Żywienie bydła mlecznego. Który system lepszy? TMR czy PMR?

W artykule przeczytasz:

  • TMR czy PMR –  który system żywienia krów jest lepszy?
  • Jaki jest najważniejszy warunek stosowania TMR-u w oborze?
  • Zasada 3xW i 1xP, czyli przepis na idealny TMR
  • Ile grup żywieniowych w stadzie? Kluczowe zasady podziału krów na grupy
  • TMR na różnych wydajnościach – jak dobrać odpowiednią dawkę pokarmową?
  • PMR – wygodny system żywienia krów, ale z pewnymi ograniczeniami

TMR czy PMR –  który system żywienia krów jest lepszy?

Szczegółowych zaleceń co do wyboru systemu zadawania pasz dla różnych wydajności i systemów utrzymania krów z pewnością dostarczył prof. Zygmunt M. Kowalski, podczas tegorocznego Forum Mleko.

TMR z podziałem krów laktacyjnych na grupy żywieniowe – to system, który szczególnie polecam hodowcom – mówił prof. Kowalski, podkreślając, iż błędne jest twierdzenie, że system TMR z podziałem na grupy nadaje się do stosowania tylko w oborach wolnostanowiskowych. Również w obiektach uwięziowych można mieć system żywienia grupowego z dawkami TMR, oczywiście pod warunkiem, że dysponujemy wozem paszowym, a te są już przecież w gospodarstwach mlecznych powszechne.

Już w latach 90., jeden z uznanych, światowych specjalistów od żywienia bydła mlecznego – prof. Coopock twierdził, że niemożliwe jest prawidłowe żywienie krowy o wydajności ponad 8000 kg mleka bez stosowania systemu TMR. A było to ponad 30 lat temu.

Niezwykle ważnym aspektem żywienia TMR-em jest długość stołu paszowego przypadająca na krowę. Jeżeli jest to mniej niż 70 cm, to możemy spodziewać się zwiększonej agresji zwierząt
FOTO: Beata Dąbrowska

Dziś niemożliwe jest intensywne żywienie krów dających 50–60 litrów mleka dziennie, bez dokładnego ważenia pasz objętościowych i treściwych, bo zazwyczaj kończy się to bardzo źle. Wykorzystywanie wozu, który waży pasze objętościowe pozwala bowiem na unikanie kwasicy. Gdy doimy 26–28 litrów od krowy, to konsekwencji tych błędów praktycznie nie ponosimy, bo dawki dla takich krów nie sprzyjają powstawaniu kwasicy.

Czytaj więcej: 3 podstawowe zasady, których należy bezwzględnie przestrzegać w żywieniu krów

Jaki jest najważniejszy warunek stosowania TMR-u w oborze?

Profesor Kowalski przypomniał, bo pomimo że zasady te są od dawna znane, to wciąż wielu hodowców popełnia w tej kwestii błędy, a mianowicie, że najważniejszym warunkiem stosowania TMR-u jest jego skarmianie do woli.

Nie możemy mówić o żywieniu TMR, kiedy na stole paszowym krowom brakuje paszy, kiedy krowy nie pozostawiają niedojadów w ilości 3–5%. Pasza musi być dostępna non stop. Bo kiedy na stole zaczyna jej brakować, to na jeden odpas zwierzęta jedzą więcej i jest to zdecydowanie gorzej, gdy w jednym odpasie jedzą mniej. Dlaczego? Bo taka sytuacja sprzyja kwasicy żwacza. Tak więc, kiedy na stole pozostają niedojady, to wbrew pozorom to się opłaca – przekonywał prelegent.

Zasada 3xW i 1xP, czyli przepis na idealny TMR

Przed wieloma groźnymi konsekwencjami wynikającymi z nieprawidłowego żywienia krów ustrzec może przestrzeganie prostej zasady: 3 x W i 1x P. Oznacza ona, że dobry TMR powinien być dobrze wyliczony, dobrze wymieszany i dobrze wysypany, a przede wszystkim powtarzalny. Dawka wyliczona przez doradcę żywieniowego i dawka pobrana przez krowę powinny być takie same. Podobnie jak niedojady.

Dobry TMR powinien być zgodny z zapotrzebowaniem danej grupy krów oraz cechować się właściwą strukturą fizyczną. W przeciwnym wypadku krowy zaczynają paszę sortować i jest to jeden z najpoważniejszym problemów w żywieniu wozami paszowymi. Krowy pomijają bowiem długie cząsteczki, wybierają krótkie i zakwaszają się. Każdy pobrany przez krowę kęs powinien być taki sam pod względem wartości pokarmowej i struktury fizycznej. Tylko wtedy mamy pewność, że pasza jest dobrze wymieszana – wyjaśniał prof. Kowalski, w ocenie którego grupowe żywienie TMR-em, pomimo że posiada kilka wad (m.in. konieczność przegrupowywania zwierząt i sporządzania kilku dawek), to zalety z jego stosowania zdecydowanie je przewyższają i należą do nich: lepsze dostosowanie dawki pokarmowej do zapotrzebowania krów (mniej zwierząt się otłuszcza), możliwość precyzyjnego, a więc bardziej efektywnego stosowania dodatków paszowych (unikamy skarmiania drogich dodatków krowom, które tego nie potrzebują), minimalizowanie ryzyka kwasicy oraz zagrożenia chorobami metabolicznymi, mniej pracy, zdrowsze zwierzęta. A wady?

