Kiedy pojawiają się labirynty kukurydzy?
Na kukurydzianych polach powstają labirynty, które otwierają się w lipcu, kiedy kukurydza osiągnie taką wysokość, żeby dla chętnych do pokonania go było to wyzwaniem i zamykają się we wrześniu – po zbiorach.
Jak zrobić labirynt z kukurydzy?
O takim labiryncie trzeba pomyśleć zawczasu – należy zaprojektować go jeszcze przed wysiewem. Współczesna technologia umożliwia nam nie tylko tworzenie korytarzy w kukurydzy, ale także wiele innych kształtów. Rolników ogranicza jedynie wyobraźnia. W ten sposób labirynty robią wrażenie z lotu ptaka i wyglądają niczym dzieła sztuki.
Niemiecki rolnik, Jan-Hendrik Hasse z Eischsfeld, opowiedział dla niemieckiego „Top Agrar”, jak zrobił swój labirynt z kukurydzy: w oprogramowaniu do rolnictwa precyzyjnego stworzył na komputerze motyw, wysłał do ciągnika, a następnie siewnika. Dzięki temu zapobiega się losowości wysiewu ziaren.
Czy w Polsce są labirynty z kukurydzy?
Jeden z takich labiryntów stworzono w Polsce w Młynowie koło Ostrowa Wielkopolskiego. Uprawa zajmuje powierzchnię 1 ha, a trasa do pokonania wynosi ok. 1 km. Pierwszy raz chętni mogli zmierzyć się z nim już 15 lipca. Taka rozrywka dorosłych kosztuje 30 zł, dzieci do lat 16 – 25 zł, natomiast dzieci do lat trzech mogą wejść za darmo.
Często takie labirynty zapewniają również inne atrakcje niż tylko pokonanie ich. Po drodze mogą czekać na nas różne zadania lub rzucone zostaje nam wyzwanie zebrania pieczątek. W zeszłym tygodniu w Młynowie zorganizowano specjalne wydarzenie – zwiedzanie labiryntu nocą. Dodatkowo w takich miejscach świadczone są także usługi gastronomiczne.
Gdzie jeszcze w Polsce można zobaczyć labirynt z kukurydzy?
Przypomnijmy, że w 2020 r. w Polsce, koło Lubania na Dolnym Śląsku, powstał jeden z największych labiryntów kukurydzy w Europie. Miał on wielkość 3 ha i powstał z inicjatywy Leszka Grala, prezesa Dolnośląskiej Izby Rolniczej.
Jednak jak się okazuje, takie atrakcje dominują nad morzem. Labirynty kukurydzy w Polsce można znaleźć m.in. w:
- Swarzewie (woj. pomorskie),
- Charbrowie (woj. pomorskie),
- Blizinach (woj. pomorskie),
- Kurozwękach (woj. świętokrzyski),
- Rewalu (woj. zachodniopomorskie),
- Starym Brześciu (woj. kujawsko-pomorskie).
oprac. Teresa Karwacka