Ceny świń w Polsce nadal spadają
Ceny tuczników w Polsce lekko spadają już drugi tydzień z rzędu. Część monitorowanych przez nas zakładów mięsnych obniżyła w minionym tygodniu cenniki o 10-20 gr. Niestety, sezonowy wzrost konsumpcji mięsa wieprzowego nie był na tyle mocny, by dać impuls do wzrostu cen. Nie pomogły też Mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2024.
Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 6,50 zł/kg do 7,60 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9,40 zł/kg, ale niektóre zakłady oferują więcej.
Natomiast z danych MRiRW i KOWR wynika, że na rynku krajowym w dniach 3–9.06.2024 r. zakłady mięsne objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, tak jak w poprzednim tygodniu, kupowały świnie rzeźne przeciętnie po 7,62 zł/kg. Był to poziom cen o blisko 3 proc. wyższy niż przed miesiącem, ale o 15 proc. niższy niż przed rokiem.
Analitycy prognozują spadek cen świń w Polsce
Czy ceny świń wzrosną? Niestety, zadaniem analityków banku Credit Agricole, kolejne kwartały przyniosą dalszy spadek cen skupu w Polsce wspierany przez stopniową odbudowę pogłowia świń w UE ze względu na wysoką opłacalność produkcji.
– Dołek cenowy na rynku trzody chlewnej zostanie osiągnięty w I kw. 2025 r., a następnie ceny zaczną stopniowo rosnąć, czemu sprzyjać będzie oczekiwane ożywienie popytu wspierane przez zwiększenie siły nabywczej gospodarstw domowych – czytamy w najnowszej „Agro Mapie” Credit Agricole.
Ceny świń w Niemczech nadal bez zmian
Z kolei w Niemczech notowania tuczników na dużej giełdzie VEZG pozostają bez zmian już od 3,5 miesiąca. Stawka za tuczniki ustalona 19 czerwca wynosi 2,20 euro/kg. Będzie obowiązywała do 26 czerwca. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 9,53 zł/kg.
– Na niemieckim rynku trzody podaż nadal szybko znajduje nabywców. W efekcie ceny pozostają stabilne – informuje Stowarzyszenie VEZG.
Polskie świnie droższe niż unijne
Natomiast w dniach 3-9 czerwca w Unii Europejskiej średnia cena zakupu świń rzeźnych klasy E wyniosła 221,17 EUR/100 kg masy poubojowej schłodzonej i była zbliżona do notowanej w poprzednim tygodniu, o 1 proc. wyższa niż przed miesiącem, ale o 9 proc. niższa niż przed rokiem. W Polsce cena żywca wieprzowego tej klasy wyrażona w euro ukształtowała się na poziomie 231,84 EUR/100 kg, o 5 proc. wyższym niż średnio w UE i m.in. o 23,5 proc. wyższym niż w Niderlandach, o 5,5 proc. wyższym niż w Hiszpanii i nieco (o 0,3 proc.) wyższym niż w Niemczech.
Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 14 czerwca 2024 roku (w porównaniu do cen z 7 czerwca)?
Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin – 6,85 zł/kg (bez zmian);
Lubelskie:
- ZM Wierzejki – 6,50-7,40 zł/kg (spadek o 10 gr);
Łódzkie:
- Złotex, Złoczew – 6,80 zł/kg (bez zmian);
- Marciniak, Sędzimirowice – 6,80 zł/kg (bez zmian);
- Ubojnia Maciejek – 7,00-7,60 zł/kg (bez zmian);
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);
Mazowieckie:
- ZM Mościbrody – 9,50 zł/kg wbc kl. E (bez zmian);
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kościelna – 6,80-7,20 zł/kg (spadek o 10 gr);
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,10 zł/kg (bez zmian);
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 6,90-7,40- zł/kg (spadek minimalnej ceny o 20 gr, wzrost maksymalnej ceny o 10 gr);
- Mróz – 9,30 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian);
Kamila Szałaj