UOKiK zbada rynek owoców miękkich
Głównym zdaniem UOKiK jest monitorowanie rynku rolno-spożywczego w Polsce, co ma na celu obnażenie ewentualnych problemów zgłaszanych przez rolników. Jedne z ostatnich działań prowadzone przez UOKIK dotyczyły rynku skupu mleka. Natomiast od kilkunastu dni o swoje prawa walczą producenci malin, którzy domagają się podwyższenia ich wyraźnie zaniżonych cen skupu.
Ile kosztują maliny w skupie?
Jak wynika z analizy Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, ceny skupu netto w zakładach przetwórczych i chłodniach w dniach od 3 do 4 lipca 2023 r. oscylowały w granicach od 5 do 6 zł za kg w zależności od tego, której klasy były owoce. W poprzednich latach ceny malin były o wiele wyższe. W związku z obniżkami cen malin w skupach, do UOKiK trafia coraz więcej zgłoszeń dotyczących możliwości wystąpienia przestępstwa. W związku z sygnałami rolników UOKiK podjął wraz z Inspekcją Handlową kontrolę określonych zakładów w ramach posiadanych kompetencji ustawowych.
– Sprawdzamy, czy przy kształtowaniu cen tych owoców miękkich mogło dojść do niedozwolonego prawem porozumienia, a także czy nie dochodzi do nieuczciwego wykorzystania przewagi przez największych przetwórców. Wszczęliśmy postępowanie wyjaśniające, podczas którego zweryfikujemy praktyki w 70 wybranych skupach znajdujących się na terenie województwa lubelskiego oraz mazowieckiego. Oba regiony są liderami w produkcji malin – wyjaśnia Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Co zbada UOKiK na rynku owoców miękkich?
UOKiK rozpoczęła kontrolę rynku owoców miękkich 7 lipca 2023 r. Jej zadaniem będzie zbadanie zjawisk, które zachodzą na rynku owoców miękkich, a w szczególności:
- sposobów funkcjonowania podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie skupu świeżych malin,
- sposobu ustalania cen skupu świeżych malin,
- cen, po których kontrolowany punkt skupu dokonywał zakupu malin,
- zestawienia transakcji z odbiorcami,
- warunków, na jakich są kupowane owoce, czy są uczciwe.
– Zebrany materiał będzie na bieżąco przez nas analizowany. Niezależnie od wyników tego badania, również dziś rozpoczęliśmy kontrolę pięciu największych przetwórców malin w Polsce. Chcemy sprawdzić kto i jak ustala cenę malin, czy robi to samodzielnie oraz czy nie dochodzi tu do nieprawidłowości związanych z wykorzystywaniem przewagi kontraktowej – wyjaśnia Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Jaka kara grozi za naruszenie praw konsumenta i konkurencji?
Jeżeli UOKiK ustali, że skup malin odbywał się z naruszeniem praw konkurencji, to dany podmiot będzie musiał ponieść karę. Jeżeli skupujący wziął udział w zmowie cenowej lub podziale rynku grozi mu kara do 10% obrotu za każdą z praktyk oraz do 2 mln zł na osoby zarządzające firmą, które bezpośrednio odpowiadają za naruszenia. Wykorzystywanie w sposób nieuczciwy przewagi kontraktowej przedsiębiorcy jest karane 3% rocznego obrotu.
Co zrobić, jeżeli podejrzewamy skupującego o oszustwo?
Kady rolnik, który działa w branży i dostrzeże, że jego kontrahent dopuszcza się oszustwa, oferując niegodziwe warunki, może zawiadomić UOKiK. By móc to zrobić konieczne jest wypełnienie tego formularza.
Przeczytaj również:
-
Czy doszło do zmowy na rynku owoców? Skupy miały zaniżać ceny malin,
-
Janusz Kowalski: kryzys na rynku malin to „wina Tuska”,
-
Cena malin szoruje po dnie, a rząd spóźnia się z pomocą. Kołodziejczak: wyciągam rękę do Telusa,
-
Rolnicy załamani. Import malin z Ukrainy rośnie, a ceny skupu runęły. „Nas za chwilę nie będzie”,
-
Ukraińskie media atakują polskich producentów owoców. „Ktoś chce skłócić Polaków z Ukraińcami”,
-
Kołodziejczak: Sytuacja na rynku malin to patologia. Od 5 lat nic się nie zmieniło.
Oprac. Justyna Czupryniak