Ekoschemat „Dobrostan zwierząt”: rolnicy czekają na pieniądze
Rolnicy ubiegający się o dopłaty w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt wciąż czekają na dopłaty. Niestety, ze względu na okresy referencyjne kończące się dla niektórych wariantów 14 marca 2024 r. wypłata pieniędzy się opóźniła. Długo trwało także wyliczanie dopłat w tym ekoschemacie. Projekt rozporządzenia w sprawie stawek trafił dopiero do konsultacji społecznych.
Dobrostan zwierząt: minister wyjaśnia, kiedy ARiMR rozpocznie wypłatę dopłat
ARiMR zapewnia, że niezwłocznie po ogłoszeniu rozporządzenia dotyczącego stawek dopłat rozpocznie ich naliczanie. Wtedy też nastąpi realizacja wypłat.
Dokładniejszą datę przedstawił minister rolnictwa Czesław Siekierski podczas spotkania z przedstawicielami producentów i hodowców trzody chlewnej, które odbyło się 18 kwietnia. Szef resortu poinformował, że ARiMR rozpocznie przekazywanie płatności dobrostanowych pod koniec kwietnia.
– Wypłaty dopłat do dobrostanu zwierząt rozpoczną się pod koniec kwietnia – powiedział minister Czesław Siekierski.
Natomiast termin na wydanie decyzji, zgodnie z ustawą o Planie Strategicznym, upływa 31 maja 2024 r, a termin realizacji płatności upływa w dniu 30 czerwca 2024 r.
Dobrostan zwierząt: jakie stawki ekoschematów dla świń i bydła?
W przypadku płatności dobrostanowej w odniesieniu do świń i bydła projektowana wartość jednego punktu wynosi 104,00 zł.
Stawki płatności dobrostanowej dla świń i bydła – pobierz plik (0,29 MB)
Dobrostan zwierząt: jakie stawki ekoschematów dla pozostałych gatunków zwierząt?
W opublikowanym przez resort rolnictwa projekcie rozporządzenia znalazły się następujące stawki płatności do owiec, kóz, koni, kurcząt, indyków i brojlerów w ramach tego ekoschematu:
Stawki ekoschematów dla dobrostanowej dla pozostałych gatunków zwierząt – pobierz plik (0,18 MB)
Degresywność płatności dobrostanowej
Płatności w obrębie danej grupy technologicznej zwierząt (np. lochy, tuczniki, krowy mleczne, krowy mamki, owce) są przyznawane z zastosowaniem poniższych progów degresywności:
- do 100 DJP – 100% płatności,
- powyżej 100 DJP do 150 DJP – 75% płatności,
- powyżej 150 DJP – brak płatności.
W ramach kampanii 2023 r. degresywność płatności dobrostanowej nie dotyczy płatności do zwierząt utrzymywanych w systemie rolnictwa ekologicznego, jeżeli rolnik ubiega się o te płatności na uproszczonych zasadach.
Budżet na płatności w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt za 2023 r. wynosi ponad 199 mln euro, tj. 923 mln zł.
Kamila Szałaj