także to: 

Prawo emerytalne

Czy do emerytury z ZUS można zaliczyć okresy składkowe w KRUS?

dr Magdalena Szymańska

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *