Ciągnikiem z pola na drogę
Wiosną rozpoczyna się intensywny czas prac na polu. Z tego powodu można zaobserwować wzmożony ruch na drodze – pojazdy rolnicze coraz częściej będą włączać się do ruchu. Jak wiadomo, na terenie gospodarstwa czy na samym polu, a także na nieutwardzonych drogach, jest sporo błota, a także obornika. Z kół ciągnika mogą wypaść wielkie grudki ziemi – takie złogi błota są czasami pozostawiane również na jezdni. Te z kolei stwarzają realne zagrożenie i mogą być przyczyną wypadków drogowych.
Zgodnie z prawem, rolnik powinien uprzątnąć zabrudzono jezdnie po każdym przejeździe, a jeszcze lepiej, gdyby przed wyjazdem na drogę publiczną usunął błoto i inny bród z kół swego pojazdu.
Zabrudzenie drogi przez ciągnik rolniczy to przestępstwo czy wykroczenie?
To wykroczenie. Zgodnie z art. 91. Kodeksu Wykroczeń (Zanieczyszczanie drogi publicznej lub spowodowanie na niej utrudnienia w ruchu): – Kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot albo zwierzę w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1.500 złotych albo karze nagany.
Jeśli ciągnik lub inny pojazd rolniczy pozostawi błoto lub inne zabrudzenia na drodze, stwarza w ten sposób niedogodne warunki jazdy – np. inne samochody mogą wpaść w poślizg.
W skrajnych przypadkach rolnik może nawet trafić do więzienia
Gdyby jednak doszło do wypadku, rolnik mógłby ponieść większą odpowiedzialność. O tego typu przypadkach mówi art. 177. Kodeksu Karnego (Spowodowanie wypadku komunikacyjnego). Osoba, która narusza (także nieumyślnie) zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, czego następstwem jest wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. W przypadku śmierci tej osoby lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, sprawcy grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. – Nie każde zanieczyszczenie drogi będzie wykroczeniem. Chodzi o zanieczyszczenia, które mogą spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym w zależności od okoliczności takich jak między innymi natężenie ruchu, szerokość jezdni, występowanie zakrętów czy niekorzystnych warunków pogodowych – podaje KPP w Zwoleniu.
Kierowcy zgłaszają zabrudzenia drogi – nie tylko pod 112
Okazuje się także, że osoby, które zaobserwują pojazd zanieczyszczający drogę, może zgłosić to zdarzenie za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To aplikacja pozwalająca na dodanie opisu i załączenia zdjęcia pojazdu, który pozostawia zabrudzenia na jezdni.
Angelika Drygas
fot. arch. fot. KPP Braniewo