Ceny świń spadają o 20 gr/kg
Ceny tuczników w Polsce pozostają bez większych zmian. Ale część monitorowanych przez nas zakładów obniżyła cenniki, o 20 gr/kg wż. Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu wahają się w granicach: od 6,20 zł/kg do 7,00 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E średnie stawki wynoszą ok. 8,60 zł/kg, a maksymalne sięgają 9 zł/kg.
MRiRW: ceny świń niższe o 13 proc.
Natomiast z danych MRiRW i KOWR wynika, że w Polsce w trzecim tygodniu września 2024 r. kontynuowany był wzrost cen skupu żywca wieprzowego. W dniach 16–22.09.2024 r. zakłady mięsne monitorowane w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW kupowały świnie rzeźne przeciętnie po 7,10 zł/kg, o 1 proc. drożej niż w poprzednim tygodniu. Cena tego żywca była o 3 proc. wyższa niż przed miesiącem, ale o 13 proc. niższa niż w analogicznym okresie 2023 r.
Ekspert: spodziewam się obniżek cen świń
Czy ceny świń wzrosną? Zdaniem Bartosza Czarniaka z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „Polsus” na razie nie ma perspektyw na podwyżki.
– Widać wyraźnie, że cena w Polsce jest wyższa od niemieckiej o 10-40 groszy, a to powoduje że importowane mięso może być dla handlujących atrakcyjniejsze. Zakłady w walce o towar mogą sobie obniżyć marże, ale nie ciągle, aby móc utrzymać swój interes na powierzchni, muszą zacząć zarabiać (zresztą jak każdy). Tak więc dla mnie to kwestia czasu, kiedy będą one zmuszone do obniżek, by móc pozostać konkurencyjni względem mięsa importowanego – uważa Bartosz Czarniak.
Niemcy: cen świń bez zmian
Z kolei w Niemczech ceny świń pozostają bez zmian. Zakłady nie odczuwają presji na podwyżki. Stawka za tuczniki ustalona 2 października wynosi 2,00 euro/kg. Będzie obowiązywała do 9 października. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 8,59 zł/kg.
– W nowym tygodniu rynek żywca wieprzowego pozostaje stabilny. Podaż i popyt są zrównoważone – informuje Stowarzyszenie VEZG.
Także w innych krajach UE ceny świń nie rosną. Żywiec drożeje tylko we Włoszech, a natomiast rynek hiszpański zaliczył spadek.
Spadek importu wieprzowiny do Chin obniża ceny skupu świń
Sytuację cenową na unijnym rynku wieprzowiny mógłby poprawić eksport, ponieważ unijna produkcja mięsa wieprzowego rośnie. Jak podaje w najnowszym raporcie bank Pekao SA, w okresie pięciu miesięcy 2024 r. masa ubojów trzody w UE była wyższa o 3 proc. r/r, co oznacza dodatkowe 263 tys. ton.
– Czynnikiem, który wyraźnie negatywnie oddziałuje na stronę popytową jest mniejsze zainteresowanie wieprzowiną ze strony Chin. Według prognoz w całym 2024 roku chiński import ma być niższy aż o 21 proc. r/r – wyjaśniają bankowi analitycy. Ich zdaniem słabszy światowy popyt przy wzroście unijnej produkcji wywiera presję na spadek cen na unijnym rynku, która w czwartym kwartale 2024 będzie wzmocniona czynnikami sezonowymi. A przypomnijmy, że Chiny są największym odbiorcą europejskiej wieprzowiny.
Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 27 września 2024 roku (w porównaniu do cen z 20 września)?
Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin – 6,45 zł/kg (bez zmian)
Lubelskie:
- ZM Wierzejki – 6,20-7,00 zł/kg (spadek o 20 gr)
Łódzkie:
- Złotex, Złoczew – 6,40 zł/kg (bez zmian)
- Marciniak, Sędzimirowice – 6,50 zł/kg (bez zmian)
- Ubojnia Maciejek – 6,30-6,90 zł/kg (bez zmian)
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (spadek o 20 gr)
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kościelna – 6,50-6,80 zł/kg (bez zmian)
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,00 zł/kg (bez zmian)
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 6,50-7,00 zł/kg (bez zmian)
- Mróz – 8,70 zł/kg (wbc kl. E) (wzrost o 30 gr)
Kamila Szałaj