Polskim rolnikom łatwiej będzie zaciągnąć kredyt. Rząd przyjął przepisy, które usuną trudności i ograniczenia w udzielaniu rolnikom kredytów.
Przypomnijmy – od 7 stycznia rolnicy, którzy chcieliby zaciągnąć kredyt, powinni być traktowani przez banki jak konsumenci. Tak wynika z zapisów ustawy lombardowej. To spowodowało, że część banków zawiesiła oddzielanie kredytów, a także pożyczek leasingowych rolnikom.
Tusk: rolnicy będą mieć łatwiejszy dostęp do tańszego kredytu
Rząd zmienia więc przepisy, by nie stosować ustawy o kredycie konsumenckim do umów o kredyt zawieranych z osobą fizyczną, która prowadzi gospodarstwo rolne.
– Po analizach i wielu sygnałach od zainteresowanych środowisk podjęliśmy inicjatywę, aby tę ustawę zmienić. Przesadna ochrona konsumencka okazała się barierą i utrudnieniem dla rolników. Banki mniej chętnie i drożej udzielają kredytów, wtedy, kiedy jest tak zwana ochrona konsumencka. Rolnicy będą mieć łatwiejszy dostęp do tańszego kredytu. Mogą go zaciągnąć na swoją bezpośrednią działalność, jak choćby zakup nawozów czy nasion – podkreślił Tusk.
Kredyty dla rolników: koniec z dodatkową „papierologią”
Nowe przepisy usuną ograniczenia dotyczące dostępu do finansowania dla rolników, które wynikają ze wzrostu kosztu, dodatkowej biurokratyzacji oraz z niepewności prawnej, jeśli chodzi o udzielanie kredytów ze wsparciem publicznym.
Poza tym rozwiązanie to ma zapobiec przejściowemu zablokowaniu lub ograniczeniu możliwości korzystania przez rolników np. z kredytów, które są objęte dopłatami z ARiMR.
Zaproponowane rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Kamila Szałaj