Kiedy przeprowadzić regulację rzepaku?
Do określenia właściwego terminu niezbędne będzie sprawdzenie tempa rozwoju roślin na plantacji. W tym celu należy wybrać kilka reprezentatywnych roślin rzepaku ozimego — w fazie, która dominuje na plantacji. Następnym krokiem jest przecięcie rośliny i zmierzenie długości pędu głównego od jego nasady przy szyjce korzeniowej. Zabieg powinien zostać wykonany, gdy długość pędu głównego wynosi około 10-12 centymetrów.
Dlaczego regulacja rzepaku jest ważna?
Przeprowadzenie terminowego zabiegu regulacji łanu daje wiele korzyści. Jedną z nich jest zmniejszenie dominacji pędu głównego i zwiększenie tempa przyrostu pędów bocznych. Kolejną jest przyhamowanie tempa wzrostu roślin, przez co obniżony jest środek ciężkości. Rośliny wówczas są mniej podatne na wyleganie spowodowane np. występującymi coraz częściej w miesiącach letnich ekstremami pogodowymi — ulewne deszcze, wichury.
Dobrze wyregulowany wiosną łan charakteryzuje się wyższą równomiernością kwitnienia oraz stabilnością — nie wylega.
Wiosną nie tylko regulacja
Wiosna to okres intensywnego przyrostu biomasy rzepaku ozimego, podczas którego jest on szczególnie narażony na infekcje grzybami patogenicznymi. Duże zagęszczenie roślin i wilgotność łanu to optymalne warunki do rozwoju chorób. Dlatego podczas regulacji łanu należy zadbać też o jego zdrowotność. Substancje czynne wykorzystane do wiosennego zabiegu powinny bardzo dobrze zwalczać czerń krzyżowych oraz szarą pleśń.
Duże znaczenie triazoli
Triazole to powszechnie używana nazwa substancji czynnych mających ten sam mechanizm działania i sklasyfikowana przez FRAC w grupie 3, dawniej G1. W rzepaku ozimym do pierwszego wiosennego zabiegu można wykorzystać kilka substancji czynnych z tej grupy. Pomimo tego, że zostały zakwalifikowane do tej samej grupy, różnią się wpływem na dynamikę wzrostu roślin rzepaku:
- paklobutrazol — substancja czynna o bardzo dobrych właściwościach regulujących rzepak, natomiast jej zastosowanie nie pozwala na ochronę przed chorobami
- difenkonazol i protiokonazol — obie substancje czynne zwalczają najważniejsze choroby występujące wiosną w rzepaku, jednak nie wpływają na dynamikę wzrostu rzepaku ozimego — nie regulują
- metkonazol i tebukonazol — związki o najlepszej funkcjonalności: zwalczają choroby i regulują, dlatego też są najczęściej wykorzystywane do wiosennych zabiegów.
Nie tylko triazole
Do regulacji rzepaku ozimego mogą zostać wykorzystane substancje czynne zaliczane do regulatorów wzrostu i rozwoju: trineksapak etylu, chlorek mepikwatu i proheksadion wapnia. Z racji tego, że nie mają one działania fungicydowego są one partnerami dla substancji czynnych o działaniu grzybobójczym. Występują w formie gotowych produktów lub są składnikiem mieszanin opryskowych.
Czym regulować rzepak?
Dostępność rozwiązań jest bardzo duża, ale spośród nich należy wybrać optymalne. Powinno ono regulować rzepak, ale także zapewniać utrzymanie wysokiej zdrowotności roślin rzepaku. Dlatego też warto sięgnąć po rozwiązanie łączące dwie substancje czynne: metkonazol i tebukonazol. Działa Doradztwa i Rozwoju firmy Osadkowski rekomenduje na pierwszy zabieg w rzepaku, połączenie Sierra 60 SL (metkonazol) 0,7 l/ha z Syrius 250 EW (tebukonazol) 0,7 l/ha.
Więcej o regulacji rzepaku znajdziesz na blogu agrotechnika – https://osadkowski.pl/blog-agrotechnika/regulacja-rzepaku-wiosna.
Jak zwiększyć skuteczność zabiegu?
Polepszyć jakość zabiegu można przy pomocy adiuwantów. Jednym z nich jest Inex-A, który dodawany jest jako pierwszy podczas przygotowania roztworu roboczego. Obniża napięcie powierzchniowe wody, w wyniku czego wszystkie składniki tank mix lepiej mieszają się z wodą. Natomiast po aplikacji kropli cieczy opryskowej wpływa na jej rozprowadzenie na powierzchni rośliny — zwiększa równomierność pokrycia oraz przyspiesza wnikanie zastosowanych produktów do rośliny uprawnej.
Z kolei jako ostatni dodatek do zbiornika opryskiwacza rekomendowany jest PH Opti Pro, który obniża pH cieczy roboczej. Obniżenie pH do poziomu 5,5-6,0 znacznie poprawia działanie fungicydów oraz insektycydu — jest on bardzo często stosowany z zabiegiem regulująco- grzybobójczym.
Adiuwanty dostępne w ofercie sklepu internetowego Osadkowski.pl znajdziesz na https://osadkowski.pl/srodki-ochrony-roslin/adiuwanty–c-001106.
Materiał sponsorowany firmy Osadkowski
fot. Osadkowski