Wyciąć drzewo to sztuka, wiedza i umiejętność obserwowania otoczenia. Wyciąć drzewo to czasami tak niewiele znaczy. Wyciąć drzewo to czasami miesiące przygotowań.
Wycięcia drzewa czasami w sprzyjających warunkach może zająć kilka sekund, ale są takie drzewa które wymagają paru tygodni przygotowań. Dlaczego?
Na jednym krańcu prostej jest wycięcie prostego niewielkiego drzewa w szczerym polu. Na drugim krańcu tej samej prostej jest wycięcie drzewa o dużej średnicy pnia i skomplikowanej strukturze korony, która wchodzi zasięgiem nad dach budynku mieszkalnego, uczęszczany ciąg komunikacyjny (ulicę), ciąg pieszy (chodnik) i dodatkowo znajduje się jeszcze nad miejscami parkingowymi. W pierwszym przypadku sprawa prosta, w drugim potrzebujemy pozwoleń na zajęcie chodnika, jezdni, miejsc parkingowych, projektu reorganizacji ruchu. W pierwszym wypadku powalenie drzewa to sprawa dwóch, trzech cięć. W drugim – aby zniszczeniu nie uległ, dach, rynny, balkony, ściana, chodnik, jezdnia, znaki drogowe, latarnia, budka telefoniczna – drzewo będzie cięte w małych fragmentach od góry i każdy z odciętych fragmentów będzie powoli transportowany na dół.
Wycinka drzew metodą alpinistyczną to nic innego, jak zastosowanie technik alpinistycznych przy pracach z zakresu przycinania i wycinania drzew. Wprowadzenie tych technik doprowadziło do szybszego i o wiele bezpieczniejszego wykonywania wycinkowych zadań szczególnie w trudno dostępnych miejscach, gdzie nie sprawdzają się tradycyjne metody.
Wszędzie tam, gdzie nie można użyć podnośników ze względu na ograniczoną ilość miejsca, taka metoda wycinki będzie idealnym rozwiązaniem. Z powodzeniem stosuje się ją na cmentarzach, przy liniach energetycznych, w parkach, aglomeracjach miejskich i małych ogrodach.
Metoda alpinistyczna, dzięki zastosowaniu linowego dostępu podczas wycinki, daje gwarancję precyzji cięcia, czego nie mogą zapewnić obszerne i inwazyjne podnośniki koszowe. Dzięki niej można bez problemu dotrzeć do miejsc ukrytych wewnątrz koron drzew, nie uszkadzając przy tym ich struktur. Takie precyzyjne wycinanie uszkodzonych lub chorych gałęzi daje wspaniałe rezultaty. Drzewa po przycięciu tą metodą wyglądają naturalnie. Nie są w bezmyślny sposób pozbawiane zbyt dużej ilości gałęzi i ich korona może się w dalszym ciągu swobodnie rozwijać, nabierając naturalnych kształtów. Źle przycięte drzewo traci swoje walory estetyczne i niestety często staje się karykaturą zdrowego drzewa. Dużym atutem tego rodzaju wycinki jest dbałość o estetykę. Prace pielęgnacyjne powinny zawsze być prowadzone w taki sposób, aby podkreślać naturalny wygląd drzew, nie okaleczając ich struktury.
Główne zmiany w przepisach dotyczących wycinki drzew i krzewów
Nie jest wymagane zezwolenie na usunięcie drzew na cele nie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez osoby fizyczne których obwód pnia mierzony na wysokości 5 cm nie przekracza:
- 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
- 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
- 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
- skupisko krzewów o powierzchni 25 m2
W przypadku kiedy obwód pnia przekracza w/w obwody należy zgłosić zamiar wycinki drzewa do wójta/burmistrza/prezydenta miasta/wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Organ ma 21 dni na dokonanie oględzin zgłoszonego drzewa a w ciągu 14 dni od oględzin może wnieść sprzeciw lub wydać pozytywną odpowiedź.
Jeżeli po wycięciu drzew na podstawie zgłoszenia, zostanie złożony w ciągu 5 lat wniosek o wydanie pozwolenia na budowę w związku z działalnością gospodarczą, właściciel nieruchomości poniesie opłatę za usunięcie drzew.
W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej wymagane jest uzyskanie pozwolenia na wycinkę drzew i krzewów.
Należy pamiętać, że wycinka metodą alpinistyczną powinna być wykonywana zgodnie z przepisami. Cała procedura może być przeprowadzona tylko w wyjątkowych przypadkach, a nie być wynikiem kaprysu.
Bardzo ważne jest, aby osoby, które zajmują się alpinistyczną wycinką drzew, miały świadomość, że jest to praca o wyjątkowej delikatności. Podczas wycinania należy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo – zarówno mienia (samochód, budynek), jak i osób przebywających w pobliżu. Praktyka takiej wycinki często znajduje zastosowanie w sytuacji, kiedy drzewo stoi zbyt blisko domu i zaczyna zagrażać domownikom, czy na przykład na cmentarzach, gdzie stare gałęzie mogą spadać na pomniki, doprowadzając do ich dewastacji.
Profesjonalną wycinkę drzew zlecisz w firmie https://www.alpinisci.com.pl/.