Pszenica i świnie tanieją, nawozy drożeją. Raport rynkowy

Ceny pszenicy pod wpływem USA, Rosji i Chin

W niektórych rejonach kombajny wjechały już w jęczmienie, ruch w skupach, w przeciwieństwie do tego, co dzieje się w cennikach znikomy. Pomimo wydaje się, że już potwierdzonych informacji na temat stanu zapasów ziarna w Polsce zboża tanieją. Tym razem spadków cen nie można zrzucić na import z Ukrainy, cenniki dopasowują się do tego, co dzieję się na giełdach światowych. Te z kolei zachowują się tak, jakby nie traktowały poważnie zapowiadanych spadków produkcji i zapasów u czołowych światowych eksporterów. Wydaje się, że przeważyły informacje na temat dobrych zbiorów w USA, gdzie rozpoczęły się już żniwa. Gorąca i sucha pogoda na Wielkich Równinach sprzyja bardzo szybkiemu postępowi zbiorów pszenicy ozimej.

Pszenica pociągnęła za sobą kukurydzę. Jednak ze względu na to, że warunki uprawy w Stanach Zjednoczonych były lekko poniżej oczekiwań, spadki cen kukurydzy nie są tak duże. 

Specjalistyczna firma SovEcon szacuje obecnie, że rosyjska produkcja zbóż może osiągnąć najniższy poziom od trzech lat a pszenicy maksymalnie 80 mln t.

Kraje, które zmuszone są do dużego importu pszenicy takie jak Algieria i Egipt, wykorzystały spadek cen do ogłoszenia znacznych przetargów na pszenicę. Co więcej, od rosyjskiej woleli tę unijną i ukraińską. W reakcji na to, rosyjscy eksporterzy, którzy do tej pory w dużej mierze dominowali w handlu, obniżyli ceny pszenicy. Zrobili to pomimo tego, że będą mieli mniejszą nadwyżkę eksportową i wcale nie tak dobre zapasy. Według Rosstatu na dzień 1 czerwca br. rosyjskie przedsiębiorstwa rolnicze dysponowały 13,4 mln ton zbóż, czyli ilością o 14% niższą niż przed rokiem, zapasy pszenicy były niższe o 10% (tj. na poziomie 8,2 mln ton) a kukurydzy o 14% niższe i wyniosły 1,5 mln ton.

Dlaczego ceny pszenicy spadają?

Mamy więc poniekąd odpowiedź na to: dlaczego pszenica tanieje? – winne są USA i Rosja. Aczkolwiek pojawia się też coraz więcej informacji o tym, że obecny spadek cen pszenicy wynika również z mniejszego popytu na pszenicę i kukurydzę w Chinach. Jest to spowodowane po pierwsze niższą siłą nabywczą, która nie odbudowała się jeszcze po covidzie, a po drugie spodziewaną wyższą produkcją krajową.

Ceny rzepaku pozostają w trendzie spadkowym, w ślad za kanadyjską canolą i spadającymi cenami ropy naftowej. Ceny kontraktów lipcowych na rzepak na początku tygodnia na warunkach niemieckich wahały się między 1890 a 1905 zł.t, natomiast na krajowych – na poziomie 1875–1975 zł/t.

Unia Europejska w tym także Polska nie są w stanie wyprodukować tyle rzepaku, który pokryłby popytu na rzepak, konieczny jest import. W tym sezonie import z Ukrainy może być problematyczny, ponieważ nasila się tam konkurencja pomiędzy przetwórcami a eksporterami rzepaku. Zbiory rzepaku w tym roku zmniejszą się u naszego wschodniego sąsiada o około 20% w stosunku do ubiegłego roku i według różnych szacunków wyniosą 3,5-3,8 mln ton.

Ceny świń: rzeźnie czekają na wzrost popytu

Na rynku żywca wieprzowego w miarę stabilnie, ale na poziomie nie do końca zadowalającym producentów. Skupujący kolejny raz obniżyli dolne widełki cenowe. Niemcy sygnalizują, że popyt równoważy podaż i kolejny tydzień pozostawiają cenę na poziomie 2,2 euro/kg w klasie E. Trwające Mistrzostwa Europy w piłce nożnej nie nakręciły popytu na wieprzowinę. Kuriozalnie w u naszych zachodnich sąsiadów dostępnych jest więcej świń niż rok temu. Cena żywca wieprzowego pozostała stabilna także w Danii. Rzeźnie trzymają ceny żywca w ryzach, jeśli popyt na wieprzowinę nie wzrośnie, z podwyżkami będzie trudno.

Unijnym rynkiem wieprzowiny wstrząsnęła zapowiedź chińskiego ministerstwo handlu o wszczęciu dochodzenie w sprawie rzekomych zakłóceń konkurencji spowodowanych eksportem europejskiej wieprzowiny. Chcą udowodnić nam, że pomoc dla europejskiego rolnictwa nie jest zgodna z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO). Jest to odpowiedź Państwa Środka na groźbę Komisji Europejskiej nałożenia karnych ceł na import chińskich samochodów elektrycznych. Wszczęcie procedury antydumpingowej wobec europejskiej wieprzowiny, bezpośrednio nie wpłynęłoby na nasz rynek, ponieważ eksport do Chin stanowi zaledwie ułamek polskiej produkcji, ale mogłoby odbić się na innych rynkach, od których pośrednio zależymy.

Na rynku prosiąt duże obniżki, zwłaszcza prosiąt importowanych z Dani, w których przypadku obniżki sięgają nawet 50 zł/szt.

Nawozy azotowe drożeją, wieloskładniki w dół

Na rynku nawozów zrobiło się niestabilnie. Dystrybutorzy, który podnieśli już ceny nawozów azotowych, nie zmienili cen, pozostali zrobili to teraz, najbardziej zdrożał RSM. Staniały natomiast nawozy wieloskładnikowe, skala tych obniżek jest większa niż podwyżek nawozów azotowych.

Jakie ceny paliw na początek wakacji?

Analitycy e-petrol.pl na nadchodzący tydzień przewidują, że średnia krajowa cena benzyny 95 na stacjach paliw powinna mieścić się w przedziale 6,36–6,47zł/litr, a ON powinien kosztować przeciętnie 6,38 a 6,49 zł/l, za litr LPG kierowcy mogą płacić około 2,62–2,70 zł/l.

dr Magdalena Szymańska

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *