Protest rolników w Elblągu. Będą blokować drogi i wychodzić z ciągników

9 lutego protest rolników w Elblągu. „Trzeba dalej naciskać”

Polscy rolnicy nie składają broni. Dalej zamierzają walczyć o swoje gospodarstwa i przyszłość rolnictwa. Dlatego planują kolejne protesty. Na 9 lutego zapowiadają blokady dróg m.in. w Elblągu.

– Jest to inicjatywa oddolna okolicznych rolników. Uważamy, że trzeba dalej naciskać i wywierać presję, a nie odpuszczać. Owszem, dialog jest potrzebny, ale musimy na rządzących i UE pilnie wymusić szereg zmian – tłumaczy nam Damian Murawiec, rolnik z okolic Elbląga i organizator protestu. Dodaje, że od wybuchu wojny w Ukrainie minęły dwa lata, a problemy rolników spowodowane rosyjską agresją wciąż nie zostały rozwiązanie.

– My dalej stoimy w tym samym miejscu. UE przedłuża bezcłowy handel z Ukrainą niby z ograniczeniami, ale ta żywność nadal będzie do nas wpływać – mówi rolnik.

Rolnicy wyjdą z ciągników w trakcie protestu i wygłoszą swoje postulaty

Protest w Elblągu odbędzie się w godz. 10.00-15.00. Wezmą w nim udział m.in. rolnicy z Pasłęka, Małdyt, Morąga, Braniewa i Markus.

– Cały czas dołączają kolejne miejscowości. Mamy też wsparcie przewoźników, którzy dołączą do nas swoimi ciężarówkami, gdyż rozumieją nasze bolączki i sami borykają się z problemami w branży transportowej po wybuchu wojny. Także znów pokażemy siłę – zaznacza Murawiec.

Rolnicy zamierzają blokować elbląskie drogi i ronda. Wyjadą z ul. Żuławskiej kolumną ciągników i TIR-ów, a następnie na kilku skrzyżowaniach i rondach zrobią przystanki, wstrzymując ruch i wygłaszając postulaty.

– Wysiądziemy na tych postojach z ciągników i odczytamy swoje postulaty. Następnie rolnicy przedstawią sytuację na poszczególnych rynkach rolnych – tłumaczy organizator.

Zapowiedź protestu rolników w Elblągu

FOTO: D. Murawiec

Protest w Elblągu. Jakie są postulaty rolników?

A wśród postulatów znajduje się apel o ograniczenie importu towarów rolnych z Ukrainy, złagodzenie wymogów Zielonego Ładu i pakietu klimatycznego Fit for 55.

– Żywność, która wjeżdża z Ukrainy powinna być produkowana zgodnie z unijnymi normami. UE powinna też usłyszeć, że te wszystkie zielone wymogi są dla nas kulą u szyi – mówi Murawiec.

Apel o protest rolników w całej Polsce

Organizatorzy protestu w Elblągu zachęcają rolników z całej Polski, by tego dnia także przyłączyli się do akcji i wyjechali na drogi w swoich miejscowościach.

– Zachęcamy rolników z całej Polski, by też zorganizowali protesty w swoich regionach. Niech strajki rozleją się na całą Polskę – tłumaczy Murawiec.

I niewykluczone, że tak się stanie. Akcję protestacyjną przygotowują już rolnicy z woj. łódzkiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Na portalach społecznościowych widać duże zainteresowanie strajkiem wśród rolników.

Fala rolniczego oburzenia zalewa też całą Europę. W ostatnich tygodniach protesty rolników odbyły się w Niemczech, Włoszech, Holandii, Francji, Rumunii, Belgii, a także w Irlandii i na Litwie.

Jak rozwiązać kryzys w rolnictwie?

Protesty rolników: co dalej? Rolnicy mają już plan

Protest rolników – Francja

Protesty rolnicze we Francji: rząd spełni żądania rolników!

Strajk rolników

Wielki PROTEST rolników w całej Polsce: „Mamy rozrzutnik i nie zawahamy się go użyć”

Kamila Szałaj

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *