Ile wniosków o dopłaty złożyli rolnicy?
Wnioski o dopłaty bezpośrednie przyjmowane są od połowy marca. Dzięki staraniom organizacji rolniczych, w tym WIR, termin naboru wniosków został wydłużony do 30 czerwca 2023. Jak pokazują zebrane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dane, na dzień 17 maja 2023 w całej Polsce rolnicy złożyli łącznie 723 554 wniosków. W Wielkopolsce wpłynęło 58 155 wniosków. Rekordzistami w tym regionie są mieszkańcy powiatu konińskiego (6541 wniosków).
Poniższa tabela, przygotowana przez WIR w oparciu o dane ARiMR, przedstawia tygodniowe wykresy z liczbą złożonych wniosków.
Gdzie rolnicy najchętniej wnioskują o ekoschematy?
Zainteresowanie ekoschematami wśród rolników póki co określić można jako średnie.
“W ramach złożonych wniosków, rolnicy wnioskują o 222 691 ekoschematy, w tym o 19 311 w Wielkopolsce. Gdyby założyć, że jeden wniosek to jeden ekoschemat, to odsetek rolników ubiegających się o ekoschematy wyniósłby 35 proc. W rzeczywistości ten odsetek może być mniejszy, ponieważ zgodne z zasadami ekoschematy można łączyć i jeden wniosek może zawierać ich więcej” – możemy przeczytać na stronie internetowej WIR.
Najwięcej wniosków o ekoschematy złożyli rolnicy z województw:
- mazowieckiego,
- lubelskiego,
- łódzkiego,
- wielkopolskiego.
Z kolei najmniejszym zainteresowaniem ekoschematy cieszą się wśród rolników z lubuskiego.
Jaki ekoschemat jest najpopularniejszy?
Z obszernej listy ekoschematów, którą rolnicy mają w tym roku do wyboru, najchętniej decydują się składać wnioski o pieniądze w ramach programu „Rolnictwo węglowe”. Stanowi on aż 81,23 proc. wszystkich wskazywanych ekoschematów! Z kolei na przeciwległym końcu skali znalazły się programy:
- Biologiczna ochrona upraw – 501 wniosków
- Integrowana produkcja roślin – 2125 wniosków
- Rośliny miododajne – 2265 wniosków
Stosunkowo niewielki udział ma także ekoschemat “Dobrostan zwierząt”. Wpłynęło na niego 37 709 wniosków, co stanowi 14,65 proc. wszystkich ekoschematów, o które starają się rolnicy. Najwięcej wniosków dotyczy dobrostanu krów mlecznych.
Czy więcej rolników będzie wnioskowało o ekoschematy?
Wielkopolska Izba Rolnicza zachęca producentów ze swojego regionu do składania wniosków o ekoschematy.
“Podstawowe stawki, oferowane za spełnienie zasad warunkowości pozwolą na otrzymanie dopłat na poziomie około 70 proc. tych, które rolnicy otrzymywali w latach ubiegłych. W kontekście spadających cen skupu płodów rolnych, a co za tym idzie rentowności działalności rolniczej, maksymalne wykorzystanie dopłat jest bardzo ważne” – piszą przedstawiciele Izby.
Dzięki temu, że termin składania wniosków został wydłużony, prawdopodobnie więcej rolników będzie mogło starać o dopłaty. Z informacji zebranych przez WIR wynika, że część gospodarzy jest w trakcie kompletowania niezbędnych dokumentów, w tym wyników badań próbek glebowych oraz zaświadczeń o odbyciu odpowiednich szkoleń. Niewykluczone zatem, że do końca czerwca do ARiMR wpłynie jeszcze sporo wniosków i ostateczny bilans popularności ekoschematów będzie wyglądał inaczej.
Zuzanna Ćwiklińska
dane: WIR
fot. pixabay