Innowacyjny Rolnik: jak młody rolnik korzysta z rolnictwa precyzyjnego w gospodarstwie?

Łukasz Kolberg korzysta z najnowszych rozwiązań m.in. rolnictwa precyzyjnego oraz monitoringu satelitarnego. Sam opracowuje także innowacyjne rozwiązania, czego przykładem jest system nawadniania plantacji. Nasza redakcja wraz z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej doceniła działania młodego rolnika i przyznała mu tytuł „Innowacyjnego Rolnika”.

Z artykułu dowiesz się:

  • jak zmieniało się gospodarstwo Kolbergów?
  • z jakiego rozsiewacza korzysta innowacyjny rolnik?
  • jak działa aplikacja SatAgro?
  • w jaki sposób rolnik stworzył autorski system nawadniania?
  • w jaki sposób prowadzona jest sprzedaż ziemniaków w gospodarstwie rolnika innowacyjnego?

Jak zmieniało się gospodarstwo Kolbergów?

Jeszcze dziesięć lat temu w gospodarstwie Tadeusza Kolberga, ojca Łukasza, prowadzona była produkcja trzody chlewnej w cyklu zamkniętym od 13 loch. Potem rolnik postawił na bydło opasowe. W 2020 r. zapadła decyzja o likwidacji produkcji zwierzęcej. Jednocześnie rolnik przekazał gospodarstwo synowi. Razem wykonali przebudowę budynku inwentarskiego.

– Mój ojciec to „złota rączka”. To był jego pomysł. Budynek, w którym kiedyś była chlewna został podwyższony. Najpierw przerobiliśmy część środkową, w której zaaranżowaliśmy garaż. Kiedy utrzymywaliśmy jeszcze kilka opasów ustaliliśmy, że w najwyższej części budynku będzie przechowalnia. Przerobiliśmy konstrukcję, usunęliśmy słupy środkowe, aby stworzyć swobodny przejazd. Magazyn został urządzony z myślą o przechowywaniu ziemniaków w skrzyniopaletach. Ociepliliśmy dach i ściany – wspomina Łukasz Kolberg.

W tym budynku jeszcze dziesięć lat temu urządzona była chlewnia, potem utrzymywane było bydło mięsne. W 2020 r. został on przez rolnika i jego ojca przebudowany obecnie pełni funkcje przechowalni ziemniaków
FOTO: Tomasz Ślęzak

Przebudowa wymagała wyrównania podłogi poprzez wylanie odpowiedniej posadzki. Remont trwał około trzech miesięcy. Jednocześnie młody rolnik rozpoczął inwestycje maszynowe korzystając z dostępnych europejskich programów wsparcia. Jeszcze przed wybuchem pandemii złożył zamówienie na nowy ciągnik – Valtrę T144. To był przeskok, wszak dotychczas w gospodarstwie głównym traktorem był Zetor Forterra 11441 z 2006 roku. Valtra została zakupiona z możliwością montażu fabrycznej nawigacji. Z perspektywy czasu rolnik żałuje, że od razu jej nie zamówił.

– W ciągniku było tylko przygotowanie pod nawigację. Początkowo uznałem, że areał, jaki posiadam powodował, że takie wyposażenie dla mojego gospodarstwa będzie zbędne. Myliłem się. Zakupiłem antenę i fabryczny wyświetlacz. Producent odblokował dostęp do RTK i zacząłem swoją przygodę z rolnictwem precyzyjnym. Najpierw udało mi się „wyprostować” wszystkie uprawiane pola. Zobaczyłem, jakie fizyczne nakładki były wykonywane, kiedy zabiegi prowadziłem ręcznie. Trudno opisać jakie straty były z tego powodu ponoszone – mówi Łukasz Kolberg.

ddddddddddd
FOTO: Tomasz Ślęzak

Z jakiego rozsiewacza korzysta innowacyjny rolnik?

Kolejną inwestycją był zakup rozsiewacza marki Rauch, który umożliwia zmienne dawkowanie nawozów. Producent zapewnił tę funkcję na okres próbny z licencją obowiązującą przez 50 godzin.

– Znalazłem informację, że bezkosztowo można korzystać z aplikacji i portalu Sat Agro. Odblokowanie dostępu możliwe było dzięki współpracy z Grupą Azoty. Wystarczyło tylko kupować od nich nawozy. Zgłosiłem się. Przyjechał do gospodarstwa przedstawiciel, założył mi konto i dzięki temu mogłem wprowadzić nasze pola do systemu. Pozwoliło to na obserwację wszystkich upraw z satelity. W rozsiewaczu zaś mogę stosować zmienne dawki nawożenia azotu. Jak na razie potasem i fosforem regulować nie mogę, gdyż składniki te wymagają wprowadzenia danych z badań glebowych. Mam w planie ich wykonanie – informuje Łukasz Kolberg.

