Ceny świń wciąż spadają. Tuczniki tańsze nawet o 20 gr
Ceny świń w Polsce cały czas spadają, choć spadki są mniejsze niż ostatnio. Część monitorowanych przez nas zakładów obniżyła cenniki nawet o 20 gr. Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu wahają się w granicach: od 5,50 zł/kg do 6,50 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E średnie stawki wynoszą ok. 7,60 zł/kg.
Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus zaznaczał w ubiegłym tygodniu, że część zakładów, które często posiłkowały się importem tusz z Zachodu zwiększyły swoje zakupy mrożonego mięsa, głównie z Holandii i Hiszpanii.
– To oznacza, że cena musi być mocno atrakcyjna, dzięki czemu proceder taki się kalkuluje. Po drugie w związku z tym, że część zakładów zamiast krajowego produktu woli importowany powoduje, że inne zakłady, opierające się na krajowych producentach, mają więcej ofert kupna, niż dotychczas, a to przy ciągle rosnących świniach zachęca skupujących do obniżek. Po trzecie – skoro kraje wolne od ASF, które mają nieskrępowane możliwości eksportowe do rynków pozaunijnych, a jednak robią to wewnątrz UE, to znaczy że ich oferty były za drogie i ich odbiorcy dywersyfikują dostawy od tańszych dostawców z innych rejonów Świata – podkreślił Czerniak.
KOWR: utrzymuje się spadek cen żywca wieprzowego
Natomiast z danych MRiRW i KOWR wynika, że od początku października br. na rynku krajowym utrzymuje się nieprzerwany spadek cen skupu żywca wieprzowego. W dniach 11–17 listopada 2024 r. zakłady objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW kupowały świnie rzeźne średnio po 6,26 zł/kg, o 1 proc. taniej niż w poprzednim tygodniu oraz o 7 proc. taniej niż przed miesiącem. Jednocześnie cena żywca była o 18 proc. niższa niż przed rokiem.
Potrzebny jest program odbudowy krajowej produkcji prosiąt
Polska branża wieprzowa alarmuje, że obecnie na półkach sklepowych w Polsce 50 proc. produktów wieprzowych jest produkowanych ze świń urodzonych poza naszym krajem. Dlatego w krajowym programie odbudowy pogłowia, do osiągnięcia samowystarczalności w produkcji prosiąt, potrzebujemy 200 tys. nowych miejsc dla macior.
– Uniezależnienie od importu prosiąt powinno być zasadniczą częścią strategii, gdyż w przyszłości możemy spodziewać się coraz większych ograniczeń eksportu żywych zwierząt (nawet w ramach Unii Europejskiej) na rzecz przewozu mięsa i nasienia – wyjaśnia Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig. I dodaje, że kluczowym elementem strategii muszą być uzgodnienia branżowe w całym łańcuchu dostaw pomiędzy producentami świń (małe, średnie i duże gospodarstwa) i przetwórcami z uwzględnieniem potrzeb konsumentów.
Niemcy: ceny świń bez zmian
W Niemczech notowania tuczników pozostają na niezmienionym poziomie. Stawka za świnie ustalona 27 listopada wynosi 1,92 euro/kg. Będzie obowiązywała do 4 grudnia. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 8,32 zł/kg, czyli drożej niż w Polsce.
– Sytuacja na niemieckim rynku trzody jest zrównoważona. Ceny pozostają stabilne – informuje Stowarzyszenie VEZG.
Generalnie europejski rynek żywca wieprzowego pomimo zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia pozostaje stabilny, co oznacza, że podaż zaspokaja popyt. Ale uczestnicy rynku mają nadzieję na ożywienie w handlu.
Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 22 listopada 2024 roku (w porównaniu do cen z 15 listopada)?
Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin – 5,55 zł/kg (bez zmian)
Lubelskie:
- ZM Wierzejki 5,50-6,00 zł/kg (bez zmian)
Łódzkie:
- Złotex, Złoczew – 5,60 zł/kg (spadek o 10 gr)
- Marciniak, Sędzimirowice – 5,50 zł/kg (bez zmian)
- Ubojnia Maciejek – 5,50-6,00 zł/kg (spadek o 10-20 gr)
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 6-30-6,50 zł/kg (bez zmian)
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kościelna – 5,70-6,10 zł/kg (spadek o 20 gr)
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 6,50 zł/kg (bez zmian)
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 5,60-6,00 zł/kg (bez zmian)
- Mróz – 7,50 zł/kg (wbc kl. E) (spadek o 10 gr)
Kamila Szałaj