„Program dla szkół” – jakie są jego efekty?
Dzięki wdrożeniu „Programu dla szkół”, który jest częścią Wspólnej Polityki Rolnej, miliony uczniów w Unii Europejskiej uzyskały dostęp do zdrowej żywności podczas nauki. Uczestnictwo w programie umożliwiło dzieciom poszerzenie wiedzy na temat produkcji żywności poprzez wdrożenie celowych działań edukacyjnych, do których należały:
- wizyty w gospodarstwach,
- walka z marnowaniem żywności.
Nie będzie mleka roślinnego w szkołach
9 maja 2023 r. podczas posiedzenia sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu 534 posłów zagłosowało „za”, 57 „przeciw”, a 23 „wstrzymało się” w głosowaniu dotyczącym przyjęcia sprawozdania do realizacji „Programu dla szkół” obejmującego owoce, warzywa, mleka i przetwory mleczne. Dla rolników z Unii Europejskiej jest to powód do radości, ponieważ oznacza zapotrzebowanie na zwiększenie budżetu na prowadzenie działań edukacyjnych. Po głosowaniu, które zostało przeprowadzone w COM AGRI, posłowie PE zatwierdzili raport, przyjmując dalsze istotne zmiany dla europejskich rolników i spółdzielni rolniczych.
Co zostanie zmienione w „Programie dla szkół”?
Główną zmianą, którą zatwierdzili posłowie PE, jest zakaz wprowadzania napojów roślinnych do szkół. Substancje te, nie zostaną objęte programem, choć był na to wywierany nacisk. Powodem podjęcia takiej decyzji było stwierdzenie, że są to produkty wytwarzane z surowców pozaeuropejskich, co nie jest zgodne z zasadą „krótkiego łańcucha dostaw”. Ponadto napoje roślinne nie są substytutami produktów mlecznych.
KE wezwana do działania
Po wprowadzeniu zmian w „Programie dla szkół” Copa Cogeca wezwała KE do dokładnego przyjrzenia się temu, co zostało uzgodnione przez posłów i przygotowania rewizji programu, która będzie wystarczająco ambitna i odzwierciedli dobrą pracę wykonaną przez sprawozdawcę oraz kontrsprawozdawców.
oprac. Justyna Czupryniak