W tym budynku jeszcze dziesięć lat temu urządzona była chlewnia, potem utrzymywane było bydło mięsne. W 2020 r. został on przez rolnika i jego ojca przebudowany obecnie pełni funkcje przechowalni ziemniaków
FOTO: Tomasz Ślęzak

Jak działa aplikacja SatAgro?

Aplikacja Sat Agro daje wgląd do zdjęć satelitarnych pozwalających na śledzenie kondycji roślin na polu. Mierzona za pomocą odpowiedniego oprzyrządowania jest intensywność zabarwienia roślin. Oceniana jest kondycja roślin, przez co możliwe jest ustawienie zmiennego dawkowania nawozu azotowego.

– Pewien problem występuje wiosną przy zastosowaniu pierwszej dawki. W mojej ocenie wtedy najlepiej siać równo na całej powierzchni pola. Wszystkie rośliny potrzebują wtedy odpowiedniej ilości składnika pokarmowego. Występują po zimie pewne różnice, lecz kondycja poszczególnych miejsc jest trudna do zmierzenia przez satelitę. Dopiero jak ruszy wegetacja i rozpocznie się intensywny wzrost, uwidaczniają się rozbieżności na polach. Wtedy stosowanie zmiennych dawek jest najbardziej efektywne i ja to wykorzystuje w kolejnych zabiegach nawożenia. Technologia, którą posiadam, daje oszczędność czasu i środków. W pszenicy jakościowej na przykład dając trzecią dawkę wpisuję bazowe nawożenie wynoszące 100 kg saletry na hektar. Na plantacji wtedy są tak silne miejsca, że dawka obniżana jest do 50 kg. Nawożąc 6-hektarowe pole, przy saletrze w cenie 4000 zł, oszczędności nie są małe – wylicza Łukasz Kolberg.

Aplikacja SatAgro pozwala na monitoring pól i umożliwia zmienna dawkowanie nawożenia azotem
FOTO: Tomasz Ślęzak

Aplikacja Sat Agro poza ustalaniem dawek, generuje raporty pogodowe, umożliwia miejscowe mierzenie sumy opadów atmosferycznych i monitoring pól. Obserwacje powierzchniowe na miejscu często nie bywają tak obrazowe, jak zdjęcia wykonywane przez satelity.

W jaki sposób rolnik stworzył autorski system nawadniania?

Rolnictwo precyzyjne i wykorzystanie zmiennego nawożenia to niejedyne nowoczesne rozwiązania w oparciu, o które prowadzona jest produkcja roślinna. Wydajna produkcja ziemniaków wymaga odpowiedniej ilości wilgoci. W ubiegłym roku rolnik stworzył autorski system nawadniania.

Gospodarstwo posiada samodzielny system nawadniania a maszyny są przechowywane pod wiatą, która została samodzielnie wykonana
FOTO: Tomasz Ślęzak x2

Uprawę prowadzi na polach, które są w jednym kawałku lub graniczą ze sobą. Grunty mają zróżnicowane ukształtowanie terenowe. Jest sporo wzniesień. Na ich środku znajduje się staw o powierzchni około 10 arów. Pełni on funkcję strefy buforowej dla systemu drenaży. Wzdłuż drogi zostały wkopane rury o średnicy 110 mm na głębokość około 1 m. W rozstawie 75 m rolnik wykonał hydranty zbudowane według własnego pomysłu z prostych kolan i złączy hydrantowych. Woda nie jest tłoczona grawitacyjnie, lecz pompowana poprzez pompę napędzaną WOM-em ciągnika. W planach jest zakup pompy stacjonarnej, tak aby odciążyć zużycie maszyny. Do hydrantów jest podłączana deszczownia szpulowa, która porusza się ścieżkami technologicznymi. Rury zostały zakupione w specjalistycznej firmie, która zajmuje się wytwarzaniem takich produktów. Udało się je kupić okazyjnie. Z kolei konstrukcja hydrantów opiera się na trójniku i odpowiednim kolanie ze specjalnym filtrem i uszczelce. Zastosowane zostało również złącze hydrantowe, które podpięte jest wężem strażackim prowadzącym dalej do deszczowni.

