Po dwóch latach zmian zbudowali solidną wydajność u swoich krów
– Z racji wymiarów posiadanej działki, na której obora wolnostanowiskowa by się nie zmieściła, wybudowaliśmy nową, ale jednak uwięziową, nie zmienia to faktu, że w nowym obiekcie znacznie skróciliśmy czas obsługi stada w przeliczeniu na jedną krowę. Dój trwa 1 godzinę i 10 minut. Wcześniej czas jednokrotnego doju był podobny, ale krów było 2 razy mniej. Doiliśmy je aż w trzech oddzielnych budynkach, a mleko nosiliśmy do schładzalnika w konwiach. Ponadto wszystkie pasze zadawaliśmy ręcznie, ręczne było też usuwanie obornika – podkreślił Piotr Milewski, który prowadzi gospodarstwo z narzeczoną Natalią i są już kolejnym pokoleniem rolników dostarczających mleko do OSM w Olecku.
Co okazało się kluczem do tak dużego wzrostu wydajności krów?
Wraz z zasiedleniem nowej obory hodowcy zaczęli prowadzić ocenę użytkowości mlecznej. Aktualna średnia wydajność laktacyjna wynosi 11 tys. kg mleka i zwiększyła się na przestrzeni ostatniego roku o 1,5 tys. kg. Jej wyraźny wzrost jest obserwowany od 2022 roku, czyli od momentu, w którym zaczęli użytkować nowy budynek inwentarski oraz wdrożyli jednolitą dawkę żywieniową zadawaną z paszowozu. Nawiązali również współpracę z doradcą żywieniowym z firmy Blattin.
– Kluczem do wzrostu wydajności okazały się nie tylko lepsze warunki środowiskowe, ale przede wszystkim profesjonalne doradztwo żywieniowe. Na przestrzeni dwóch lat średnia wydajność laktacyjna wzrosła o 3 tys. kg mleka. Nie bez znaczenia było również przejście na zakiszanie traw w pryzmach, dzięki czemu pasza jest bardziej jednorodna. Poza tym sporządzanie balotów z sianokiszonką było bardzo czasochłonne, a pasza bardziej przesuszona i mniej smakowita, co miało wpływ na słabsze jej pobranie. To co właśnie zauważyłem, to znaczne zwiększenie pobrania paszy przez krowy przy zastosowaniu traw zakiszanych w pryzmach – wyjaśnił Piotr Milewski.
Regularna korekcji racic to konieczność w uwięziówce
Nowa obora o wymiarach 40 x 15 m posiada stół paszowy o szerokości 5 m oraz 62 legowiska bezściołowe wyłożone matami ze sztucznego tworzywa. Za matami znajdują się ruszta metalowe, a pod oborą zbiornik na gnojowicę o pojemności 820 tys. litrów. Do mieszania gnojowicy używane jest mieszadło ciągnikowe.