Kombajn serii T do zbioru kukurydzy i słonecznika
Jak informuje producent, kombajn John Deere serii T doskonale sprawdzi się podczas zbiorów w wilgotnych i lepkich roślin, czyli kukurydzy i słonecznika. Za dłuższą żywotność maszyny odpowiada obrotowa szczotka zespołu chłodzącego, utrzymująca osłonę chłodnicy w czystości. Dzięki zgarniakom górnego wału przenośnika pochyłego możliwe jest zapobieganie gromadzeniu się i owijaniu materiału podczas pracy w mokrych warunkach.
Rolnicy opcjonalnie mogą również zamontować specjalne płyty osłonowe na chwytaczu kamieni oraz płyty zaślepiające na bębnie młócącym, dzięki czemu unikną problemów z zapychaniem maszyn i zmniejszą ilość niedomłotów, co usprawni pracę, zwłaszcza przy niskich prędkościach bębna.
Jak zaleca producent, w przypadku bardzo wrażliwych roślin lub mokrych warunków zbioru efektywność pracy może podnieść wykorzystanie 2-biegowego napędu bębna młócącego, pozwalającego zmniejszać prędkości bębna w zakresie 220-490 obr./min. Ponadto należy wyposażyć maszynę w sprzęgło przeciążeniowe przenośnika czystego ziarna.
Co więcej, dealerzy marki John Deere proponują:
- Przy zbiorze kukurydzy o wilgotności ziarna do 35% warto zastosować sito górne i dolne przeznaczone do zbioru kukurydzy. Natomiast w sytuacjach, gdy ziarno ma wysoką wilgotność (powyżej 35%), kombajn serii T zalecamy wyposażyć w dedykowane sito górne do kukurydzy, zdemontowanie sita dolnego i zamontowanie płyty osłonowej nad ślimakiem transportującym niedomłoty.
- Niezależnie od poziomu wilgotności ziarna zestaw do resztek kukurydzy (deflektor kolb i osłona) pomoże ochronić sita przed uszkodzeniem.
- Podczas zbiorów kukurydzy na CCM (Corn-Cob-Mix) przydatne mogą okazać się sita typu „frog mouth”.
- Do zbioru mokrej kukurydzy, fasoli czy grochu warto użyć stalowych łopatek przenośnika czystego ziarna, co pomoże zapobiegać gromadzeniu się materiału w przenośniku.
- Przy zbiorach słonecznika warto zastosować gumowe klapy, które ułatwiają transport łodyg do rozdrabniacza oraz zapobiegają gromadzeniu się masy na wytrząsaczach.
Kombajn serii S zapewnia wysoką wydajność i elastyczność
Producent kombajnów marki John Deere serii S do zbioru roślin gruboziarnistych, zaleca stosowanie klepiska o prętach okrągłych. W zależności od gatunku młóconych roślin w niektórych warunkach sprawdzi się klepisko z konfiguracją segmentów: duże otwory – duże otwory – duże otwory.
Producent kombajnów John Deere serii S zaleca je do zbioru roślin gruboziarnistych.
- Do zbiorów wrażliwych upraw, takich jak kukurydza na popcorn czy słonecznik jadalny, w kombajnach serii S jest możliwość zamontowania napędu wolnoobrotowego przenośnika pochyłego, który minimalizuje uszkodzenia ziaren.
- Przy wilgotności ziarna kukurydzy do 25% warto zamontować standardowe sita z długimi zębami.
- Gdy wilgotność ziarna przekracza 25%, najlepszą opcją jest wybór sita Premium do kukurydzy, demontaż sita dolnego i zamontowanie płyty osłonowej nad ślimakiem niedomłotów.
- Przy zbiorze kukurydzy przeznaczonej na CCM i słonecznika warto zamontować dostarczone wraz z maszyną elementy dystansowe rusztu separatora.
- Podczas zbiorów kukurydzy na CCM szczególnie przydatne mogą okazać się sita typu „frog mouth”.
- Niezależnie od poziomu wilgotności ziarna kukurydzy konieczne jest opuszczenie standardowego deflektora kolb w celu ochrony sita górnego oraz zastosowanie osłony bębna nasiębiernego.
- W maszynach z Advanced PowerCast warto zamontować wzmocnione łopatki rozrzutnika.
Dlaczego warto wybierać kombajny serii X do zbioru roślin gruboziarnistych?
Jak wyjaśnia producent kombajnów John Deere serii X, zapewniają one jeszcze większą wydajność. Zdaniem producenta:
- Podczas zbioru kukurydzy najlepszym rozwiązaniem są specjalne klepiska o prętach okrągłych, również w wersji z podwyższoną odpornością na zużycie, które zapewniają roczną powierzchnię zbioru ponad 500 ha.
- Przy wilgotności ziarna kukurydzy do 25% warto zamontować sita z długimi zębami, które zapewnią najlepszą wydajność.
- Gdy wilgotność ziarna przekracza 25%, najlepszą opcją jest wybór sit Premium do kukurydzy. W przypadku wilgotności ziarna powyżej 35% warto dodatkowo zdemontować sito dolne i zamontować płytę zaślepiającą ślimak transportujący niedomłoty.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: John Deere