Normy GAEC 7 i 8 wchodzą w życie właściwie już. Rolnicy muszą je uwzględnić w zasiewach
Wszystko wskazuje na to, że w 2024 roku rolnicy nie będą zwolnieni z norm GAEC 7 (zmianowanie i dywersyfikacja upraw) i GAEC 8 (obszary nieprodukcyjne). Nadzieję na derogację rozwiewa sam unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
– Ubiegłoroczna derogacja GAEC 7 (płodozmian) i 8 (obszary nieprodukcyjne) nie zwiększyła powierzchni upraw zbóż, ale ich produkcja wzrosła o 5 proc. (oleistych o 8 proc.). Nadwyżka produkcji zbóż nad konsumpcją: 22 mln ton. Nie są to najmocniejsze karty na rzecz przedłużenia derogacji – napisał komisarz w połowie sierpnia na Twitterze.
Podtrzymał to stanowisko podczas debaty, która odbyła się kilka dni temu w komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego.
– Nie należy się spodziewać ponownego zawieszenia GAEC 7 i GAEC 8 – powiedział do europosłów. Dodał, że poprzednia zgoda na odstępstwa była wydana w związku z zagrożeniem bezpieczeństwa żywnościowego obywateli UE, a dziś takiego zagrożenia nie ma. Oficjalna decyzja ma zapaść niebawem, ale nie ma się co łudzić. Odłogowanie i płodozmian wchodzą w życie właściwie już, bo rolnicy muszą je uwzględnić w zasiewach pod przyszłoroczne zbiory.
Odstępstwa byłyby szansą na poprawienie dochodów rolniczych
Niestety, brak odstępstw mocno utrudni życie rolnikom. Jak wskazuje Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych możliwość produkcji żywności na ugorach w ramach GAEC8 oraz odstępstwo od zmianowania w ramach GAEC7 w 2024 roku byłyby szansą na poprawienie dochodów rolniczych, mocno zubożonych ostatnio przez wysokie koszty produkcji oraz dramatycznie małe zyski ze sprzedanej produkcji.
Normy GAEC 7 i 8. Jakie są wymogi?
Norma GAEC 7 dotyczy zmianowania i dywersyfikacji upraw na gruntach ornych. Od 2024 roku ARiMR będzie weryfikowała:
- czy na powierzchni co najmniej 40 proc. gruntów ornych w gospodarstwie, w porównaniu z rokiem 2023, jest prowadzona inna uprawa w plonie głównym;
- na powierzchni wszystkich gruntów ornych prowadzenie takiej samej uprawy nie dłużej niż przez 3 lata, począwszy od roku 2023; oznacza to, że w 2026 r. taka sama uprawa w plonie głównym na tej samej działce rolnej w ramach całego gospodarstwa nie może się powtórzyć.
Z kolei GAEC 8 nakazuje gospodarstwom powyżej 10 ha gruntów ornych przeznaczenie ich odsetka na obszary nieprodukcyjne. W ramach tej warunkowości rolnicy zostali zobowiązani do ugorowania 4 proc. gruntów ornych w gospodarstwach liczących ponad 10 ha.