Wyższe płatności ONW dla rolników posiadających zwierzęta
Ministerstwo rolnictwa podnosi rolnikom dopłaty. Od 2024 roku wyższe stawki otrzymają gospodarstwa, które mają zwierzęta trawożerne i których grunty objęte są płatnościami z tytułu ONW. Projekt rozporządzenia w tej sprawie jest już gotowy.
Zdaniem resortu obecne stawki płatności ONW na terenach górskich i podgórskich w niewystarczającym stopniu rekompensują zaistniały wzrost kosztów produkcji, w szczególności w odniesieniu do trudnych warunków użytkowania tych terenów, biorąc pod uwagę wzrosty cen na paliwa, energię, maszyny, nawozy i środki ochrony roślin.
– Dlatego wskazane jest maksymalne zwiększenie tych stawek – wyjaśnia ministerstwo.
Jakie będą stawki płatności ONW od 2024 roku?
Nowa wysokość stawek płatności na obszarach ONW i wielkość minimalnej obsady zwierząt:
- dla strefy II ONW typ specyficzny tzw. podgórskiej wysokość możliwych do uzyskania stawek płatności zostaje zmieniona z 550 zł/ha UR/rok do 676 zł/ha UR/rok, dla gospodarstw z obsadą zwierząt trawożernych na poziomie co najmniej 0,3 DJP/ha UR (obsada liczona na UR w całym gospodarstwie), które spełniają warunek „co najmniej 50% powierzchni użytków rolnych znajduje się powyżej 350 m n.p.m.”.
- dla ONW typ górski wysokość możliwych do uzyskania stawek płatności zostaje zmieniona z 750 zł/ha UR/rok do 829 zł/ha UR/rok dla gospodarstw z obsadą zwierząt trawożernych na poziomie co najmniej 0,3 DJP/ha UR (obsada liczona na UR w całym gospodarstwie).
– Proponowane zwiększenie stawek płatności ONW ma na celu wsparcie hodowli zwierząt trawożernych i wynika z potrzeby właściwego uwzględnienia siły ograniczeń naturalnych dla produkcji rolnej na tych obszarach i zwiększenia skuteczności realizacji celów działania – tłumaczy ministerstwo rolnictwa.
Rozporządzenie ws. wyższych stawek płatności ONW wchodzi w życie z dniem 15 marca 2024 r.
Co jest brane do obliczenia minimalnej DJP?
Do obliczenia liczby minimalnej DJP brane są pod uwagę zwierzęta posiadane przez rolnika lub jego małżonka w okresie od 1 kwietnia do 30 września danego roku, w odniesieniu do których rolnik lub jego małżonek dokonali wymaganych na podstawie przepisów o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt zgłoszeń do komputerowej bazy danych.
Obsada zwierząt jest liczona w stosunku do następujących zwierząt:
- alpaki,
- bydło domowe,
- bawoły domowe,
- daniele,
- gęsi,
- jelenie szlachetne,
- kozy,
- lamy,
- muły,
- osły,
- owce,
- konie.
oprac. Kamila Szałaj