PMR jest bardzo dobrym systemem dla stacji żywienia i robotów udojowych, bo pozwala na indywidualne żywienie krów, ale zdaniem prof. Kowalskiego, nie jest najlepszy dla hf-a i nie wykorzystuje potencjału wozu paszowego
FOTO: Beata Dąbrowska

Niestety, w żywieniu TMR-em wciąż popełnianych jest wiele błędów, a ograniczeniem w wykorzystaniu wszystkich jego zalet, jakie daje TMR jest np. zepsuta waga – trzeba ją regularnie, raz w miesiącu kontrolować, bo w ocenie prelegenta jest to najbardziej kruche ogniwo wozu paszowego.

Ile grup żywieniowych w stadzie? Kluczowe zasady podziału krów na grupy

Za duża liczba grup wcale nie jest potrzebna, bo komplikuje żywienie. Ważne, by grupy były poukładane według określonego porządku – przekonywał prof. Kowalski, w przekonaniu którego najlepszym rozwiązaniem jest utworzenie w stadzie laktacyjnym 3, ewentualnie 4 grup, gdyż większa ilość nie przynosi już żadnych efektów.

Jak dzielić stado na grupy? Jestem zwolennikiem podziału ze względu na wydajność mleka, a różnica wydajności pomiędzy poszczególnymi grupami powinna wynosić między 10 a 12 kg mleka. Jak najbardziej uzasadnione jest też, jeśli są ku temu warunki, utworzenie grupy fresh (pierwszy miesiąc po porodzie) oraz oddzielenie grupy pierwiastek. Idealnym rozwiązaniem są również dwie grupy krów zasuszonych, niekoniecznie różnie żywionych, ale dobrze jest, by grupa krów na 3 tygodnie przed porodem była oddzielnie ze względów socjalnych, dominacji między krowami i innego stosowania w tym czasie dodatków mineralno-witaminowych.

Czytaj więcej: Dlaczego warto oddzielić pierwiastki od wieloródek po wycieleniu?

TMR na różnych wydajnościach – jak dobrać odpowiednią dawkę pokarmową?

Profesor podkreślił też, że system grupowego żywienia może być stosowany również w oborach uwięziowych, bo przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by utworzyć tam grupy i jest to absolutnie łatwe do wykonania.

Jeżeli jednak mamy jedną grupę krów w laktacji, to zastanawiamy się, na jaką wydajność mleka powinien być zbilansowany TMR? Otóż na taką, która jest w tej grupie np. 35 l mleka plus 30%, aby pokryć wydajność sztuk najwydajniejszych, co oznacza, że sporządzamy TMR na 45 l.

– O wydajności zwierząt decyduje przede wszystkim system żywienia i utrzymania – przekonuje prof. Zygmunt M. Kowalski
FOTO: Dominika Zieja

Niestety, krowy mniej wydajne będą się wtedy otłuszczać i często zmniejszamy wówczas „moc” TMR-u i tym samym zmniejszamy wydajność najlepszych krów. Jeżeli mamy dwie grupy, to sporządzamy dwa TMR: np. na 25 l + 20%, czyli TMR jest na 30 l mleka, drugi 35 l +20%, czyli robimy TMR na 42 l mleka dziennie.

PMR – wygodny system żywienia krów, ale z pewnymi ograniczeniami

W systemie PMR wszystkie krowy w laktacji otrzymują pełnoporcjową mieszaninę TMR, której wartość pokarmowa zbilansowana jest do średniej wydajności w stadzie.

Krowy o wydajnościach przekraczających ten poziom, premiowane są dodatkiem paszy treściwej: w oborach uwięziowych z ręki bądź z podwieszanych wózków paszowych; w oborach wolnostanowiskowych ze stacji żywienia czy robotów udojowych. Stosując prosty i łatwy w obsłudze system żywienia PMR, nie musimy wydzielać kilku grup żywieniowych, możemy zindywidualizować żywienie, również w kwestii dodatków paszowych.

Niemniej w opinii prof. Kowalskiego, stosowanie PMR-u ma też swoje ograniczenia i okazuje się nie być najlepszym w żywieniu stad o liczebności powyżej 150–200 krów. Jak twierdzi, wiele krów nie chce nauczyć się pobierać ze stacji czy robota tyle pasz treściwych ile ma zaplanowane, wiele krów blokuje też wejście do stacji, a ponadto system nie wykorzystuje w pełni potencjału wozu paszowego.

Na koniec prof. Kowalski podkreślił, iż przy wyborze systemu żywienia, hodowcy powinni kierować się nie wygodą, ale zdrowiem krów, wydajnością, kosztami i organizacją żywienia w gospodarstwie.

Żywienie krów
PMR nie jest dobry dla wysokoprodukcyjnych HF-ów

Beata Dąbrowska

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *