Cen świń się stabilizują. Zdarzają się nawet podwyżki
Po kilku tygodniach obniżek, w Polsce stabilizują się ceny tuczników. Prawie wszystkie monitorowane przez nas zakłady mięsne pozostawiły swoje cenniki na niezmienionych poziomach, a Mościbrody podniosły stawkę w klasie E o 40 gr. Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 6,75 zł/kg do 7,80 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9,30 zł/kg.
– W notowaniach krajowych cena skupu tuczników wzrosła, pomimo stabilizacji rynku w Niemczech. Krajowe ubojnie podniosły ceny o ponad 0,20 zł/kg klasy E. Wydaje się jednak, że impuls związany z większymi zamówieniami na Święta Bożego Narodzenia jeszcze nie nastąpił – wyjaśnia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.
Z danych MRiRW wynika natomiast, że na rynku krajowym na przełomie października i listopada 2023 r. spadek cen żywca wieprzowego nieco wyhamował. W dniach 30.10 – 5.11.2023 r. średnia cena świń rzeźnych w zakładach monitorowanych w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, podobnie jak tydzień wcześniej, ukształtowała się na poziomie 7,48 zł/kg. Była ona o 8 proc. niższa niż przed miesiącem, ale o 7 proc. wyższa niż w analogicznym tygodniu 2022 r.
Ceny cen świń w Niemczech bez zmian
Jedną z przyczyn stabilizacji cen świń w Polsce jest fakt, że w Niemczech notowania tuczników na dużej giełdzie VEZG kolejny tydzień z rzędu pozostały niezmienione. Stawka za tuczniki ustalona 15 listopada nadal wynosi 2,10 euro/kg. Będzie obowiązywała do 22 listopada. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 9,24 zł/kg.
Czarniak: mamy teraz walkę o utrzymanie cen świń
Polscy rolnicy, którzy mają nadzieję na podwyżki z uwagi na zbliżający się sezon świąteczny, mogą być jednak zawiedzeni.
- Skłaniałbym się do stwierdzenia, że mamy teraz walkę o utrzymanie stawek, przynajmniej do końca pierwszej połowy grudnia. Po tym okresie popyt lekko się załamie, ale też nie na długo w związku z zabawami karnawałowymi i spadającej podaży świń w Europie. Ale czy tak będzie wiecznie? Nie. Jeśli Europa chce nadal korzystać na handlu z krajami trzecimi, musi obniżyć koszty i stawki za świnie, a poza rynkiem wpływ na to mają regulacje prawne ustalane w Brukseli dotyczące nie tylko dobrostanu, ale i pozyskiwania energii, czy też kosztów pracy – ocenia Bartosz Czarniaka z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus. Z drugiej strony ekspert zaznacza, że sytuacja na rynkach światowych nie sprzyja podwyżkom, bo obecnie w Chinach do sprzedaży tafia duża ilość zwierząt.
– Do tego niskie stawki w Brazylii i USA, które są obecnie głównymi dostawcami mięsa do Państwa Środka powodują, że europejscy producenci mają po raz kolejny jedną z najdroższych ofert. Sytuacja ta wskazuje na konieczność obniżenia cen europejskich, i to głównie za sprawą Hiszpanii (największy producent w UE), która jest głównym eksporterem – tłumaczy Czarniak.
Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 10 listopada 2023 roku (w porównaniu do cen z 3 listopada 2023)?
Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin – 6,75 zł/kg (bez zmian);
Lubelskie:
- ZM Wierzejki – 6,80-7,30 zł/kg (bez zmian);
Łódzkie:
- Złotex, Złoczew – 7,00 zł/kg (bez zmian);
- Marciniak, Sędzimirowice – 7,10 zł/kg (bez zmian);
- Kawiks Patoki – 7,30 zł/kg (bez zmian);
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 7,30 zł/kg (bez zmian);
Mazowieckie:
- ZM Mościbrody – 9,60 zł/kg wbc kl. E (wzrost o 40 gr);
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kościelna – 7-7,40 zł/kg (bez zmian);
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,80 zł/kg (bez zmian);
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 6,80-7,30- zł/kg (bez zmian);
- Mróz – 9,10 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian);
Kamila Szałaj
fot. arch.