Ile jest węgla w polskich składach opału?
Zazwyczaj tuż po zakończeniu sezonu grzewczego mało kto myśli o kolejnym. Składy jednak sprowadzają towar i zaopatrują się na kolejne miesiące, by klienci mogli kupić opał nawet w lecie. Warto się o to pokusić, gdyż zwykle ceny w tym okresie są atrakcyjne. Również tego lata nie brakuje węgla w składach. Jak informuje portal money.pl, w sprzedaży jest obecnie około 10 milionów ton tego surowca. W maju tylko PGG dysponowało około 2 milionami ton węgla.
Przeczytaj także: Rolnicy pierwsi odczują wzrost cen paliwa
Ceny węgla w sierpniu 2024
W sierpniu coraz więcej konsumentów kupuje węgiel, by przygotować się na sezon grzewczy. Właściciele składów opału wręcz do tego zachęcają. Ceny są przystępne: węgiel można dziś kupić nawet za mniej niż 2 tys. zł/t! Jak zwykle, konkurencyjną ofertę ma dla swoich klientów sklep PGG. Tam ceny wybranych produktów są następujące:
- Karolinka Groszek Premium – od 1750.00 zł/t,
- Pieklorz Groszek Plus – od 1550.00 zł/t,
- Karlik Groszek Plus – od 1550.00 zł/t,
- Orzech – Jankowice – od 1500.00 zł/t,
- Orzech – Mysłowice-Wesoła – od 1570.00 zł/t,
- Kostka – Ziemowit – od 1350.00 zł/t,
- Orzech – Ziemowit – od 1250.00 zł/t,
- Kostka – Piast – od 1350.00 zł/t,
- Orzech – Piast – od 1250.00 zł/t.
Kupon na 250 zł w sklepie PGG: jakie zasady promocji?
By dodatkowo obniżyć rachunek za zakupiony węgiel, klienci sklepu PGG mogą skorzystać z promocji „Aktywny Klient 2024”. Każda osoba, która pomiędzy 1 września 2023 a 31 sierpnia 2024 zrobi zakupy w systemie, odbierze zamówiony towar i wyrazi zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych, otrzyma kupon rabatowy w wysokości 250 zł. Będzie można go zrealizować dopiero w kolejnym sezonie, od 1 marca 2025 r. do 30 czerwca 2025 r. Zniżka obowiązuje jednorazowo, na każdą tonę węgla w koszyku, dla produktów dostępnych w dniu realizacji kodu.
Tani opał na zimę: czy warto go kupić w sierpniu 2024?
Wszystko wskazuje na to, że sierpień 2024 to dobry moment na zakup opału na najbliższy sezon grzewczy: towaru jest pod dostatkiem, a ceny są obiecujące. Nim jednak dokonasz zakupu, zwróć uwagę na to, że część węgla w składach to tzw. miały węglowe, które nie nadają się do ogrzewania domów.
Przeczytaj także: Rolnicy mogą składać wniosek o bon energetyczny 2024. Jakie stawki i terminy?
Warto też mieć na uwadze, że ponieważ obecnie sporo surowca zalega w punktach sprzedaży, szybko przełoży się to na mniejsze wydobycie. Tym samym na początku sezonu grzewczego na rynku może być mniej krajowego węgla, a na zamówienia przyjdzie dłużej czekać. W związku z tym eksperci sugerują, by nie zwlekać z zamówieniem i dokonać zakupu jeszcze przed końcem lata.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. pixabay
źródło: money.pl