ddddddddddd
FOTO: Tomasz Ślęzak

Cały system nawadnia 37 ha. Zastosowane rury i węże pozwalają nabić ciśnienie w deszczowni do 10 barów. Wydajność pompy powoduje, że deszczownia w ciągu 8 godzin pozwala na podlanie 2,5 ha plantacji ziemniaków w dawce odpowiadającej opadom wynoszącym około 18 litrów na metr kwadratowy. Staw zasilany jest wodami opadowymi oraz wodą ze studni o głębokości 30 m, do wykopania której potrzebne było zgłoszenie. W ubiegłym roku podlewane były tylko ziemniaki. W tym roku planowane jest w razie potrzeby zasilenie innych upraw.

ddddddddddd
FOTO: Tomasz Ślęzak

WIZYTÓWKA GOSPODARSTWA:

Łukasz Kolberg posiada gospodarstwo rolne położone w miejscowości Bożepole Królewskie (pow. starogardzki). Produkcja roślinna prowadzona jest na areale 50 ha. W strukturze zasiewów znajduje się pszenica, rzepak, ziemniaki, groch zimowy, żyto oraz łubin. Słabe stanowiska zajmuje gryka z facelią. Rośliny bobowate są uprawiane w celu użyźniania gruntów i stanowią przedplon pod uprawę pszenicy. Pozwalają też lepiej zbilansować nawożenie. Od kilku lat w gospodarstwie stosowana jest technologia uprawy bezorkowej. Podczas zbioru pszenicy słoma jest rozdrabniana. Następnie wykonywany jest zabieg agregatem ścierniskowym, który pozwala na wykonanie w jednym przejeździe zabiegu uprawy ścierniska, wymieszania resztek pożniwnych i głębokiego rozluźnienia gleby. Ten ostatni jest szczególne ważny, jeśli rośliną następną są ziemniaki. Pod pozostałe uprawy z reguły wykonywany jest płytki zabieg talerzówką. Pod ziemniaki stosowany jest poplon w postaci słonecznika, łubinu, grochu, facelii i gryki z domieszką owsa. Jesienią wykonywany jest zabieg nawożenia obornikiem, a całość mieszana jest agregatem talerzowym. Orka jest stosowana w przypadku siewu pszenicy po pszenicy oraz rzepaku. Technologia bezorkowa jest stosowana w zależności od sytuacji na polu. Na jej wykonanie wpływ ma poziom wilgotności gleby oraz ilość resztek pożniwnych na powierzchni gruntu. Na gruntach lekkich wykorzystywany jest wyłącznie agregat talerzowy.

W jaki sposób prowadzona jest sprzedaż ziemniaków w gospodarstwie rolnika innowacyjnego?

Produkcja ziemniaków w gospodarstwie ma znaczenie strategiczne. Uprawianych jest ich kilka hektarów, a sprzedaż odbywa się bez umów kontraktacyjnych. Dystrybucja towaru prowadzona jest indywidualnie. Do gospodarstwa przyjeżdżają pojedynczy konsumenci oraz właściciele lokalnych sklepów, hurtownicy i restauratorzy. Jeśli klient przyjeżdża po jeden czy dwa worki, dostaje cenę podobną do tej obowiązującej na targowiskach. W przypadku odbierania cyklicznego większej ilości, stawka jest odpowiednio dostosowywana.

– Dzięki zastosowaniu technologii GPS prace polowe są wykonywane z precyzją do 1 cm, skraca się czas i ilość zabiegów agrotechnicznych oraz zmniejsza się zużycie paliwa. Chcąc dalej rozwijać cyfryzację w moim gospodarstwie, w 2021 r. skorzystałem z modernizacji PROW, zakupując m.in. siewnik zbożowy wyposażony w elektryczny wysiew i system Isobus – kończy młody rolnik.

„Tygodnik Poradnik Rolniczy” razem z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej w tym roku po raz piąty organizował konkurs „Innowacyjny Rolnik”. Każdy rolnik, który uważał, że wprowadził nowatorskie rozwiązania w swoim gospodarstwie, mógł zgłosić się do konkursu. Gospodarstwo rolnika zwyciężyło w kategorii innowacyjne gospodarstwo rodzinne. Jury w konkursie oceniało gospodarstwa, które dokonywały zmian poprawiających opłacalność produkcji rolnej, usprawniały maszyny rolnicze, dzięki czemu osiągały oszczędności na paliwie i opryskach oraz w ciekawy sposób pozyskiwały klientów na wytwarzane produkty. Wręczenie nagród odbyło się podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce.

Tomasz Ślęzak

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *