Jakie są ceny świń w Polsce na koniec listopada 2023?

Bez impulsu ze strony rynku niemieckiego nie będzie podwyżek cen świń

Po kilku tygodniach obniżek, ceny żywca wieprzowego w Polsce zaczynają się stabilizować. Tylko część monitorowanych przez nas zakładów mięsnych podniosła swoje cenniki o 10-20 groszy. Reszta zostawiła je bez zmian.

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 6,05 zł/kg do 7,70 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9,40 zł/kg. 

–  W Polsce, po wcześniejszych wzrostach cena skupu tuczników pozostaje stabilna (około 9,50-9,60 zł/kg w przeliczeniu na wagę poubojową). Dalsze wzrosty cenowe bez impulsu ze strony rynku niemieckiego będą trudne do zaakceptowania przez sektor przetwórczy. Różnica między krajowym rynkiem tuczników a ceną VEZG wynosi ponad 0,30 zł/kg, a niski kurs euro do złotówki zachęca do większego importu żywca i wieprzowiny z krajów zachodnich.  – wyjaśnia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

Z danych MRiRW wynika natomiast, że na rynku krajowym w dniach 13–19.11.2023 r. zakłady mięsne objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW kupowały świnie rzeźne przeciętnie po 7,62 zł/kg, o 1 proc. drożej niż tydzień i miesiąc wcześniej. Jednocześnie cena żywca wieprzowego była o 7 proc. wyższa niż przed rokiem.

Ceny cen świń w Niemczech bez zmian

Jedną z przyczyn stabilizacji cen świń w Polsce jest fakt, że w Niemczech notowania tuczników na dużej giełdzie VEZG kolejny tydzień z rzędu pozostały niezmienione. Stawka za tuczniki ustalona 29 listopada nadal wynosi 2,10 euro/kg. Będzie obowiązywała do 6 grudnia. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 9,12 zł/kg. 

Rekordowe ceny świń nie zahamowały spadku pogłowia

W Polsce pogłębiającym się wciąż problemem jest spadek pogłowia świń.

– Obok spadku pogłowia trzody chlewnej, kontynuowane są negatywne zmiany w jego strukturze, związane z obniżaniem się udziału loch. Tego procesu nie były w stanie zahamować rekordowe ceny żywca – podkreślają analitycy banku Pekao w najnowszym raporcie rynkowym i dodają, że w 2023 roku wyraźnej poprawie uległa relacja cen pasz do cen skupu, czemu sprzyjała obniżka cen gotowych mieszanek paszowych.

Zaznaczają, że dalsza redukcja stada loch cementuje niekorzystne zmiany w strukturze krajowego pogłowia.

– W połowie br. liczba loch stanowiła w Polsce zaledwie 6,1 proc. łącznego stada trzody chlewnej. Jeszcze 8 lat wcześniej ten udział wynosił powyżej 8 proc. Dla porównania, średni udział w grupie TOP10 producentów wieprzowiny w UE we wskazanym okresie również spadł, ale w mniejszej skali – z 8,2 proc. do 7,7 proc. – czytamy w bankowym raporcie.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 24 listopada 2023 roku (w porównaniu do cen z 17 listopada 2023)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

 • Kwiecińscy, Żnin – 6,95 zł/kg (bez zmian);

Lubelskie:

 • ZM Wierzejki – 6,80-7,40 zł/kg (bez zmian);

Łódzkie:

 • Złotex, Złoczew – 7,00 zł/kg (bez zmian);
 • Marciniak, Sędzimirowice – 7,50 zł/kg (wzrost o 20 gr);
 • Kawiks Patoki – 7,30 zł/kg (bez zmian);

Małopolskie:

 • PW Laskopol Limanowa – 6,05 – 7,40 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

 • ZM Mościbrody – 9,60 zł/kg wbc kl. E (bez zmian);

Podlaskie:

 • ZM Bost, Turośń Kościelna – 7-7,40 zł/kg (bez zmian);

Podkarpackie:

 • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,70 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

 • Jóźwiakowski – 7-7,50- zł/kg (bez zmian);
 • Mróz – 9,30 zł/kg (wbc kl. E) (wzrost o 20 gr);
Ceny świń

Ceny świń rosną, ale powoli. Ile zakłady mięsne płacą aktualnie za tuczniki Polsce?

Kamila Szałaj
fot. arch.

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *