OSM Rokitnianka w Szczekocinach przęjęta przez OSM Polmlek
To już pewne, że od 31 lipca br. Grupa Polmlek będąca jedną z największych, polskich firm branży spożywczej będzie prowadziła zakład mleczarskich w Szczekocinach.
30 lipca br. odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Delegatów Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Rokitnianka w Szczekocinach, podczas którego podjęto uchwałę zezwalającą na sprzedaż Grupie Polmlek zorganizowanej części majątku OSM, czyli m.in. zakładu produkcyjnego w Szczekocinach. Jak poinformował przewodniczący Rady Nadzorczej OSM Stanisław Matyja, jest to początek procesu przejęcia OSM Rokitnianka przez Grupę Polmlek.
Co dalej z produkcją mleka w OSM Rokitnianka?
Na mocy postanowień Grupa Polmlek wydzierżawi od OSM Rokitnianka zakład w Szczekocinach i nadal będzie w nim prowadzić produkcję, by docelowo kupić mleczarnię. Na włączenie zakładu w strukturę grupy Polmlek musi wcześniej wyrazić zgodę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Zanim do tego dojdzie, dzierżawa pozwoli Polmlekowi na stabilne prowadzenie produkcji.
Co z rolnikami odstawiającymi mleko do OSM Rokitnianka?
Rolnicy odstawiający mleko do OSM Rokitnianka mają otrzymac od Polmleku zapłatę za swoje udziały w szczekocińskiej mleczarni. Ponad 150 rolników z województw śląskiego i świętokrzyskiego odstawiających mleko do OSM Rokitnianka ma dostać aż 150% wartości swoich udziałów w spółdzielni. Polmlek nie zamierz również zwalniać dotychczasowych pracowników Rokitnianki i zapewnił o utrzymaniu ich na dotychczasowych stanowiskach.
– Przejmując zakład, zadeklarowaliśmy dalszą współpracę z każdym spośród ponad 500 rolników dostarczających mleko do OSM Rokitnianka. Chcemy nie tylko utrzymać dotychczasowy poziom skupu, ale zwiększyć ilość mleka odbieranego od tutejszych rolników – zapewnił Jerzy Borucki, jeden z właścicieli Polmleku.
– Mleko będziemy skupować od największych i najmniejszych rolników. Ofertę współpracy z Polmlekiem otrzymają wszyscy rolnicy wskazani przez zarząd OSM, bez obaw, że kogoś pominiemy – dodał drugi z właścicieli Polmleku Andrzej Grabowski.
Rozwój mleczarni przejmowanych przez Polmlek
Jeden z przykładów mleczarni rozwijających się dzięki przejęciu przez Grupę Polmlek jest OSM w Końskich, która w październiku 2023 r. stała się jej częścią. Od tego czasu w zakładzie znacznie zwiększono produkcję, prowadzone są modernizacje linii, planowany jest zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń rolniczych, m.in. do rozlewu świeżego mleka będącego wizytówką koneckiej mleczarni.
Polmlek wypłacił ponadto kilkadziesiąt milionów złotych rolnikom z OSM za ich udziały.i zdecydował się ich nagrodzić 150% premią za udziały. Od października nie tylko zwiększyła się produkcja w zakładzie, ale także ilość skupowanego mleka od świętokrzyskich rolników. Na terenie powiatu i okolic pozyskano nowych dostawców, gwarantując dotychczasowym producentom mleka korzystne warunki.
oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: inf. prasowa